Strona główna
opoka.org.pl
2021-10-13 12:19
MG

Dziekan katedry w Toledo rezygnuje po kontrowersyjnym nagraniu teledysku

Ks. Juan Miguel Ferrer Grenesche, dziekan katedry w Toledo, złożył swoją rezygnację w związku z niewłaściwym wykorzystaniem przestrzeni sakralnej w teledysku, który zawiera zmysłowe sceny tańca w wykonywane w świątyni.

Autor/źródło: Youtube, C.Tangana ”Ateo”

Hiszpański raper C. Tangana wydał teledysk do swojej piosenki „Ateo” (Ateista) 7 października, nagrany z argentyńską piosenkarką Nathy Peluso. W teledysku oboje wykonują zmysłowe i prowokacyjne tańce wewnątrz katedry.

W oświadczeniu dla hiszpańskiej prasy, które zostało opublikowane przez Europa Press 12 października, o. Ferrer powiedział, że sprawę skomplikowały „błędy w komunikacji” i nie żałuje swojego pierwszego oświadczenia, w którym usprawiedliwił nagranie teledysku.


Według niego  to, co wtedy powiedział „było prawdą i wyjaśniłem powody, dla których pozwolenie zostało udzielone”. Przyznał jednak, że podczas nagrywania występu nie było przedstawicieli katedry, którzy mogliby zwrócić uwagę na „rzeczy, które później wywołały zgorszenie u niektórych osób. To była porażka”.


„Dziekan wyraża prośbę o przebaczenie ze strony instytucji, w imieniu własnym i w imieniu różnych elementów kapituły katedralnej, o ile ponoszą odpowiedzialność, za wszystkie błędy i uchybienia, które mogły być popełnione słowem, czynem i zaniechaniem w ostatnich wydarzeniach”, napisała Archidiecezja Toledo 12 października.

Archidiecezja oświadczyła, że kapłan wyraził swoją „pełną jedność” z arcybiskupem Francisco Cerro Chaves „i Kościołem diecezjalnym”. Archidiecezja zaznaczyła również, że „na mocy wewnętrznych przepisów kapituły katedralnej, obowiązujących od lat, pieniądze zebrane z nadzwyczajnych działań katedry przeznaczane są na dzieła charytatywne”. C. Tangana zapłacił 15 tys. euro za wykorzystanie katedry w teledysku.

Rezygnacja ks. Ferrera wejdzie w życie 16 października. Jego kadencja jako dziekana miała się upłynąć 5 listopada.


Dziekan katedry stwierdził także, że prośby o pozwolenie na tego typu nagrania nie są zwykle przekazywane arcybiskupowi, co „może być kolejnym niedopatrzeniem, które pozwoliłoby uniknąć niektórych trudności, których doświadczyliśmy”. „Przyjmuję do wiadomości wszelką krytykę i to, że się myliłem, ale kiedy jestem napominany, chciałbym, aby to było robione z miłością i szacunkiem” - powiedział.

Według kapłana cała ta sprawa to już „kwestia przeszłości, a obecnie pragnie, aby wszyscy byli spokojni i żyli w pokoju i aby nie było żadnych napięć”. „Jestem przekonany, że muzyka takiego czy innego gościa, należącego do naszej wiary, i to czego szukamy, to czynienie dobra ludziom i mam nadzieję, że po całym tym bólu i tej kontrowersji wszyscy będziemy starali się czynić jakieś dobro dla siebie nawzajem” – powiedział ks. Ferrer.

Jak stwierdził kapłan 8 października, „teledysk przedstawia historię nawrócenia dzięki ludzkiej miłości. Słowa piosenki brzmią: «Byłem ateistą, ale teraz wierzę, bo taki cud jak Ty musiał zstąpić z nieba»”.

Trudno nie postawić tu jednak pytania, czy faktycznie chodzi tu o nawrócenie w rozumieniu chrześcijańskim – uznanie swojego grzechu i zwrócenie się do Boga z prośbą o przebaczenie i zbawienie? Wyjaśnienia ks. Ferrero wydają się mocno naiwne.


Archidiecezja Toledo oświadczyła 8 października, że arcybiskup „był całkowicie nieświadomy istnienia tego projektu, jego treści i końcowego rezultatu,” i że „głęboko żałuje tych wydarzeń i nie aprobuje obrazów nagranych” w katedrze. Arcybiskup Toledo poprosił „pokornie i szczerze o przebaczenie wszystkich wiernych świeckich, osoby konsekrowane i księży, którzy poczuli się słusznie zranieni przez to niewłaściwe wykorzystanie świętego miejsca”.Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-10-13 10:35:43
miniaturka

Powołania kapłańskie w Polsce. Jak wygląda sytuacja w seminariach?

Najwięcej kandydatów do kapłaństwa zgłosiło się w rozpoczynającym się roku akademickim do Wyższych Seminariów Duchownych w Tarnowie i Poznaniu, a największą popularnością wśród kandydatów do zakonu cieszą się franciszkanie.
2021-10-13 11:01:23
miniaturka

Kino dla umysłu, ciała i duszy

Badania naukowe przeprowadzone przez University College London i Vue Entertainment pokazują, że kino może przynosić fascynujące korzyści poznawcze, emocjonalne i fizjologiczne. Wyjście do kina może być dla nas dobre i pomóc w odejściu od narastającej presji bycia cały czas online.
2021-10-13 11:19:43
miniaturka

Kard. Ouédraogo: naszym „kałasznikowem” jest modlitwa

Papież Franciszek przyjął na audiencji kard. Philippe’a Ouèdraogo, arcybiskupa Wagadugu w Burkina Faso. W rozmowie z Radiem Watykańskim purpurat zauważył, że sytuacja w jego kraju jest dramatyczna. Prawie półtora miliona mieszkańców musiało uciekać ze swoich domów w wyniku ataków dżihadystów.
2021-10-13 12:30:44
miniaturka

„Wiara to latarnia morska”. Perełki bł. Honorata Koźmińskiego

13 października wspominamy bł. Honorata Koźmińskiego, prezbitera. Jego zakonne życie jest fascynującą historią człowieka, który całkowicie zaufał Bogu. Prezentujemy kilka jego myśli, które pokazują świat pełen ufności i miłości do Boga.
2021-10-13 12:33:55
miniaturka

Polscy biskupi w dwóch ważnych watykańskich kongregacjach. O czym rozmawiali?

W Kongregacji ds. Biskupów mówiono między innymi o problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne, a w Kongregacji Nauki Wiary o zagrożeniach związanych z nieposłuszeństwem duchownych, czy fałszywymi przeżyciami religijnymi – powiedział abp Stanisław Gądecki.
2021-10-13 12:51:45
miniaturka

Gdzie chrześcijanie są dziś prześladowani? Raport Pew Research Center

Z raportu „Global Religious Constraints”, poświęconego prześladowaniom religijnym, wynika, że podczas gdy ataki o charakterze terrorystycznym zmniejszyły się, prześladowania ze strony państwa osiągnęły rekordowy poziom. Chrześcijanie pozostają najbardziej prześladowaną grupą religijną.