Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-24 09:43
AC / PAP

Dziecko często jest pierwszym zakażonym członkiem rodziny

Dziecko jest często pierwszym zakażonym koronawirusem członkiem rodziny – powiedziała PAP pediatra i specjalista chorób zakaźnych dr Lidia Stopyra. Covidowy oddział dziecięcy, którym doktor kieruje, działa na granicy wydolności. Szkoły, żłobki i przedszkola to często źródła zakażeń.

Autor/źródło: PAP

W Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie na oddziale covidowym dziecięcym jest 30 łóżek, wszystkie są zajęte. Niemal przy każdym dziecku czuwa rodzic. Dla dorosłych placówka przygotowała rozkładane fotele, na których mogą spędzić noc przy swoich pociechach. Większość rodziców również ma COVID, ale nie są pacjentami szpitala, twierdzą, że czują się dobrze. Mają status osoby opiekującej się dzieckiem. Jeśli ich stan się pogarsza, trafiają na oddział covidowy dla dorosłych.

Na oddziale dziecięcym na COVID-19 leczą się przede wszystkim najmłodsi pacjenci – kilkutygodniowi i kilkumiesięczni. Liczba wypisów jest równa liczbie przyjęć – we wtorek po południu wypisano np. 11 dzieci i tyle samo przyjęto.

„Działamy na granicy wydolności” – powiedziała PAP kierująca oddziałem dr Lidia Stopyra. Sytuację na oddziale porównała do „wojennej”. W miejscu tym w każdej chwili może zabraknąć łóżek.

W związku z tym, że jest więcej zakażeń, to więcej jest i poważniejszych przypadków choroby, ale żadne dziecko nie wymaga wsparcia respiratora. Lekarze częściej niż wcześniej obserwują zapalenie krtani w przebiegu COVID.

„Rok doświadczenia owocuje współpracą i ze strony rodziców, i ze strony lekarzy i innych szpitali. Rodzice szybko reagują na pierwsze dolegliwości i przywożą dzieci do lekarzy POZ, ci zaś szybko zlecają odpowiednie badania, w razie konieczności hospitalizację" – mówiła dr Stopyra. Do placówki kierowane są też trudniejsze przypadki z innych szpitali. „Im wcześniej dziecko do nas trafi, tym skuteczniejsze leczenie" – zaznaczyła.

Lekarz zapytana o źródła zakażeń wśród dzieci odpowiedziała, że są to najczęściej szkoły, żłobki i przedszkola. „Dziecko często jest pierwszym zakażonym koronawirusem członkiem rodziny” – powiedziała.

Za obecną sytuację pediatra i zakaźnik nie obwinia jednak otwarcia placówek oświaty dla najmłodszych dzieci.„Zamknięcie szkół to duży problem edukacyjny, społeczny, psychologiczny. Ale wśród dorosłych była duża ignorancja wobec wprowadzanych obostrzeń. Część społeczeństwa nie przestrzegała rygorów sanitarnych i za nic miała apele o maseczki, dystans i dezynfekcję" – oceniła dr Lidia Stopyra.

Zgodnie z danymi resortu zdrowia z wtorku, poprzedniej doby odnotowano 16 741 kolejnych przypadków koronawirusa, najwięcej na Mazowszu i Śląsku. Zmarło 396 chorych. Tydzień temu (16 marca) resort poinformował o 14 396 nowych przypadkach i 372 zgonach, a dwa tygodnie temu (9 marca) o 9954 zakażeniach i 282 zgonach.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zaznaczył na wtorkowym briefingu prasowym, że szczyt trzeciej dali zachorowań jeszcze jest przed nami. Jak dodał, duży niepokój budzi rosnąca liczba zajętych łóżek. Z danych MZ wynika, że w szpitalach przebywa 26 075 chorych na COVID-19, czyli o 1 438 osób więcej niż poprzedniej doby. Terapii respiratorowej wymaga 2 512 chorych.

Autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-23 16:07:01
miniaturka

Stokrotne dzięki, ks. Franciszku!

24 marca przypada 100. rocznica urodzin założyciela Ruchu Światło-Życie, ks. Franciszka Blachnickiego, który jak św. Franciszek z Asyżu zapragnął „odbudować” Kościół. Nieskończona liczba osób ma mu za co dziękować. Warto podkreślić, że ks. Franciszek był wielkim obrońcą życia. Każdego życia. To odbiło się szerokim echem w naszym społeczeństwie.
2021-03-23 16:16:38
miniaturka
play

Moc bałtyckiego wiatru

Moc bałtyckiego wiatru w moim domu? Już niedługo. Dzięki najważniejszej inwestycji tej dekady, czyli budowie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, realizowanej przez PGE Polską Grupę Energetyczną.
2021-03-23 16:34:42
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Wolność to wielki Boży dar, który jednocześnie jest zobowiązaniem, a jej odpowiedzialne zagospodarowanie może wiele kosztować. Aby móc to zrobić, potrzebujemy prawdy, a właściwie PRAWDY, którą jest sam Chrystus
2021-03-24 10:22:17
miniaturka

Ks. Węgrzyniak: sięgajmy do Biblii! Jezus jest z nami i pomaga ogarnąć troski

W tym roku mija 20 lat od ataków terrorystycznych na World Trade Center. Kiedy w dzień tragedii prezydent USA George Bush mówił o tym strasznym wydarzeniu, przywołał słowa z Pisma Świętego: „Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo Ty jesteś ze mną”. Ks. Węgrzyniak podkreśla, że słowa Boga zawsze mają moc.
2021-03-24 10:32:43
miniaturka

Szwedzki naukowiec wzywa Watykan do zajęcia zdecydowanego stanowiska wobec Chin

Fredrik Fällman, szwedzki sinolog, wezwał Watykan do zdecydowanego zabrania głosu w sprawie łamania praw człowieka przez chiński rząd, ponieważ próby łagodnej polityki względem tego kraju nie przynoszą efektów, a wręcz pogarszają sytuację chrześcijan
2021-03-24 11:02:05
miniaturka

Uwaga, przestawiamy zegary! W nocy z soboty na niedzielę wracamy do czasu letniego

W nocy z 27 na 28 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Pośpimy przez to o godzinę krócej. W niedzielę nad ranem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2.00 na 3.00. Czas letni określa się w języku angielskim, jako „czas oszczędzający światło dzienne”.