Strona główna
opoka.org.pl
2018-04-09 15:13
S. Zielińska / KAI

Dziękczynienie za 25-lecie pallotyńskiej Prowincji Zwiastowania Pańskiego

Za 25 lat istnienia prowincji Zwiastowania Pańskiego w Polsce dziękowali dziś na Jasnej Górze przedstawiciele rodziny pallotyńskiej. Mszy św. przewodniczył pallotyn abp Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

Pochodzący z Indii ks. Jacob Nampudakam, przełożony generalny Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Pallotyni), zwrócił uwagę, że dziś wielkim zadaniem stojącym przed zgromadzeniem jest budzenie wiary w ludziach młodych.

Prowincjał ks. Adrian Galbas przypomniał, że w historii pallotyńskiej wspólnoty ważne miejsce zajmuje jasnogórskie Sanktuarium. To tu, na Jasnej Górze, 25 lat temu była sprawowana Eucharystia inaugurująca działalność Prowincji Zwiastowania Pańskiego – Jesteśmy tutaj dzisiaj, aby z jednej strony, spoglądając za siebie, wyśpiewywać z Matką Bożą Magnificat i dziękować za to wszystko, co się udało dobrego, przepraszając oczywiście za błędy i niedociągnięcia, a z drugiej strony spojrzeć w przyszłość i razem z Matką Bożą powiedzieć `fiat` wobec tego, co będzie - wyjaśnił prowincjał.

- Mamy wiele powodów do dziękczynienia – podkreślił ks. Galbas. Zwrócił uwagę, na nowo powstałe wspólnoty jak Sanktuarium Pierwszych Polskich Męczenników w Międzyrzeczu, Sanktuariom Świętości Życia w Łodzi, rozwijającą się Dolinę Miłosierdzia w Częstochowie. Prowincjał wskazał także na prężną działalność na Białorusi, gdzie pallotyni są już w każdej diecezji. Dynamicznie działają również misje w Papui Nowej Gwinei oraz w Korei Południowej, powstała nowa misja na Kubie.

Ks. Jarosław Rodzik, redaktor naczelny „Apostoła Miłosierdzia Bożego” podziękował także za kilkadziesiąt lat współpracy między paulinami z Jasnej Góry a pallotynami z Doliny Miłosierdzia. Od 69 lat w świątyni pallotynów w Dolinie Miłosierdzia na zachodnim zboczu Jasnej Góry trwa nieprzerwany kult Bożego Miłosierdzia. Obecnie świątynia ma rangę sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Wielu pielgrzymów przybywających na Jasną Górę odwiedza również Dolinę Miłosierdzia, aby przed obliczem Jezusa Miłosiernego wypraszać miłosierdzie dla siebie i swoich bliskich.

Organizowane są tu teologiczne kongresy i sympozja, ale także praktykuje się miłosierdzie, udzielając pomocy potrzebującym; poprzez posługę wśród bezdomnych (np. kuchnia, łaźnia, Mikołaj w ogrzewalni), ubogich (np. wykupienie szkolnych obiadów dla dzieci z ubogich rodzin, imprezy integracyjne i wychowawcze, zimowe i letnie wyjazdy, pikniki rodzinne, czy bale Wszystkich Świętych).

Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego jest międzynarodową wspólnotą księży i braci, założoną przez rzymskiego księdza św. Wincentego Pallottiego (1795-1850). Od nazwiska założyciela pochodzi popularna nazwa: księża i bracia pallotyni. Oficjalna nazwa brzmi w języku łacińskim: Societas Apostolatus Catholici. Pierwsze litery łacińskiej nazwy tworzą skrót SAC, używany przy nazwiskach pallotynów.

Charyzmat pallotyński opiera się na fundamencie, jaki zawiera się w zawołaniu "Caritas Christi urget nos" – Miłość Chrystusa nas przynagla.

Główne zadania to: apostolstwo ludzi świeckich, działalność misyjna, inicjatywy ekumeniczne, troska o niewierzących, apostolstwo społeczne oraz mass media w służbie apostolstwa. Należą do nich wydawnictwa: Pallottinum w Poznaniu, Apostolicum w Ząbkach pod Warszawą oraz Wydawnictwo Królowa Apostołów.

Pallotyni pracują na misjach zagranicznych w wielu krajach Afryki, Ameryki Południowej i Środkowej, Azji. Pomagają w pracy duszpasterskiej na Białorusi, Słowacji, w Czechach i na Ukrainie oraz w innych krajach Europy.

Prowadzą też szkoły podstawowe w Hodyszewie i Krakowie oraz gimnazja i licea w Chełmie n. Wisłą, Lublinie, Ożarowie Mazowieckim i Sierpcu.

W swojej pieczy mają Duszpasterstwo Pielgrzymkowe, które poprzez organizowanie wypraw do miejsc świętych służy formacji apostolskiej pielgrzymów.

Inną dziedziną pracy pallotyńskiej jest praca charytatywna przy wielu domach, którą koordynuje Pallotyńska CARITAS, głoszenie rekolekcji i misji ludowych zmierzających do ożywienia i pogłębienia wiary. Pallotyni angażują się w prowadzenie wspólnot apostolskich, hospicjów i w pracę dla chorych w szpitalach i służbie zdrowia, jako kapelani wojskowi, kapelani policji i więziennictwa. Włączają się w prace na rzecz obrony życia, czy w Ruch Antynarkotyczny "Karan".

W prawie wszystkich tych pracach współpracują z siostrami pallotynkami. Przeróżne dziedziny pracy pallotyńskiej wspierają takie instytucje, jak Instytut Pallottiego, Sekretariat ds. Formacji, Sekretariat ds. Apostolstwa, Sekretariat Fatimski, Sekretariat ds. Misji, komisje, rady czy zespoły ekspertów.

mir / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy