Strona główna
opoka.org.pl
2021-03-24 14:18
AC / Fundacja Donum Vitae

Dzieci zmarłe przed narodzeniem mają prawo do godnego pochówku!

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. W wielu miastach Polski jest to czas, w którym z należytą godnością dokonuje się pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych – zmarłych w łonie mamy, poronionych lub martwo urodzonych.

Autor/źródło: http://fundacja.donumvitae.pl

Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia poronienie to przedwczesne zakończenie ciąży trwającej krócej niż 22 tygodnie. Od 23 tygodnia ciąży mówimy o porodzie przedwczesnym. Jak podaje Najwyższa Izba Kontroli w Polsce w latach 2017-2019, każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a u ok. 40 tys. kobiet ciąża zakończyła się poronieniem. Szacuje się, że około 10-15 proc. wszystkich ciąż kończy się poronieniem.

Zgodnie z obowiązującym prawem wszystkie dzieci zmarłe przed narodzeniem (niezależnie od długości trwania ciąży) mają prawo do godnego pochówku. Jeżeli rodzina lub inne podmioty uprawnione nie podejmą się organizacji pogrzebu, obowiązek ten spoczywa na gminie.

25 marca przypada Dzień Świętości Życia. W wielu miastach Polski jest to czas, w którym z należytą godnością dokonuje się pochówków zbiorowych Dzieci Utraconych – zmarłych w łonie mamy, poronionych lub martwo urodzonych. Pierwszy zbiorowy pochówek Dzieci Utraconych w Szczecinie odbył się 26 marca 2018 r. 

19 marca 2021 r. na Cmentarzu Zachodnim w Szczecinie po raz siódmy odbył się pogrzeb Dzieci Utraconych. Uroczystością pogrzebowym przewodniczył ks. Przemysław Pokorski, który zwrócił się do Rodziców słowami: „Minie rok, minie dziesięć lat i to wspomnienie tego pochówku będzie w Was trwało, ale macie podnieść głowę do góry i żyć dalej dla tych, którzy są wokół Was. Pielęgnujcie w Waszym sercu pamięć o tych dzieciach, rozmawiajcie z Nimi. (…) Macie żyć z tą świadomością, że tam u Boga jest Wasze dzieciątko, módlcie się również za tych, którzy dzieci stracili i za tych, którzy dzieci jeszcze stracą”.

Do zebranych rodziców swoje słowo skierowała Agnieszka Wodzyńska – pracownik Fundacji Donum Vitae, która 5 lat temu również doświadczyła w 21 tygodniu ciąży poronienia i śmierci swojej córeczki Basi: „To co jest piękne, to to że ta pustka, która powstaje po stracie, zostaje napełniona  obecnością naszych dzieci, obecnością duchową, doświadczenia tego, że moje macierzyństwo czy ojcostwo się nie skończyło, ono trwa dalej. Pustka ta napełnia się również wiarą i nadzieją w to, że pewnego dnia, gdy przyjdzie nasza godzina rozstania z tym światem to spotkamy nasze Dzieci Utracone, które wyjdą nam na spotkanie u progu wieczności”.

Fundacja Donum Vitae została powołana do życia, aby przywracać nadzieję. Jednym z obszarów działań Fundacji jest pomoc rodzicom, którzy doświadczyli utraty dziecka nienarodzonego oraz na krótko po urodzeniu.  We współpracy z poszczególnymi gminami na terenie, których znajdują się szpitale z oddziałami ginekologiczno-położniczymi, tworzy kolejne miejsca pochówków Dzieci Utraconych i współorganizuje pochówki zbiorowe na terenie diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Pomoc realizowana przez Fundację obejmuje bardzo konkretne i niezwykle ważne obszary: organizowanie miejsc pochówków Dzieci Utraconych, informowanie rodziców po stracie o ich prawach oraz wspieranie w kwestiach formalnych, zapewnienie wsparcie medycznego i psychologicznego.

Fundacja prowadzi Telefon Zaufania: 504 646 015 - w poniedziałki i środy w godzinach od 20 do 22 można porozmawiać z ks. Tomkiem - duszpasterzem rodziców po stracie; 530 994 699 – pod tym nr na rodziców Agata – mama po stracie, terapeuta. Od 25 marca rodzice będą mogli korzystać z nr alarmowego: 889 871 805, pod którym udzielana będzie im pomoc w sprawach trudnych i nagłych.

źródło: Fundacja Donum Vitae

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-03-24 12:45:41
miniaturka
play

Jak inwestowanie w dobre relacje pomaga w przygotowaniu do śmierci?

Co możemy zabrać z tego świata? Prawie nic. Ale jest jedna rzecz, która przenosimy za bramę śmierci. To są nasze relacje z innym ludźmi. Dbajmy o to, żeby były jak najlepsze – mówi o. Wojciech Surówka. Jak inwestowanie w dobre relacje pomaga w przygotowaniu do śmierci? Zapraszamy na kolejny odcinek rozważań „Memento mori”!
2021-03-24 13:09:26
miniaturka

Papież wzywa Polaków do troski o życie na każdym etapie!

„Módlcie się, aby na całym świecie, w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i społeczeństwie odnawiała się wrażliwość na wartość życia ludzkiego na każdym etapie i w każdej kondycji” – tymi słowami zwrócił się Franciszek do Polaków podczas audiencji.
2021-03-24 13:40:31
miniaturka

Prawna rejestracja nienarodzonego dziecka? Ciekawa propozycja w Hiszpanii

Prawicowa partia VOX w Hiszpanii zarejestrowała propozycję zmian w ustawie o prawie cywilnym, aby można było zarejestrować nienarodzone dziecko „z pełnym skutkiem prawnym”. Pomysł ma wzmocnić ochronę życia od jego początków.
2021-03-24 14:33:13
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Niech mi się stanie według twego słowa”. Maryja jest wzorem zawierzenia Bogu. Misja, którą otrzymała, była piękna i zaszczytna, ale po ludzku niezmiernie trudna. Nie mogła przypuszczać, na co się właściwie godzi. Tego się nigdy w detalach nie wie.
2021-03-24 14:34:06
miniaturka

Wszystko jest w waszych rękach. Róbcie, co możecie, żeby obronić prawdę

Kiedy w 2016 roku rozpoczynał się proces ws. serialu „Nasze matki, nasi ojcowie”, kpt. Zbigniew Radłowski, były żołnierz AK, miał niespełna 92 lata. – Dopóki mnie Niemcy nie przeproszą, nigdzie się nie wybieram – mówił po wyroku sądu pierwszej instancji.
2021-03-24 14:39:30
miniaturka

Makabryczne odkrycie pod Warszawą. Odnaleziono zbiorowy grób ofiar zbrodni niemieckiej

23 marca zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazł pod Warszawą masowy grób, w którym znajdują się szczątki ponad 20 osób, w tym kobiet i dzieci. Prawdopodobnie są to ofiary masowej egzekucji dokonanej przez Niemców. Miejsce zostało wskazane przez świadka wydarzenia.