Strona główna
opoka.org.pl
2019-07-27 10:45
ek / Marek Raczkiewicz CSsR

Dzień Dziadka u św. Anny

Św. Anna jest patronką wielu miejscowości w Hiszpanii, a początki jej kultu sięgają XIII w.

Autor/źródło: Ewa Klejnot-Schreiber, licencja: CC BY

Szczególnie uroczysty charakter mają obchody w miejscowości Tudela, która leży na terytorium Nawarry. Ten dzień obchodzony jest w Hiszpanii także jako Dzień Dziadka.

Mieszkańcy tego zabytkowego miasta wybrali św. Annę na patronkę już w 1530 r. W owym czasie zaraza dziesiątkowała ludność. Zdesperowani ludzie postanowili zwrócić się o pomoc do św. Anny. Co więcej, ślubowali, że jeśli zaraza ustąpi, to każdego roku będą uroczyście obchodzili jej święto, a procesja z jej figurą obejdzie miasto. Zaraza ustąpiła, a obchody ku czci św. Anny trwają do dzisiaj przez cały tydzień. Głównym punktem jest procesja z jej figurą.

Wspomnienie św. Anny i św. Joachima jest również Dniem Dziadka. Z tej okazji organizacja pozarządowa Mensajeros de la Paz, którą założył ks. Ángel García już od dwudziestu lat zaprasza dziadków na obiad i wspólne świętowanie. Honorowy patronat objęła od początku królowa Zofia. W tym roku spotkanie odbyło się w Plasencji. Jego celem jest podkreślenie znaczenia osób starszych w społeczeństwie, ich wkładu na różnych płaszczyznach, a także wielkiej roli w rodzinach.

Źródłowww.vaticannews.va

 

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-07-26 14:41:59
miniaturka

Dzień Adopcji Serca - ratunek dla afrykańskich dzieci bez środków do życia

Ruch Maitri zaprasza zgromadzenia, organizacje, ofiarodawców, przedstawicieli środowisk misyjnych, którzy chcą bliżej poznać Adopcję Serca lub się do niej włączyć!
2019-07-26 15:18:56
miniaturka

Hiszpania: w przyszłym tygodniu w Salamance odbędzie się Powszechny Parlament Młodzieży

W dniach 28 lipca-4 sierpnia na Uniwersytecie Papieskim w Salamance (UPSA) odbędzie się V światowe zgromadzenie Powszechnego Parlamentu Młodzieży z udziałem ok. 120 młodych przedstawicieli 22 krajów obu Ameryk, Afryki, Azji i Europy.
2019-07-26 15:41:29
miniaturka

Portoryko: biskupi wzywają do 24-godzinnej modlitwy po dymisji gubernatora

Po dymisji gubernatora Ricardo Rosselló biskupi Portoryko wezwali do modlitwy za to karaibskie państwo, stowarzyszone ze Stanami Zjednoczonymi, „w kluczowym momencie jego historii”.
2019-07-26 23:50:19
miniaturka

Birma: fabryka księży

Buddyjska Birma jest krajem, który dostarcza Kościołowi najwięcej księży na świecie w stosunku do ilości katolików.
2019-07-27 00:00:44
miniaturka

Wenezuela: brak nadziei na lepszą przyszłość

Znajdująca się na kolanach Wenezuela, po raz kolejny cierpi z powodu braku dostaw prądu. Nierozwiązane problemy z liniami elektrycznymi nękają kraj już od końca lat 90-tych.
2019-07-27 00:12:13
miniaturka

Libia: zatonęło dziesiątki migrantów

To była największa tragedia, jaka w tym roku rozegrała się na Morzu Śródziemnym – stwierdził wysoki komisarz Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców.