Strona główna
opoka.org.pl
2018-06-14 22:09
Ewa Kotowska-Rasiak

Dziękczynienie za kapłaństwo

Bp Teofil Wilski wraz z kolegami kursowymi odprawił Mszę św. dziękczynną z okazji 58. rocznicy święceń kapłańskich. Kapłani modlili się w Kaplicy Cudownego Obrazu św. Józefa w kaliskiej bazylice.

Autor/źródło: Ewa Kotowska-Rasiak

Księży i zgromadzonych pielgrzymów powitał ks. prał. Jacek Plota, kustosz Narodowego Sanktuarium św. Józefa. Duchowny przypomniał dzieje obrazu św. Józefa. Wskazał też na najważniejsze wydarzenia mające miejsce w kaliskiej bazylice. Wśród nich wymienił pielgrzymki dziękczynne kapłanów z Dachau cudownie ocalonych za przyczyną św. Józefa, wizytę papieża Jana Pawła II w Kaliszu i jego modlitwę przed cudownym obrazem oraz ogłoszenie przez papieża Franciszka Nadzwyczajnego Roku Świętego Józefa Kaliskiego.

W homilii ks. kan. Jerzy Dworowski wskazywał na trzy krzyże stojące na Kalwarii. Jeden z nich nazwał krzyżem potępiającym, bo wisiał na nim niedobry łotr, który bluźnił nie widząc sensu cierpienia.

Zaznaczył, że drugi krzyż to krzyż pokutujący, bo wiszący na nim łotr zwrócił się do Chrystusa z poczuciem winy i głęboką wiarą. - Każdy ma swoje winy, ale jeżeli mamy w sercu świadomość naszych słabości, jeżeli mamy świadomość głębokiej wiary do Chrystusa to wtedy wypowiemy słowa: „Panie wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego Królestwa”. Chrystus z miłością spojrzy na nas, przebaczy nam słabości oraz grzechy i powie „dziś będziesz ze mną w raju”. Wtedy przyjmujemy krzyż przebaczający – mówił kaznodzieja.

Podkreślał, że na Kalwarii stoi jeszcze trzeci krzyż – krzyż zbawiający, na którym została gwoździami przybita miłość Chrystusa do człowieka. - Chrystus umiera dla nas. Bądźmy Mu za to wdzięczni. Kochajmy nasze krzyże przebaczające, żebyśmy mogli bardziej zbliżyć się do krzyża uwielbionego Jezusa Chrystusa, który umarł dla naszego zbawienia – powiedział ks. Dworowski.

Po Mszy św. kapłanów i pielgrzymów zawierzono św. Józefowi. Odmówiono także modlitwę w intencji rychłej beatyfikacji sług bożych kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Augusta Hlonda.

Wraz z księżmi świętującymi 58. rocznicę święceń kapłańskich modli się pielgrzymi z Centrum Ochotników Cierpienia z archidiecezji gdańskiej i wdowy konsekrowane z archidiecezji łódzkiej.

Bp Teofil Wilski wraz z kolegami w latach 1954-1960 odbył studia filozoficzno-teologiczne w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Święceń kapłańskich udzielił im 11 czerwca 1960 r. w katedrze gnieźnieńskiej prymas Polski kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-06-14 15:44:51
miniaturka

Wirtualny spacer po Jasnej Górze w 3D

Jasna Góra teraz też mocno obecna w przestrzeni multimedialnej. Paulini odpowiadając na potrzeby czasu przygotowali wirtualny spacer w 3D.
2018-06-14 16:07:34
miniaturka

Kardynał Nycz i biskup Milewski o mundialowych szansach Polaków

W sukces polskich piłkarzy na Mundialu wierzy bardzo wielu Polaków. Do grona kibiców dołączają również polscy biskupi: metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz oraz biskup pomocniczy w Płocku Mirosław Milewski.
2018-06-14 17:00:54
miniaturka

Poczta Polska upamiętnia św. Ojca Pio specjalnym znaczkiem

Rok 2018, to ROK OJCA PIO. W ramach obchodów JUBILEUSZU Krakowska Prowincja Kapucynów przygotowała różne wydarzania dla wszystkich, którzy pragną poznać jego duchowość. Poczta Polska 16 czerwca wprowadzi do obiegu znaczek „Święty Ojciec Pio”.
2018-06-14 23:02:49
miniaturka

Warszawa: Wakacyjny Zjazd Misjonarzy w Centrum Formacji Misyjnej

W Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbywa się Wakacyjny Zjazd Misjonarzy. Bierze w nim udział ok. 100 osób.
2018-06-14 23:10:28
miniaturka

Skradziony list Kolumba wrócił do Watykanu

Po latach wróciła do Watykanu skradziona XV-wieczna kopia listu Krzysztofa Kolumba do króla Ferdynanda i królowej Izabeli Hiszpańskiej. Opisuje on odkrycie nowego Lądu.
2018-06-15 00:59:09
miniaturka

Byśmy znali Ciebie - czuwanie w intencji osób zaangażowanych w Kościele

Przedsiębiorcy, muzycy, ludzie ze wspólnot, księża, liderzy, misjonarze, artyści, dziennikarze, organizatorzy i nie tylko – jest mnóstwo ludzi aktywnie działających w Kościele Katolickim.