„Dzieci moje!” wystawa w rocznicę ingresu bp. Wyszyńskiego do katedry lubelskiej

Z okazji 72. rocznicy ingresu bp. Stefana Wyszyńskiego do katedry lubelskiej w gmachu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie otwarta jest, zorganizowana przez Fundację Nasza Tradycja, wystawa pt. „Dzieci moje!”.

Tytuł wystawy – nad którą honorowy patronat sprawuje abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski – to słowa, którymi 26 maja 1946 roku rozpoczął swe przemówienie ósmy w dziejach diecezji ordynariusz lubelski, po raz pierwszy publicznie zwracając się do swoich diecezjan.

Wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów prezentowanych na wystawie dokonał Piotr Krzysztof Kuty, zaś autorem koncepcji ekspozycji jest Leon M. Budrys. Na trzydziestu sześciu tablicach formatu B1, opracowanych graficznie przez Studio R-ka, prezentowane są fotografie i dokumenty, wśród nich pisma urzędowe, korespondencja i rękopisy, obrazujące głównie wydarzenia z wiosny 1946 roku, związane z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego, wspominając także o wybranych przejawach jego posługi biskupiej w kolejnych dwóch latach.

Bogate zbiory udostępnione zostały przez Archiwum Archidiecezjalne Lubelskie, Bibliotekę Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Bibliotekę Uniwersytecką Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowe w Lublinie, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz osoby prywatne.

Motyw przewodni wystawy stanowią fragmenty pierwszych wystąpień bp. Stefana Wyszyńskiego: listu pasterskiego na dzień konsekracji, listu pasterskiego na dzień ingresu oraz przemówienia ingresowego. Za opis posłużyły fragmenty wywiadu, jaki Piotr K. Kuty przeprowadził z nestorem Episkopatu Polski, zarazem konsultantem historycznym wystawy abp. prof. Bolesławem Pylakiem, oraz fragmenty artykułu ks. prof. Piotra Niteckiego pt. „Z Włocławka do Lublina”.

Obficie wykorzystane zostały także fotokopie – dla potrzeb ekspozycji poddane montażowi graficznemu – oryginalnych tekstów z roczników Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich z lat 1946-1949. Integralną częścią wystawy jest „Kronika czynności pasterskich J.E. Ks. Bpa Ordynariusza” dzień po dniu opisująca krótką, ale niezwykle bogatą posługę biskupią w Lublinie przyszłego Prymasa Polski.

Do obejrzenia wystawy zachęca ogromny baner wywieszony na gmachu Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiający bp Wyszyńskiego bezpośrednio po konsekracji, na tle wieży jasnogórskiego sanktuarium.

Bp Stefan Wyszyński był ordynariuszem lubelskim stosunkowo krótko, jednak pozostawił w niej po dziś dzień trwałe ślady. „Prymas zawsze nosił w sercu diecezję, w której jako młody biskup spędził dwa lata i osiem miesięcy swojego życia” – podkreślił w słowie wstępnym do wystawy abp Budzik, przypominając, iż „w liście skierowanym do biskupa Zdzisława Golińskiego pisanym w odosobnieniu w Komańczy napisał takie słowa: moja droga biskupia zaczęła się dla Lublina… (dla diecezji), którą prawdziwie pokochałem”.

Ekspozycja w Urzędzie Marszałkowskim to kolejna odsłona wystawy, wpisującej się w szereg projektów Fundacji Nasza Tradycja, mających na celu przybliżenie postaci i nauczania Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego z okresu posługi biskupiej w diecezji lubelskiej. Wernisaż wystawy miał miejsce przed dwoma laty w archikatedrze lubelskiej. Wówczas to jej otwarcia, w obecności wielu dostojnych gości, dokonał Metropolita Lubelski, a poprzedziła je uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Ekspozycja gościła już w wielu świątyniach i instytucjach Lublina, m.in. w lubelskim ratuszu, w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podczas V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej, a przed rokiem z okazji 71 rocznicy ingresu bp Wyszyńskiego w Urzędzie Wojewódzkim.

Pragnąc utrwalić i szerzej udostępnić zgromadzone dokumenty oraz fotografie Fundacja Nasza Tradycja w 2017 roku wydała album „Dzieci moje! Biskup Stefan Wyszyński. Ordynariusz Lubelski 1946-1949”, stanowiący pamiętnik ekspozycji. Ponadto w ubiegłych latach nakładem Fundacji ukazał się m.in. kalendarz na rok 2016 z okazji rocznicy ingresu bp. Wyszyńskiego oraz rocznicy lubelskich obchodów Milenium Chrztu Polski, a także – w nakładzie blisko stu tysięcy egzemplarzy – obrazki z modlitwą o beatyfikację Księdza Prymasa z fotografiami ósmego Biskupa Ordynariusza Lubelskiego.

„Autorzy projektów fundacyjnych mają nadzieję, że pogłębią one świadomość związków Prymasa Tysiąclecia z Lublinem, a przede wszystkim przyczynią się do rozszerzenia i pogłębienia kultu Jego Osoby, w oczekiwaniu na oby jak najrychlejszą beatyfikację” – podkreśla Piotr Krzysztof Kuty prezes Fundacji Nasza Tradycja.

Wystawę w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim – zrealizowaną przy pomocy Miasta Lublin, PKP Informatyka, Grupy Azoty Puławy, Lubelskiego Węgla „Bogdanka”, PGE Dystrybucja, Kolejowych Zakładów Łączności oraz Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie – oglądać można do 21 czerwca.

pc / Lublin

« 1 »

reklama

reklama

reklama