Strona główna
opoka.org.pl
2018-03-18 18:27
AC / KAI

Dziękczynienie za 20 lat posługi biskupiej kard. Stanisława Dziwisza

Kard. Stanisław Dziwisz odprawił w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie Mszę św. dziękczynną za 20 lat posługi biskupiej.

Autor/źródło: Flickr/episkopat.pl, Eliza Bartkiewicz, licencja: CC BY

Hierarcha przyjął święcenia biskupie z rąk papieża Polaka, 19 marca 1998 roku w bazylice św. Piotra w Watykanie. „Proszę was o pamięć, abym mógł dalej służyć Kościołowi i wspólnocie, która się gromadzi wokół wielkiego pasterza, św. Jana Pawła II” – mówił w papieskim sanktuarium.

Na początku Mszy św. kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Jan Kabziński podkreślał, że święcenia biskupie to wielki dar, ale również wielka odpowiedzialność. „Dziś chcemy bardzo serdecznie podziękować ks. Kardynałowi jako naszemu ojcu, bo przecież przez prawie 12 lat służył w Kościele krakowskim, a dziś to kontynuuje” – mówił duchowny.

Kard. Dziwisz przyznał, że nie miał takiej intencji, by obchodzić swój jubileusz, a do odprawienia dziękczynnej Mszy św. w papieskim sanktuarium namówił go kustosz. „Tak to było 20 lat temu, na św. Józefa, u św. Piotra w Rzymie. Ojciec Święty włożył na moją głowę swoje ręce, aby przekazać mi sukcesję apostolską. Trzynaście lat w Krakowie, siedem lat w Watykanie” – wspominał jubilat. Podkreślił, że chce za te wszystkie lata podziękować Bogu. „Czynię to za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, mojego ojca w moim kapłaństwie i w moim biskupstwie” – wyznał.

Osobisty sekretarz świętego papieża dziękował za jego posługę w Kościele, a także za dar biskupstwa i swoją służbę w Kościele powszechnym i Kościele krakowskim. „Jak w życiu, są dobre strony, są i słabości. Za dobro, które się stało moim udziałem, Bogu dziękuję. Dziękuję za dobro, którego ja sam doświadczyłem. A za słabości i opuszczenia Boga przepraszam” – mówił hierarcha. „Proszę was o pamięć, abym mógł dalej służyć Kościołowi i wspólnocie, która tu się gromadzi wokół wielkiego pasterza, św. Jana Pawła II” – dodał.

Ks. Jan Kabziński przypomniał, że, jako biskup, w Watykanie kard. Dziwisz wiernie służył papieżowi i wszystkim, którzy pragnęli się z nim spotkać, a jego posługa była najcenniejsza, kiedy święty papież odchodził do domu Ojca. Wspomniał również niemal 12 lat posługi w Krakowie, kiedy to, jako metropolita krakowski, jubilat troszczył się o powierzony sobie Kościół. Przyznając, że nie da się wymienić wszystkich owoców tych lat, kapłan stwierdził, że jest jeden szczególny wymiar, za który trzeba dziękować. „W ciągu wielu lat byłeś osobistym świadkiem świętości Jana Pawła II, a później jako arcybiskup krakowski z wielką mocą zabiegałeś o jego beatyfikację i kanonizację. Z twojej inicjatywy oraz przy ogromnym wsparciu materialnym zostało wybudowane to papieskie Centrum, w którym od prawie siedmiu lat możemy wzywać wstawiennictwa świętego papieża” – mówił, zwracając się bezpośrednio do kard. Dziwisza. Podkreślił, że dziś dziękujemy przede wszystkim „za to, że Bóg postawił go u boku świętego oraz za to, że nadal twoja posługa i nauczanie stawiają nas przy osobie św. Jana Pawła II”.

Na zakończenie Mszy św. wierni zgromadzeni w świątyni podziękowali kard. Dziwiszowi gromkimi oklaskami.

Krakowski arcybiskup senior przyjął święcenia biskupie w bazylice św. Piotra w Watykanie 19 marca 1998 roku z rąk Jana Pawła II. Współkonsekratorami byli ówczesny metropolita krakowski kard. Franciszek Macharski i kard. Angelo Sodano, który w tamtym czasie pełnił funkcję Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej. W homilii Ojciec Święty zwrócił się bezpośrednio do ks. Dziwisza, mówiąc: „Od początku mojego pontyfikatu stoisz wiernie u mego boku jako Sekretarz, dzieląc trudy i radości, niepokoje i nadzieje związane z posługą Piotrowa. Dziś z radością wielbię Ducha Świętego, który przez moje ręce udziela Ci sakry biskupiej”.

md / Kraków

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-03-18 13:52:35
miniaturka

Papież: kto chce poznać Jezusa musi zajrzeć do wnętrza krzyża

„Kto chce poznać Jezusa musi zajrzeć do wnętrza krzyża, gdzie objawia się Jego chwała” – mówił Papież na Anioł Pański.
2018-03-18 17:16:30
miniaturka

Spotkanie uwielbienia Boga z osobami bezdomnymi, ubogimi, samotnymi

W kościele Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich w Warszawie odbyło się dziś po raz czwarty spotkanie uwielbienia Boga z osobami bezdomnymi, ubogimi, samotnymi. Liturgii przewodniczył abp Henryk Hoser.
2018-03-18 17:42:07
miniaturka

Abp Gądecki zawierzył archidiecezję poznańską św. Józefowi

Akt zawierzenia archidiecezji poznańskiej św. Józefowi w 1050. rocznicę ustanowienia biskupstwa wypowiedział w sanktuarium świętego w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.
2018-03-18 18:58:09
miniaturka

Kamil Stoch wygrywa klasyfikację generalną Pucharu Świata

Dzisiejsze warunki na skoczni w Vikersund w Norwegii były różne. Jednak Kamilowi Stochowi udało się osiągnąć cel - już wiemy, że wygrywa klasyfikację generalną Pucharu Świata.
2018-03-18 20:53:12
miniaturka

Kalisz: abp Pennacchio modlił się u św. Józefa

- Wielkość św. Józefa płynie z codzienności ewangelicznego życia - mówił abp Salvatore Pennacchio, który przewodniczył Mszy św. w intencji papieża Franciszka, w wigilię uroczystości św. Józefa, w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.
2018-03-19 08:13:46
miniaturka

Episkopat Rosji o prawdzie, wolności i sprawiedliwości

W związku z wyborami na prezydenta Rosji episkopat zachęca do postawy zgodnej z własnym sumieniem. Przypomina też o znaczeniu prawdy, wolności i sprawiedliwości.