Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-07 10:58
mk / PAP

Dworczyk: pod koniec czerwca prawdopodobne zniesienie zakazu zgromadzeń spontanicznych

Kolejne luzowanie obostrzeń planowane jest na koniec czerwca. Zakładam, że jednym z przepisów, który zostanie wówczas zniesiony, jest zakaz zgromadzeń spontanicznych – poinformował w poniedziałek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Autor/źródło: Adam Guz / KPRM / Flickr (Public domain)

W internetowej części rozmowy w RMF FM Dworczyk został zapytany o obowiązujący wciąż zakaz zgromadzeń spontanicznych. „Jeszcze kilka form funkcjonowania życia społecznego – tak to nazwijmy – jest objętych obostrzeniami, które zostaną według mojej wiedzy zlikwidowane pod koniec tego miesiąca” – powiedział Dworczyk.

Jak tłumaczył, zakaz zgromadzeń spontanicznych wynika z tego, że w przypadku tego typu zgromadzenia nie ma wskazanego organizatora ani innej osoby, która przypilnowałaby, ile osób bierze w nim udział oraz czy są przestrzegane reguły sanitarne.

Jak podkreślił, to, kiedy zakaz przestanie obowiązywać, zależy przed wszystkim od sytuacji epidemicznej. „Natomiast kolejne luzowanie obostrzeń ma odbyć się pod koniec tego miesiąca i zakładam, że to może być jeden z przepisów, które zostaną likwidowane” – powiedział Dworczyk.

W rozmowie padły też pytania dotyczące m.in. szczepień dzieci. Dworczyk poinformował, że do tej pory wśród nastolatków w wieku 16-18 lat zaszczepionych przeciw COVID-19 lub zarejestrowanych na szczepienie jest nieco ponad 17 proc. „Te osoby mogą rejestrować się i szczepić od niedawna, ale faktycznie chcielibyśmy, żeby było to więcej osób. Wierzę, że podobnie jak ze starszymi grupami wiekowymi (...) tu również będzie następował konsekwentny przyrost” – powiedział Dworczyk. (PAP)

Autorka: Sonia Otfinowska

Aktualne informacje i zalecenia: www.gov.pl.

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-07 09:55:12
miniaturka

Książę, który zginął za wiarę i prawo

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny księcia Henryka II Pobożnego. Postulator procesu ks. prof. Bogusław Drożdż jest przekonany, że książę zginął za wiarę. „A jeśli za wiarę, to również za prawo, bo aby prawo było dobre, to jak tlenu potrzebuje zdrowej i prawdziwej wiary” – mówi.
2021-06-07 10:04:57
miniaturka

Naukowcy: nie można wykluczyć, że SARS-CoV-2 pochodzi z laboratorium, ale to hipoteza

Badania struktury kolca wirusa SARS-CoV-2 pozwalają sądzić, że jest on lepiej dopasowany do ludzkiego receptora ACE-2, niż do receptorów zwierząt, z których miał się przenieść na człowieka – mówili uczestnicy seminarium ICM w ramach konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021.
2021-06-07 10:18:48
miniaturka

Nastolatek wywalczył sprostowanie kłamstw dotyczących historii Polski

Jakub Vaugon, dziewiętnastolatek z polsko-francuskiej rodziny mieszkającej w Paryżu, zaprotestował przeciwko kłamstwom napisanym we francuskim podręczniku do historii. Była tam mowa o współudziale Polaków w ludobójstwie Żydów. Wywalczył sprostowanie i przeprosiny od wydawnictwa.
2021-06-07 11:09:34
miniaturka

Peter Hahne: „Papież powinien z wdzięcznością spełnić prośbę o rezygnację kard. Marxa”

Kard. Marx zwrócił się do Franciszka z prośbą o przyjęcie jego rezygnacji z urzędu ordynariusza archidiecezji. Peter Hahne na kath.net komentuje sytuację: „To, co odpycha, to brak poczucia winy! Tylko ogólniki, pobożnie zakamuflowane” – mówi i dodaje, że papież powinien przyjąć prośbę z wdzięcznością.
2021-06-07 11:30:59
miniaturka

Nadciąga hiszpańska imitacja chawizmu. Pracodawcy znajdą się na usługach reżimu

Wenezuelski dziennikarz Daniel Lara Farías w swoim artykule dla La Gaceta, pisze: „z przygnębieniem obserwujemy rozwój wydarzeń w Hiszpanii i drogi, którymi Sánchez i horda „Sanchopodemitów” postanowili poprowadzić kraj”.
2021-06-07 12:00:38
miniaturka

Poświęciła się młodzieży, zginęła z rąk młodocianych satanistek

W Chiavennie, we włoskiej diecezji Como, odbyła się beatyfikacja siostry Marii Laury Mainetti ze Zgromadzenia Córek Krzyża, która dwadzieścia jeden lat temu została zamordowana przez trzy dziewczyny będące pod wpływem sekty satanistycznej.