Strona główna
opoka.org.pl
2018-02-08 16:03
S. Zielińska / KAI

Duszpasterze ludzi pracy zastanawiają się, jak docierać do zatrudnionych w korporacjach

O zachowaniu podmiotowości pracownika przypomnieli zgromadzeni na Jasnej Górze duszpasterze ludzi pracy. Czterdziestu kapłanów uczestniczyło w dorocznych rekolekcjach.

Autor/źródło: photogenica.pl

Czterodniowe spotkanie było okazją do modlitwy i refleksji nad aktualnymi wyzwaniami, w tym szukania dróg dotarcia do nowych grup pracowników, np. zatrudnionych w korporacjach.

Tradycja mianowania w polskich diecezjach duszpasterzy środowisk pracowniczych wyrosła z założeń NSZZ „Solidarność”, który w swój status ma wpisane zasady katolickiej nauki społecznej.

"Te Solidarnościowe postulaty są nadal aktualne, a naszą rolą jest zarówno towarzyszenie duchowe, jak i przypominanie o wierności zasadom etycznym" – podkreślił ks. Stanisław Wójcik z Wałbrzycha, były kapelan „Solidarności”, a obecnie duszpasterz ludzi pracy diecezji świdnickiej.

Wciąż najważniejszym zadaniem pozostaje dlań poszanowanie godności człowieka. "Chodzi o pamiętanie, że nie jest on narzędziem czy wytwórcą - homo faber, ale że jest przede wszystkim człowiekiem" - wyjaśnił kapłan. Podkreślił, że „Solidarność” musi być nadal wierna sprawom ludzkim, musi wychodzić im naprzeciw, "bo nie jest ważne nie tylko to, co człowiek robi, ale że on jest”.

"W czasie jasnogórskich spotkań podejmujemy także refleksję nad problemami grup zawodowych, którym posługujemy" – powiedział z kolei ks. Krzysztof Hajdun, sekretarz krajowy Duszpasterstwa Ludzi Pracy. Zaznaczył, że chodzi np. o sprawę wolnych niedziel, aby był to dzień odpoczynku, dzień rodziców dla dzieci, żon i mężów dla siebie nawzajem, a nie dzień przepracowany.

Tematyka spotkania nawiązywała do hasła roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. Nauki głosił ks. Bartosz Mitkiewicz z Wrocławia.

Lutowe jasnogórskie spotkanie duszpasterzy jest też zawsze okazją do przygotowania wrześniowej Ogólnopolskiej Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę, która w tym roku odbędzie się po raz 36.

Pierwsze Duszpasterstwa Ludzi Pracy powstały w 1973 r. Księża wspierali strajkujących robotników, na terenie zakładów odprawiali Msze św. i spowiadali. Razem z przedstawicielami „Solidarności” przypominali, że najważniejszy jest człowiek, upominali się o godność pracowników i ich prawa. Za swą postawę wielu kapłanów było represjonowanych. Dlatego ważnym zadaniem dzisiejszego Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest także podtrzymywanie tradycji historyczno-patriotycznych.

Celem Duszpasterstwa Ludzi Pracy jest wzmocnienie moralne i rozwój duchowy ludzi pracujących, pobudzenie ich do aktywności w życiu zawodowym i społecznym, a także wspieranie bezrobotnych.

mir (KAI) / Częstochowa

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-02-08 13:43:45
miniaturka

Br. Daniel Kloch OMI - za niego modli się abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Episkopatu wylosował misjonarza, którego obejmie swoją osobistą modlitwą w ramach akcji „Misjonarz na Post”. 7 lutego odbyła się w Poznaniu konferencja prasowa, podczas której Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zainaugurował tegoroczną akcję modlitwy za misjonarzy.
2018-02-08 14:32:46
miniaturka

Gliwice: Msza święta za chorych w Centrum Onkologii

Z okazji Światowego Dnia Chorego, 8 lutego Biskup Gliwicki Jan Kopiec przewodniczył Mszy św. w Centrum Onkologii w Gliwicach.
2018-02-08 15:28:48
miniaturka

Papież: czuwajmy, aby nie oddalić się od Pana

Do zepsucia dochodzimy drogą osłabienia serca. Trzeba czuwać każdego dnia, aby nie oddalić się od Pana – mówił Papież do wiernych w czasie Mszy odprawionej w Domu św. Marty.
2018-02-08 18:18:51
miniaturka

Warszawa: spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego

Pierwsze spotkanie Polskiego Forum Chrześcijańskiego odbyło się 8 lutego w Warszawie. Zgromadziło ono przedstawicieli Kościoła katolickiego, Polskiej Rady Ekumenicznej (P), Aliansu Ewangelicznego i chrześcijańskich uczelni wyższych.
2018-02-08 18:53:17
miniaturka

Pogrzeb najstarszego polskiego dominikanina

„Był przekonany, że Matka Najświętsza poprowadzi go prosto do nieba. I ufam, że tak się stało” - wyznał o. Rozpłochowski, który wygłosił homilię podczas pogrzebu o. Reginalda Wiśniowskiego.
2018-02-08 19:05:45
miniaturka

"Mężczyzna wobec prawdy" - spotkanie mężczyzn w Krakowie

Wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie. To już dziesiąty sezon spotkań MśJ. Z tej okazji przygotowano szczególne tematy i zaproszono szczególnych gości.