Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-26 12:55
Komisja Duszpasterstwa

Duch Święty wzywa nas do działania

Kolejne posiedzenie Komisji Duszpasterstwa KEP miało miejsce w dniach 17–18 stycznia br. w Warszawie w siedzibie Caritas Polska.

Autor/źródło: Komisja Duszpasterstwa KEP

Głównym tematem spotkania była realizacja drugiego roku programu duszpasterskiego dla Kościoła w Polsce, zaplanowanego pod hasłem „W mocy Bożego Ducha”. Będzie on obowiązywać od Adwentu 2018 r., koncentrując się w swej treści na owocach Ducha Świętego oraz na chrześcijańskim świadectwie i apostolacie.

Najpierw ks. dr Krystian Piechaczek zaprezentował założenia i cele przygotowywanego programu duszpasterskiego na rok 2018/2019, zaś ks. dr Jan Bartoszek z przedstawił projekt zawartości poszczególnych zeszytów pastoralnych nowego programu. Z kolei ks. Roman Chromy omówił koncepcję i strukturę strony internetowej Komisji Duszpasterstwa (duszpasterstwo.episkopat.pl).

W dalszej części obrad członkowie i konsultorzy biorący udział w posiedzeniu Komisji wysłuchali trzech wykładów poszerzających spojrzenie na osobę Ducha Świętego. Ks. dr Adam Szulc zaprezentował temat: „Wyzwania jakie stoją przed Ruchami i Stowarzyszeniami Katolickimi w kontekście hasła roku duszpasterskiego: «W mocy Bożego Ducha»”. Następnie bp prof. Andrzej Czaja z Opola poprowadził słuchaczy drogą „Od przyjęcia darów Ducha Świętego do apostolatu i misji”. Biblijny aspekt mocy słowa i świadectwa przedstawił ks. dr hab. Artur Malina z Katowic w temacie: „Słowo, które przekonuje (1 Tes 1,5). Biblia o mocnych w Duchu Świętym i ich dziełach”.

W programie obrad znalazła się także dyskusja nad szkicem do programu duszpasterskiego na lata 2019-2022. Tematem ma być Eucharystia i świętowanie niedzieli. We wstępne założenia tego projektu wprowadził abp Skworc. - Chodzi nam o podkreślenie znaczenia dla chrześcijanina sakramentów inicjacji chrześcijańskiej i przekucia łask z nich wypływających na praktykę codziennego życia; tym bardziej, że ostatnie edycje programów duszpasterskich dotyczyły chrztu i bierzmowania – zaznaczył Przewodniczący Komisji. Po dyskusji przyjęto do realizacji zaproponowaną koncepcję programu m.in. w oparciu o teologiczne przesłanie adhortacji apostolskiej Benedykta XVI „Sacramentum caritatis”.

Podczas obrad Komisji odbyła się też dyskusja nad formą ogólnopolskich kościelnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Abp Skworc przypomniał wezwanie św. Jana Pawła II, wypowiedziane w Warszawie podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 r.: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!”. – To nie było wezwanie do bezczynności, aż przyjdzie Duch Święty i posprząta… On ma tutaj ludzi otwartych na Niego, którzy potrafią zmieniać struktury na bardziej ewangeliczne, bardziej ludzkie – wyjaśnił abp Wiktor Skworc.

Kościół będzie się włączał w uroczystości jubileuszowe – rozłożone na cały rok 2018 – na szczeblu zarówno parafialnym, jak też diecezjalnym i ogólnopolskim. Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP zapewnił, że każda diecezja przygotowuje kalendarium wydarzeń związanych z 100. rocznicą niepodległości. Jest to zabieg o tyle uzasadniony, że w walkę o niepodległość włączyli się mieszkańcy wielu regionów Polski. Na świętowanie tego jubileuszu Konferencja Episkopatu Polski przygotuje list pasterski, który będzie odczytany 11 listopada br. w kościołach wszystkich parafii, a więc dokładnie w dniu, kiedy przypadnie 100. rocznica odzyskania przez naród polski.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy