Strona główna
opoka.org.pl
2017-12-28 08:14
AC / Radio Watykańskie

Dziesiątki tysięcy młodych na spotkaniu Taizé w Bazylei

Do 20 tys. wzrosła liczba młodych ludzi pragnących spędzić ostanie dni tego roku na spotkaniu organizowanym przez wspólnotę z Taizé w Bazylei.

Autor/źródło: Wikimedia Commons/ab, Surfnico

Miasto jest położone na styku granic Szwajcarii, Francji i Niemiec, stąd po raz pierwszy w historii, wydarzenie będzie zorganizowane w trzech państwach równocześnie. Odbędzie się ono w dniach od 28 grudnia do 1 stycznia.

„Przyszłość nie jest łatwa dla dzisiejszych młodych ludzi. Nie jest lekko w naszych społeczeństwach, szczególnie w Europie. Ufamy, że to spotkanie będzie znakiem nadziei” – powiedział włoskiej agancji katolickiej SIR przełożony wspólnoty w Taizé. Brat Alois, zapytany przez dziennikarkę, z jakim przesłaniem zwróci się do młodzieży, odpowiedział, że będzie to przesłanie radości, która nigdy nie gaśnie. Dodał także, że ta radość nie oznacza unikania problemów, wręcz przeciwnie, zachęca, by stawić im czoła i słuchać płaczu tych, którzy cierpią.

W programie spotkania, jak zawsze, przewidziane są modlitwy, warsztaty, śpiew, ale również momenty ciszy. Zapytany, czy młodzi są w stanie wytrzymać tę „próbę milczenia”, brat Alois zaznaczył, że zależy mu na tym, by mieli to doświadczenie, bo cisza uzdalnia do odnalezienia wewnętrznego i zewnętrznego pokoju, którego wszyscy potrzebujemy. Za każdym razem jesteśmy zdumieni, kiedy po liturgii młodzi pozostają na modlitwie w ciszy przed krzyżem. To zaskakujące – powiedział przeor ekumenicznej wspólnoty.

mk/rv, sir

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-12-27 15:59:49
miniaturka

„Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” w przeddzień urodzin jej patrona

„Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” wręczona zostanie po raz drugi podczas specjalnej gali, która odbędzie się w Oświęcimiu w przeddzień kolejnej rocznicy urodzin patrona diecezji bielsko-żywieckiej.
2017-12-27 17:53:25
miniaturka

Papież: Europa eliminuje ze świąt narodziny Jezusa

„Często ludzkość woli ciemność, ponieważ wie, że światło odsłoniłoby wszystkie te czyny i myśli, z powodu których musielibyśmy się wstydzić i mieć wyrzuty sumienia." - mówił Papież podczas środowej katechezy.
2017-12-27 18:10:18
miniaturka

Benedykt XVI: kard. Müller broni tradycji w duchu Papieża Franciszka

Kapłan, a tym bardziej biskup i kardynał, nigdy nie jest po prostu na emeryturze – napisał Benedykt XVI do kard. Gerharda Müllera, byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary.
2017-12-28 08:59:55
miniaturka

Misjonarz w Kambodży: odczuwa się tu bliskość Boga

Kambodża jest jak Nazaret, gdzie człowiek odczuwa bliskość Boga jakby „przez skórę” – tak włoski misjonarz pracujący od 10 lat w Kambodży pisze w świątecznym liście do kościelnej agencji informacyjnej AsiaNews.
2017-12-28 09:37:13
miniaturka

Brazylia: biskupi na święta Bożego Narodzenia

Członkowie Episkopatu Brazylii na czas świąt Bożego Narodzenia skierowali okolicznościowe przesłania do wiernych, zachęcając ich do umacniania chrześcijańskiej nadziei i wiary w obecność Pana Boga, który nie opuszcza człowieka.
2017-12-28 10:12:45
miniaturka

Katolicki i anglikański prymas Irlandii razem na Boże Narodzenie

Katolicki prymas Irlandii abp Eamon Martin i jego anglikański odpowiednik abp Richard Clarke wystosowali wspólne przesłanie bożonarodzeniowe.