Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2020-03-24 13:50
nc / KAI

Dziś internetowa premiera filmu Paszporty Paragwaju

Dziś o godz. 17:00 odbędzie się internetowa premiera filmu "Paszporty Paragwaju". Opowiada on historię polskich dyplomatów, którzy z narażeniem życia ratowali obywateli Polski żydowskiego pochodzenia w czasie II wojny światowej.

Autor/źródło: YouTube

Od dziś od godz. 17 dostępny będzie w Internecie na YouTube, w kilku wersjach językowych film Roberta Kaczmarka pt. „Paszporty Paragwaju”. - Film ten prezentowany już był w 16 krajach na 4 kontynentach - podkreślił dr Szpytma, zastępca prezesa IPN.

Instytut Pamięci Narodowej następująco opisuje produkcję: "Film dotknął bardzo ważnego, mało znanego szerszemu odbiorcy wątku historii Polski, jakim była działalność grupy posła Aleksandra Ładosia na rzecz ratowania Żydów. Grupa ta w latach 1941-43 zajmowała się podrabianiem i szmuglowaniem ze Szwajcarii do Polski i innych krajów Europy paszportów krajów Ameryki Łacińskiej dla Żydów."

Okazją do udostępnienia filmu szerokiej publiczności jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, który przypada właśnie 24 marca. Jest to święto państwowe przypadające w rocznicę zamordowania w 1944 r. przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów, ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów. Dzień Pamięci został ustanowiony w 2018 r.

Prezes IPN Jarosław Szarek oraz członkowie Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata składają dziś kwiaty pod Pomnikiem "Żegoty" w Warszawie. Ze względu na sytuację w kraju, uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką w szerszej formule zostały przełożone na inny termin. Mimo to, wychodząc naprzeciw apelom kombatanckiego oraz środowiska Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, IPN współorganizuje 24 marca ceremonie składania kwiatów w miejscach upamiętniających bohaterską postawę Polaków wobec swoich współobywateli. Ceremonia złożenia kwiatów pod Pomnikiem "Żegoty" zaplanowana została na godz. 13.

Na dziś zaplanowano także ceremonie złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przed pomnikiem "Ławeczka Karskiego" o godz. 13.15, Pomnikiem Bohaterów Getta o godz. 13.25, tabliczką z nazwą alei Ireny Sendlerowej o godz. 13.35, tablicą poświęconą Matce Matyldzie Getter i Siostrom Franciszkankom Rodziny Maryi oraz wszystkim ludziom dobrej woli, którzy ryzykując własne życie, ratowali żydowskie dzieci skazane na zagładę przez niemieckich okupantów o godz. 13.50.

Jak zapowiedział dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa IPN podczas konferencji prasowej on line, która odbyła się w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, na stronach IPN dostępna jest bogata oferta multimedialna, dzięki której można głębiej poznać historię Polaków ratujących Żydów. IPN zaprasza m.in. do wysłuchania wykładów i debat on Line oraz do obejrzenia nowej wystawy „Polacy Ratujący Żydów”. Szczegółowe informacje i materiały dostępne są na stronie IPN.


pab, kos, maj / Warszawa / ipn.gov.pl


Podziel się tym materiałem z innymi: