Strona główna
opoka.org.pl
2021-01-22 09:40
MG / PAP

Dworczyk: pozostało 150 tys. wolnych terminów na szczepienie do końca marca

Do końca pierwszego kwartału możemy zaszczepić 3,1 mln osób, w tym terminie pozostało 150 tys. wolnych terminów; ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki - przekazał w piątek szef KPRM Michał Dworczyk.

Autor/źródło: PAP

Dworczyk mówił na konferencji prasowej, że wśród osób, które zapisały się na terminy szczepień udostępnione w centralnym kalendarzu, około 100 tys. to są osoby przebywające w DPS-ach; 750 tys. osób to seniorzy powyżej 80. roku życia; 1 mln 50 tys. to są już zaszczepione osoby, bądź już zarejestrowane osoby z grupy 0; 1 mln 50 tys. to są zarejestrowani seniorzy i terminy zarezerwowane przez punkty szczepień dla pacjentów powyżej 70. roku życia.


"Z tych 3,1 mln osób, które możemy zaszczepić do końca pierwszego kwartału pozostaje nam tylko 150 tys. wolnych terminów" - powiedział Dworczyk.


Zwrócił uwagę, że wiele osób jest rozgoryczonych i chciałoby się już w tej chwili zarejestrować, już wiedzieć kiedy będzie termin szczepienia.


"Ale trzeba sobie jasno powiedzieć i powtórzyć, że te ograniczenia wynikają z braku dostępności szczepionki. My nie możemy zapisywać na konkretne terminy szczepienia nikogo nie mając gwarancji, że ta szczepionka zostanie do nas dostarczona, a jedyne gwarancje posiadamy na razie do końca marca br." - powiedział Dworczyk.


"Ale chcemy, i to możemy zrobić, zagwarantować, że każdy senior w Polsce, który będzie chciał zostanie zaszczepiony" - zapewnił szef KPRM.


Szczepienia rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia. Rząd szacuje, że do końca pierwszego kwartału zaszczepionych zostanie 3 mln osób – głównie seniorzy i pracownicy medyczni. Do tej pory wykonano w Polsce 603 tys. 809 szczepień.


Szczepienia osób powyżej 70. i 80. roku życia ruszą 25 stycznia. (PAP)


autor: Karol Kostrzewa

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-01-22 10:55:21
miniaturka

Nowy serwis: Gospodarka na Opoce

Fundacja Opoka we współpracy z Instytutem Myśli Schumana oraz środowiskami gospodarczymi proponuje nowy serwis poświęcony problemom gospodarki w ujęciu zgodnym z myślą chrześcijańsko-społeczną.
2021-01-22 11:01:16
miniaturka

Lekarz walczący o każde życie w drodze na ołtarze. Kim był prof. Jérôme Lejeune?

Prof. Jérôme Lejeune na dobrej drodze do beatyfikacji. Watykan wydał dekret uznający heroiczność cnót lekarza, który odkrył przyczynę Zespołu Downa i przeciwstawiał się próbom wykorzystania tego faktu jako argumentu za aborcją. Ten apostoł obrony ludzkiego życia nie poddał się nigdy żadnym naciskom...
2021-01-22 11:19:32
miniaturka

Na Polaka, któremu angielski szpital odłączył wodę i pożywienie, czeka helikopter

Potwierdził to na antenie Polsat News wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Najpierw mężczyzna musi jednak otrzymać paszport dyplomatyczny. To, jak tłumaczył wiceminister, wyłączy pacjenta spod jurysdykcji brytyjskich sądów.
2021-01-22 12:30:00
miniaturka

Rosyjski publicysta: Patriarchat Moskiewski całkowicie zależny od Kremla

Patriarcha Cyryl w całej rozciągłości popiera politykę Kremla, dlatego wcale nie dziwi mnie fakt, że Rosyjski Kościół Prawosławny (RKP) milczy w sprawie Aleksieja Nawalnego – powiedział 21 stycznia KAI Siergiej Czapnin, rosyjski niezależny dziennikarz prawosławny.
2021-01-22 13:15:05
miniaturka

Bądźmy pełni zielonej energii

Dbanie o ekologię to nic innego, jak troszczenie się o nasz wspólny dom, którym jest nasza planeta. Mówił o tym papież Franciszek podczas zeszłorocznego Światowego Dnia Ziemi. Nie ma przyszłości dla człowieka, jeśli niszczy środowisko, w którym żyje. Co zrobić, aby było lepiej?
2021-01-22 13:39:33
miniaturka

Pogrzeb ks. Artura Godnarskiego i kondolencje od abpa Stanisława Gądeckiego

W dniu dzisiejszym odbyły się uroczystości pogrzebowe ks. Artura Godnarskiego, jednego z najbardziej znanych polskich ewangelizatorów, koordynatora „Przystanku Jezus”, który zmarł 18 stycznia na COVID-19