Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-07 15:15
S. Zielińska / KAI

Dzień wszystkich kobiet – okaż solidarność razem z Zupą w Kato

Dzień Kobiet stał się na Śląsku okazją, by wesprzeć kobiety w kryzysie, ofiary przemocy, handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Każdy może dołączyć do zbiórki produktów, które trafią do podopiecznych Stowarzyszenia Po MOC.

Autor/źródło: photogenica.pl

Z myślą o podopiecznych stowarzyszenia s. Anny Bałchan Zupa w Kato rozpoczęła zbiórkę środków czystości i kosmetyków oraz produktów spożywczych o długim terminie przydatności, takich jak kasza, makaron, ryż, olej, konserwy, kawa czy herbata.  

– Może to być piękny gest solidarności z kobietami – mówi Małgorzata Wiatr, która organizuje zbiórkę. Potrwa ona do 22 marca.

– Często odwołujemy się na Zupie do doświadczeń s. Anny Bałchan, którymi dzieli się w rozmowach z naszymi wolontariuszami. Pełni podziwu dla jej misji i wdzięczni za jej otwartość i dzielenie się swoim doświadczeniem, postanowiliśmy wspomóc jej podopieczne. Zbiórka to najprostszy sposób zaangażowania, piękny gest solidarności z kobietami, a także realna możliwość finansowego odciążenia Stowarzyszenia Po MOC – uważa Małgorzata Wiatr, wolontariuszka Zupy w Kato, nauczycielka.

Produkty można przekazać do 22 marca w czwartki w Klubie Wysoki Zamek (Katowice, Gliwicka 96a) podczas gotowania w ramach Zupy w Kato oraz w siedzibie Wspólnoty Dobrego Pasterza (Katowice, Opolska 9) w poniedziałki i wtorki od 10.00 do 18.00 oraz w czwartki od 12.00 do 16.30.

Wyjątkową formę będzie miała zbiórka w pszczyńskiej szkole. Uczennice z klas 6. i 7. Oraz gimnazjum zrezygnowały z upominków z okazji Dnia Kobiet, a pieniądze które w ten sposób zostaną zaoszczędzone, wykorzystane będą do zakupu potrzebnych produktów np. środków czystości czy żywności o długim terminie przydatności.

Dzieci z młodszych klas mogą indywidualnie wesprzeć akcję. – Dzięki temu wszyscy będą mogli się zaangażować. W ten sposób wcielamy w życie hasło tej zbiórki: „Nie wiesz, co robić? Rób dobro!” – mówi Wiatr.

Do zbiórki dla kobiet dołączyły także inne śląskie szkoły podstawowe: nr 7 w Ćwiklicach, im. Jana Pawła II w Paniówkach, nr 8 w Rudołtowicach oraz szkoła nr 13 w Tychach. Do pomocy mogą się włączyć także firmy, instytucje czy osoby indywidualne zgłaszając się na facebook’owym profilu Zupa w Kato bądź mailowo na zupawkato@gmail.com.

Ośrodek Stowarzyszenia Po MOC dla Kobiet i Dzieci im. Marii Niepokalanej został założony w 2004 r. Podopiecznymi Stowarzyszenia są kobiety w kryzysie, ofiary przemocy, handlu ludźmi i współczesnych form niewolnictwa. Samotnie bądź z dziećmi przebywają w ośrodku rehabilitacyjno-wychowawczym, który udziela im całodobowego schronienia i przygotowuje do radzenia sobie w różnych, także trudnych sytuacjach.

Kobiety mają w ośrodku zapewniony nocleg, miejsce do zajęć z innymi kobietami i z dziećmi oraz pomoc psychologiczną (terapię grupową i indywidualną) i duchową, poradnictwo prawne i doradztwo zawodowe. Mogą również uczestniczyć w szkoleniach, warsztatach czy wyjazdach terapeutycznych i rehabilitacyjno-wypoczynkowych.

Zupa w Kato to inicjatywa, w ramach której co tydzień w czwartek każdy może ugotować w Katowicach zupę i podzielić się nią z osobami ubogimi i w kryzysie bezdomności. O 16.30 wolontariusze spotykają się w Klubie Wysoki Zamek na gotowaniu posiłku, a o 19.00 na Placu Przyjaciół Miszkolca dzielą się nią z potrzebującymi.

pgo, Zupa w Kato / Katowice

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-07 13:46:04
miniaturka

Kraków: Czy psychoterapia niszczy powołanie? - w piątek debata

Wykłady i dyskusje oraz debata oksfordzka pt. „Czy psychoterapia niszczy powołanie?” znalazły się w programie konferencji naukowej pt. "Psychoterapia osób duchownych i zakonnych", która odbędzie się 9 marca w Krakowie.
2018-03-07 14:10:40
miniaturka

Abp Jurkovič do ONZ: priorytetem ochrona dzieci

Dobro dzieci powinno być podstawową i bezwarunkową zasadą postępowania we wszystkich okolicznościach humanitarnych – mówił abp Ivan Jurkovič, który po raz drugi zabrał głos podczas 37. sesji Rady Praw Człowieka.
2018-03-07 14:47:39
miniaturka

Franciszek: Modlitwa Eucharystyczna uczy nas wdzięczności

Modlitwa Eucharystyczna, stanowiąca centrum celebracji Mszy, wychowuje nas, byśmy czynili z naszego życia „eucharystię”. - mówił Papież podczas audiencji środowej.
2018-03-07 15:48:51
miniaturka

Marki k. Warszawy: uczniowie katolickiego gimnazjum skonstruowali sondę kosmiczną

Uczniowie Katolickiego Gimnazjum im. bł. Bronisława Markiewicza w Markach skonstruowali sondę kosmiczną, która w najbliższą sobotę 10 marca zostanie wysłana z jednodniową misją w stratosferę, na wysokość ok. 30 km n.p.m.
2018-03-07 16:03:43
miniaturka

Franciszek wspiera polską pomoc dla Syrii

Podczas środowej audiencji generalnej Papież Franciszek skierował pozdrowienia do obecnych w Watykanie młodych wolontariuszy Caritas Polska, którzy przyjechali do Rzymu wraz z Syryjczykami zamieszkałymi w Polsce.
2018-03-07 19:00:36
miniaturka

Patriarcha kandydatem do Pokojowej Nagrody Nobla

Iracki patriarcha Louis Raphaël Sako został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.