Strona główna
opoka.org.pl
2021-04-15 14:59
JR / vaticannews.va

Dżihad zalewa kolejne kraje Afryki

W Afryce pojawia się coraz więcej zbrojnych grup powiązanych z tzw. Państwem Islamskim i Al-Kaidą. Za ich działaniami coraz czyściej nie stoi jednak ideologia islamska, tylko czysta chęć zysku przykryta hasłami dżihadu. Ostatnim bastionem fundamentalistów jest północ Mozambiku, skąd wypędzili ponad milion mieszkańców.

Autor/źródło: vaticannews.va

Nowi dżihadyści skupiają się głównie na przejęciu kontroli nad konkretnym lokalnym terytorium, które w swej ziemi kryje bogate złoża – ropy naftowej, gazu ziemnego, złota, diamentów i innych drogocennych minerałów. Coraz częściej też nakładają na ubogą lokalną ludność podatek od ziemi, studni z wodą czy bydła. Ich ekspansja możliwa jest dzięki obojętności i bierności wspólnoty międzynarodowej, która dostrzega jedynie takie konsekwencje ekstremizmu, jak rzesze nowych uchodźców i postępujące ubożenie.

Fundamentaliści przejmują ziemie, siejąc terror oraz kusząc pozbawioną perspektyw młodzież, wizją łatwego zarobku i lepszego życia. Nowe grupy dżihadystyczne działają od Mauretanii, przez Róg Afryki po Demokratyczną Republikę Konga i Mozambik. Dramatyczna sytuacja panuje szczególnie w Nigrze, Mali i Burkina Faso, które borykają się z katastrofą humanitarną o niewyobrażalnych rozmiarach. Tylko w ubiegłym roku grupy terrorystyczne zabiły tam ponad 5 tys. cywilów, 1,5 mln ludzi musiało w popłochu opuścić swe domy, a 4 mln żyją na krawędzi głodu. Podobna sytuacja panuje nad Jeziorem Czad (pogranicze Nigerii, Kamerunu i Czadu), gdzie terroryści coraz częściej napadają na szkoły porywając uczniów dla okupu i siłą wcielając w swe oddziały. Także Kongo pozostaje terenem batalii o dostęp do tamtejszych surowców naturalnych, a wśród nich bezcennego dla przemysłu elektronicznego koltanu. Wykorzystując ignorancję rzeszy niewykształconych młodych mężczyzn islamiści głoszą, że wstępując w ich szeregi jest się bezpiecznym od jakiegokolwiek zarażenia koronawirusem.

Misjonarze i organizacje humanitarne działające na terenach przejmowanych przez dżihadystów biją na alarm, że bez natychmiastowej reakcji wspólnoty międzynarodowej całe afrykańskie kraje staną się bastionem fundamentalistów.

Beata Zajączkowska – Watykan


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-04-15 12:41:40
miniaturka

Prawnicy chrześcijańscy walczą z „krzyżofobią” w Hiszpanii

Hiszpańskie Stowarzyszenie Prawników Chrześcijańskich (AEAC) kieruje do sądów coraz więcej skarg na decyzje samorządowców tego kraju, którzy pod pozorem walki z frankizmem usuwają symbole religijne z przestrzeni publicznej, głównie krzyże. Nazwali to zjawisko „krzyżofobią”.
2021-04-15 13:04:48
miniaturka

Zakaz rozwodów w Polsce? Zagraniczne media powielają fake newsa

Jak pisze Goran Andrijanić na portalu wPolityce.pl, zagraniczne media zaczęły powielać nieprawdziwą informację o tym, że plakaty Fundacji Nasze Dzieci z Kornic promujące miłość rodziców to wstęp do zakazu rozwodów w Polsce.
2021-04-15 13:17:16
miniaturka

Wielkanoc w Polskich Misjach Katolickich w Niemczech

W Niemczech kapłani i siostry zakonne dołożyli wszelkich starań, by jak najlepiej przygotować i przeżyć Liturgię Triduum Paschalnego. Poniżej kilka relacji w formie tekstu, jak również zdjęć, które przedstawiają pięknie i starannie przygotowane dekoracje na poszczególnych Misjach:
2021-04-15 15:08:21
miniaturka

Forum 590: polski obszar Morza Bałtyckiego będzie wielkim placem budowy

„Absolutnie kluczowe jest, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym będziemy wydawać na pewno ponad 100 mld zł – to są gigantyczne pieniądze – wykorzystać potencjał polskich firm” – mówił Artur Soboń z Ministerstwa Aktywów Państwowych.
2021-04-15 15:48:20
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Apostołowie podzielają pragnienie Pana Jezusa. Też chcą, żeby ludzie nie cierpieli głodu, żeby nikt nie zasłabł, żeby dzieci nie płakały. Nie przyjdzie im do głowy powiedzieć: „Czym się martwisz, Nauczycielu, to ich problem, trzeba było wziąć kanapki”. A co najmniej wiedzą, że Pan Jezus nie pochwaliłby takiej postawy.
2021-04-15 16:12:45
miniaturka

Forum 590: czego potrzebują polskie firmy, by rozwinąć skrzydła na rynku offshore?

Przemysław Kurczewski z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju zapowiedział, że w przyszłości programy NCBR będą „odpowiadać na bardzo konkretne potrzeby cywilizacyjne”. Jako przykład podał kwestię magazynowania energii, pochodzącej ze źródeł odnawialnych.