Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-29 14:21
AC

Dziękujemy Ci, Panie... w każdym położeniu!

„W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was” – czytamy w Liście św. Pawła do Tesaloniczan. Choć właśnie mija rok, w którym wszyscy znaleźli się w trudnym położeniu, to na pewno znajdzie się i coś, za co można Bogu podziękować.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0, edit

W liturgii na Nowy Rok są słowa błogosławieństwa: „Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem” (Lb 6, 24-26). Zanim jednak wierni skierują do Boga swoje prośby o błogosławieństwo i upragniony pokój serca, warto by zastanowili się, za co mogą Bogu podziękować.

Choć wiele mówi się o tym, że rok 2020 był trudnym rokiem dla wszystkich, to warto podjąć refleksję i nad tym, za co można Bogu podziękować, w czym można Go uwielbić. Zawsze jest za co dziękować, bo Bóg nawet w największych trudnościach jest obecny. Jest obok. I z każdego zła, które czyha na człowieka, pragnie wydobywać dobro. Czasem widać je od razu, a bywa i tak, że jest ono widoczne po czasie.

Każdy, nawet najmniejszy dar, jak pomocna dłoń, uśmiech, telefon w dobie pandemii od bliskiej osoby, jest wyrazem Bożej miłości względem każdego człowieka.  W każdym położeniu, jak podkreśla św. Paweł, należy dziękować Bogu, choćby za najdrobniejsze rzeczy. Dziękowanie nawet w trudnym położeniu, pomaga nabierać dystansu do wielu spraw. Pomaga spojrzeć na nie nieco inaczej niż dotychczas. Uspokaja serce. Może właśnie w dobie pandemii, bardziej niż kiedykolwiek, można podziękować za zapach kwiatów, za słońce, za możliwość pójścia do kościoła. Może dotychczas wiele spraw nie było docenianych, bo przecież „zawsze były”. Dziękczynienie pomaga zachwycić się nad tym, co w codzienności mogło być niedostrzegalne. Pod koniec roku na pewno jest też za co Boga przepraszać, nie zapominając przy tym, że Jego miłosierdzie potrafi wyprowadzić dobro również z tego, co samo w sobie dobre nie jest czy nie było.

W nadchodzący Nowy Rok 2021 wielu patrzy z nadzieją. Wielu modli się, aby był lepszy od tego, który mija. I oby tak się stało. Oby złe chwile zostały za nami. Oby Nowy Rok przyniósł wszystkim upragnione zdrowie. Jednak nade wszystko należy się radować z tego, że Bóg był, jest i będzie obecny. Jego obecność i Jego miłość są niezmienne.

„Niech cię Pan błogosławi i strzeże. Niech Pan rozpromieni oblicze swe nad tobą, niech cię obdarzy swą łaską. Niech zwróci ku tobie oblicze swoje i niech cię obdarzy pokojem”. Bóg zawsze darzy pokojem. Od świata zależy, czy ten pokój przyjmie.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-29 12:38:47
miniaturka

Polacy chcą katechezy w parafii, nie w szkole?

Jak wynika z sondażu Ipsos zrealizowanego na zlecenie OKO.press, 68 procent respondentów wolałoby widzieć lekcje religii w parafii, a nie w szkole.
2020-12-29 13:06:03
miniaturka

Mikstackie Betlejem… ze św. Rochem

Mikstat: W tym roku w mikstackim Betlejem znalazła się figura św. Rocha patrona przyzywanego przez miliony ludzi w czasach doświadczania epidemii koronawirusa.
2020-12-29 13:37:00
miniaturka

Caritas Polska wysyła wsparcie dla Libanu

Transport pomocy humanitarnej dla mieszkańców Bejrutu, zmagającego się ze skutkami sierpniowego wybuchu chemikaliów, odleciał 29 grudnia z Okęcia. Oprócz doraźnej pomocy Caritas Polska zapewni Libańczykom długofalowe wsparcie w ramach programu Rodzina Rodzinie.
2020-12-29 14:33:50
miniaturka

Od jakości rodziny zależy jakość narodu

Kard. Wyszyński podkreślał, że rodzina jest podstawową komórką społeczną. To grupa rodzin tworzy naród i od jakości rodziny zależy jakość narodu. Dlatego kładł bardzo duży nacisk na to, żeby życie każdego stało na możliwie najwyższym moralnym poziomie – powiedział dr hab. Rafał Łatka.
2020-12-29 15:16:21
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia trwa nadal, choć główna uroczystość za nami. Warto zadać sobie teraz pytanie: jak właściwie przeżywam Boże Narodzenie?
2020-12-29 15:47:29
miniaturka

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Poszkodowane kościoły, jedna osoba nie żyje

W silnym trzęsieniu ziemi, które wystąpiło dziś rano w pobliżu Zagrzebia, stolicy Chorwacji, poważnemu uszkodzeniu uległo wiele domów i kościołów, a przynajmniej jedna osoba, 12-letnia dziewczynka, zginęła