Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-22 09:43
AC / Krzysztof Bronk

Dublin: ruszyło Światowe Spotkanie Rodzin, ponad tysiąc Polaków

Na spotkaniu rodzin liczna jest obecność Polaków. Dzielą się doświadczeniem polskich duszpasterstw i przypominają oni o dziedzictwie Jana Pawła II, jego teologii ciała: aby radość Ewangelii rodziny była pełna i oparta na prawdzie.

Autor/źródło: Pixabay, jill111, licencja: CC0

„Dziś w Dublinie rozpocznie się Światowe Spotkanie Rodzin. Złączmy się w modlitwie za wszystkie rodziny świata, szczególnie te w kryzysie”. „Rodzina jest miejscem, gdzie buduje się nadzieję” – napisał wczoraj Ojciec Święty na Twitterze. Sam do rodzin zgromadzonych w irlandzkiej stolicy dołączy w sobotę wieczorem na zakończenie tego wydarzenia.

Wczoraj uczestnicy spotkania zjechali się do Dublina. Oficjalne rozpoczęcie przewidziano na godz. 19.00. czasu irlandzkiego i były to wspólnie przeżyte nieszpory.

Pierwszym etapem Światowego Spotkania Rodzin jest trzydniowy kongres duszpasterski. W jego programie przewidziano ponad 80 warsztatów i dyskusji panelowych. Osobne zajęcia przygotowano dla dzieci i młodzieży. Do udziału w kongresie zgłosiło się 37 tys. osób, w tym ponad 15 tys. pielgrzymów zagranicznych ze 116 krajów, wśród nich 6 tys. nieletnich.

W Dublinie jest też liczna ponad 1000-osobowa delegacja z Polski. Jak podkreśla ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin, Kościół w Polsce przyjeżdża na to światowe spotkanie, by przypomnieć o dziedzictwie św. Jana Pawła II, a także by podzielić się swym doświadczeniem systematycznego i sprawnie funkcjonującego duszpasterstwa rodziny, które działa już w naszym kraju od ponad 50 lat.

“ To wielka zasługa Karola Wojtyły, który na kanwie Humanae vitae rozpoczął tę ogromną pracę. To doświadczenie wielu poradni. W tej chwili w Polsce mamy prawie 2,5 tys. różnych poradni małżeńskich i rodzinnych. Zdecydowana większość narzeczonych przechodzi przez katechezy, przygotowanie do sakramentu małżeństwa w sposób zorganizowany i spokojny. To Kościół, który przyjeżdża do Dublina z wielką radością, że małżeństwo i rodzina w Polsce mimo różnych problemów i ataków ciągle mają się dobrze. Chcemy, aby ten przykład małżeństwa opartego na mężczyźnie i kobiecie, otwartego na życie, pełnego radości, stawał się także miejscem wymiany doświadczeń. Co jest także bardzo ważne, przyjeżdżamy tutaj, aby przypomnieć o teologii ciała Jana Pawła II. To coś wielkiego, odkrywczego, trochę zaniedbanego. O tym też chcemy przypomnieć, aby ta radość Ewangelii, o której chcemy tutaj mówić była naprawdę pełna i aby była przeżywana przez wszystkich. Radość miłości opartej na prawdzie o tym, jak odczytujemy zamysł Boży wobec małżeństwa i rodziny.”

Światowe Spotkanie Rodzin w Dublinie odbywa się pod hasłem: „Ewangelia rodziny – radość dla świata”. Zgodnie z życzeniem Papieża Franciszka program spotkania ma się koncentrować na jego adhortacji Amoris laetita.

źródło: vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Irlandia, Jan Paweł II, rodzina, Dublin, Światowe Spotkanie Rodzin