Strona główna
opoka.org.pl
2020-05-12 07:30
ds / ks. Tomasz Jaklewicz

#DzieńZaczynamOdEwangelii - Pokój od Jezusa, niepokój od diabła

«Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie.», J 14, 27-31a. Komentarz do dzisiejszej Ewangelii.

Autor/źródło: opoka.org.pl

1. „Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję”. Słowo pokój „shalom” w Biblii oznacza dar Boga. To Jezus daje nam pokój. My go nie wypracowujemy, ale przyjmujemy gdy, jak Maria siadamy u stóp Jezusa i słuchamy. Jeśli non stop gonimy nakręceni jak Marta wokół swoich celów, będziemy pełni niepokoju. Oczywiście Boży pokój nie oznacza tego, że znikają trudności, obowiązki, powody do lęków, pokusy czy namiętności. To wszystko pozostaje jednak na powierzchni życia. Boży pokój nie pozwala, aby niepokoje zewnętrzne odebrały nam smak życia, jego sens i radość. Św. Jan Chryzostom pisał: „nikt nie może nas zranić, jeśli sami się nie ranimy”. Ojcowie pustyni mówili o tzw. apathei. To stan duchowej wolności, dzięki której nie pozwalamy, by nasze namiętności przejęły nad nami władzę. Nie chodzi więc o obojętność wobec zewnętrznych spraw lub ich unikanie, ale o pokój w podejściu do nich. Jezus taki pokój nam przynosi, gdy wpuszczamy go w świat naszych niepokój i lęków.

2. „Odchodzę i przyjdę znów do was”. Żyjemy między pierwszym a drugim przyjściem Pana. Zostaliśmy obdarowani i zaopatrzeni na drogę, mamy wyznaczony cel. Ale istnieje „władca tego świata”, który będzie nam bruździł. Jezus przestrzega uczniów przed nim. Pokój, który obiecuje Pan, nie oznacza więc uwolnienia spod wpływów władcy tego świata, czyli diabła. Powraca myśl, że nie wolno się dać zastraszyć złu. Szatańskie działania są ograniczone do „tego świata”. Diabeł gra swoje melodie na naszych namiętnościach. Im więcej w nas wewnętrznego rozchwiania i nieładu, tym łatwiej może się dobrać do naszego serca. Będzie nas kusił podróbką pokoju, będzie obiecywał zaspokojenie wszystkich naszych pragnień szybko, łatwo, lekko i przyjemnie. Ale im bardziej próbujemy zaspokoić głód duszy, tym co nam podsuwa świat i jego władca, tym bardziej będziemy głodni i rozbici wewnętrznie. Tak jak w przypadku odżywiania się fastfoodem albo brania narkotyków. Jeśli nasze serce jest zjednoczone z Jezusem, to Jego pokój jest tarczą obronną przeciwko diabłu i jego tandetnym podróbkom wartości.

ks. Tomasz Jaklewicz

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-05-11 14:05:06
miniaturka

Przewodniczący Rady KEP ds. mediów apeluje o wspieranie tygodników katolickich

Tygodniki katolickie w czasie pandemii znalazły się w trudnej sytuacji, dlatego konieczna jest większa odpowiedzialność wiernych za ich kondycję - apeluje w komentarzu dla KAI Abp Wacław Depo.
2020-05-11 14:15:52
miniaturka

Dom Mojego Dzieciństwa – projekt wideo opowiadający historię rodziny Wojtyłów

Od 11 do 17 maja codziennie o godz. 17.00 na facebookowym profilu Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zamieszczane będą premierowe odcinki projektu "Dom mojego dzieciństwa", opowiadające historię rodziny Wojtyłów sprzed czasu narodzin małego Lolka.
2020-05-11 14:26:43
miniaturka

Austria: katolicy uczczą 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II

W związku z przypadającą 18 maja 100. rocznicą urodzin św. Jana Pawła II w katedrze św. Szczepana w Wiedniu zostanie odprawiona uroczysta Msza św. Według agencji Kathpress liturgię ku czci „papieża tysiąclecia” będą sprawowali opat cystersów z Heiligenkreuz o. Maximilian Heim oraz proboszcz wiedeńskiej katedry ks. Toni Faber.
2020-05-11 15:09:20
miniaturka

USA: tzw. objawienia Matki Bożej Ameryki nie były nadprzyrodzone

Domniemane objawienia Matki Bożej Ameryki, które były udziałem s. Mildred Neuzil ponad 60 lat temu, nie miały charakteru nadprzyrodzonego – stwierdził bp Kevin C. Rhoades z Fort Wayne-South Bend w stanie Indiana, stojący na czele komisji badającej sprawę.
2020-05-11 16:17:36
miniaturka

„Cud nad Wisłą" za sprawą modlitwy Narodu i Bożej ingerencji?

Czy bez Bożej ingerencji w roku 1920 byłby możliwy jeden z największych triumfów polskiej armii? Przełomowa książka „Zwycięstwa z pomocą nieba” napisana przez uznanego mariologa Wincentego Łaszewskiego zmienia nasze racjonalistyczne spojrzenie na historię Polski i świata. Poniżej zamieszczamy fragmenty z rozdziału zatytułowanego „Cud nad Wisłą".
2020-05-11 17:25:09
miniaturka

Czy Jan Paweł II widział w kard. Bergoglio swojego następcę?

Franciszek w otwartej rozmowie z Luigi Maria Epicoco wspomina pontyfikat Papieża Polaka. Książka "Święty Jan Paweł II Wielki" ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Esprit. Zamieszczamy fragmenty rozmowy i wspomnień Franciszka z rozdziału „Na Tobie zbuduję mój Kościół".