Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-25 16:28
AC / Beata Zajączkowska/vaticannews.va

Dyskryminacja we Francji. Irańscy konwertyci muszą udowadniać wiarę ubiegając się o azyl

Irańscy konwertyci z islamu na chrześcijaństwo napotykają na ogromne trudności, gdy ubiegają się o azyl we Francji. Poddawani są egzaminowi z wiary, który ma udowodnić prawdziwość ich nawrócenia. Sęk w tym, że na wiele pytań nie byliby w stanie odpowiedzieć nawet chrześcijanie z dziada pradziada.

Autor/źródło: Pixabay.com, CC0

Alarm w tej sprawie podniósł ordynariat dla Katolików Wschodnich we Francji określając praktykę urzędników jako dyskryminującą. Obszerny materiał o irańskich konwertytach we Francji opublikował dziennik „La Croix”. Przytacza on historie osób, które w Iranie spotkały Chrystusa, głównie w Kościołach protestanckich, i przeszły z islamu na chrześcijaństwo. W wielu przypadkach ta decyzja musiała skutkować emigracją, ponieważ w tym kraju nie toleruje się odejścia z islamu. Grozi za to więzienie, tortury, a nawet śmierć. Cytowany w tekście 36-letni Arshad został aresztowany w Teheranie, gdy czytał z przyjaciółmi Ewangelie. Podczas kilku tygodni w więzieniu wielokrotnie był przesłuchiwany i poddawany torturom psychologicznym. Gdy wyszedł za kaucją zaczął otrzymywać telefony z pogróżkami, stracił pracę, a rodzina zaczęła wywierać na niego presję. Stąd też zdecydował się na wyjazd z Iranu.

Wskazuje on, że trudność przesłuchań przez pracowników Urzędu Ochrony Uchodźców i Bezpaństwowców (Ofpra) we Francji jest powszechnie znana wśród osób ubiegających się o azyl. Konwertyci pytani są np. o wyjaśnienie tajemnicy Trójcy Świętej, wymienienie imion Dwunastu Apostołów, biblijne uzasadnienie prawdziwości swego nawrócenia, czy o teologiczne podstawy świąt chrześcijańskich. Proszeni są także o powiedzenie, kto może potwierdzić ich praktyki religijne w Iranie, co graniczy z farsą, ponieważ konwertyci muszą to robić w ukryciu. Ostatecznie to, czy ich wiara zostanie uznana za prawdziwą, zależy od subiektywnej oceny urzędników. „Ja mówiłem o tym, że przyjąłem chrzest, ponieważ zafascynował mnie Jezus, który nawet na krzyżu przebaczył swym oprawcom. Niestety urzędnicy uznali to za niewystarczającą motywację nawrócenia, a co za tym idzie moja prośba o azyl została odrzucona” – mówi jeden z irańskich konwertytów. Pomagający im ks. Jean-Marie Humeau podkreśla, że francuskie władze z góry traktują konwertytów na chrześcijaństwo jako potencjalnych oszustów, którzy religię chcą wykorzystać jedynie do otrzymania azylu.

Z kolei pracownicy Krajowego Stowarzyszenia Pomocy Granicznej dla Cudzoziemców odpowiedzialnością za nieskuteczność prowadzonych rozmów obarczają też tłumaczy, którzy często są szyickimi muzułmanami. I choć rozmowy są nagrywane, to istnieje ryzyko zniekształcenia słów przesłuchiwanych choćby z powodu nieznajomości odpowiedniego chrześcijańskiego słownictwa. Chcąc usprawnić weryfikację azylantów ordynariat dla Katolików Wschodnich zaoferował swą pomoc. Odniósł się tu do wytycznych UNHCR. Ta główna agenda ONZ zajmująca się uchodźcami stanowi, że przy określaniu statusu uchodźcy ze względów religijnych można skorzystać z pomocy niezależnych ekspertów posiadających odpowiednią wiedzę na temat danego kraju, regionu i kontekstu religijnego. Urząd zajmujący się przyznawaniem azylu we Francji odmówił jednak skorzystania z tej pomocy podkreślając, że posiada całą potrzebną wiedzę do wydawania odpowiednich decyzji.

Każdego roku ok. 100 tys. cudzoziemców ubiega się o azyl we Francji z powodu czyhających na nich zagrożeń w krajach ich pochodzenia. W 2020 roku w tej grupie było zaledwie 350 Irańczyków.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-25 15:22:32
miniaturka

Jak Jan Paweł II rozwijał myśl Soboru Watykańskiego II? Wykład prof. Johna Cavadiniego

Jan Paweł II w swoich encyklikach twórczo rozwijał idee Soboru Watykańskiego II. O Janopawłowej refleksji dotyczącej Vaticanum II opowie John Cavadini, profesor teologii na Uniwersytecie Notre Dame. Wykład odbędzie się online 26 lutego o godz. 15.
2021-02-25 15:40:49
miniaturka

Czy da się zatrzymać wyścig zbrojeń?

„Rozbrojenie, rozwój i pokój to trzy współzależne kwestie” – powiedział abp Gallagher podczas internetowego spotkania ministrów spraw zagranicznych. Wyraził nadzieję, że zbliżający się szczyt stron układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej, doprowadzi do konkretnych działań mających na celu zaprzestanie atomowego wyścigu zbrojeń.
2021-02-25 16:03:45
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

„Każdy, kto się gniewa na swego brata, podlega sądowi”. W pewnych sytuacjach gniew jest uzasadniony, np. gdy jestem świadkiem jakiejś niesprawiedliwości. Ale Pan Jezus ostrzega nas, abyśmy byli bardzo ostrożni, gdy ogarnia nas to uczucie. Bóg osądzi, czy było powodowane wstrętem do zła, czy też wstrętem do bliźniego.
2021-02-25 17:36:03
miniaturka

Forum 590: „nowe otwarcie” po pandemii

„Bariery wejścia na nowe rynki często leżą w nas – bo nie potrafimy, nie chcemy, a niekoniecznie dlatego, że nie mamy narzędzi. Kwestia kulturowa jest więc nie do zaniedbania, jeśli myślimy o ekspansji” – mówił Piotr Fic, p.o. prezesa zarządu Biomed Lublin S.A.
2021-02-26 08:47:42
miniaturka

Niemcy: episkopat o nadużyciach i drodze synodalnej

W dokumencie podsumowującym obrady episkopatu niemieccy biskupi wyrazili sprzeciw wobec wszelkich form eutanazji. Podjęli także kolejne kroki zmierzające do wyjaśnienia wszystkich przypadków nadużyć seksualnych w Kościele
2021-02-26 09:32:55
miniaturka

Polski Związek Tenisa Stołowego i Polska Reprezentacja Olimpijska z energią od Enei

Enea, nowoczesny koncern energetyczny, została sponsorem generalnym Polskiego Związku Tenisa Stołowego. Firma wybrała także Natalię Partykę, ośmiokrotną medalistkę Igrzysk Paraolimpijskich i reprezentantkę kadry narodowej, na ambasadorkę marki Enea.