Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-08-21 17:57
Aleksandra Bonk / Krzysztof Bronk

Dublin: polski pawilon na Światowym Spotkaniu Rodzin

Światowe Spotkanie Rodzin jest też okazją do zaprezentowania różnych inicjatyw podejmowanych na całym świecie na rzecz małżeństwa i rodziny. Po raz pierwszy jest na nich obecny pawilon Kościoła w Polsce.

Autor/źródło: Eliza Bartkiewicz / BP KEP, licencja: CC BY

Jego inicjatorami jest rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich. Przed trzema laty uczestniczyli oni w światowym spotkaniu w Filadelfii i właśnie tam doświadczyli braku widzialnej obecności polskiego Kościoła.

Państwo Wiśniewscy są obecni w Dublinie wraz z pięciorgiem dzieci. Dzięki pasji i umiejętności pełnoletnich już synów przygotowali 40 minutowy materiał filmowy, który prezentuje realia polskiej rodziny. Mówi Aldona Wiśniewska.

“ W tym materiale filmowym, wraz z tłumaczeniem, osoby, które odwiedzą pawilon będą mogły zobaczyć, że w rodzinach nie ma tylko trudności, kłopotów, problemów, co często jest nagłaśniane. My pokazujemy, że jest też dobrze i może być lepiej – powiedziała Radiu Watykańskiemu Aldona Wiśniewska. – Mówimy o polskiej rodzinie, która wzrasta we wspólnotach, w wielu wspólnotach: Domowego Kościoła, na Drodze Neokatechumenalnej, w Rodzinach Nazaretańskich… Rodziny są też bardzo aktywne podczas pieszych pielgrzymek, jeżdżą na rekolekcje, szukają Pana Boga, nie tylko na zasadzie akcji, ale na co dzień, uczestniczą we Mszy św., w wieczorach uwielbienia. Są też organizacje pozarządowe, które bardzo żywo działają na rzecz małżeństw i rodzin. Postanowiliśmy też zabrać ze sobą mnóstwo materiałów drukowanych, które o tym opowiadają. No i jesteśmy my, całą rodziną, jako żywy obraz tego, co mówimy, o czym świadczymy. Chcemy pokazać w Irlandii, że w Polsce dzieje się dobrze. ”

Polski pawilon na Światowym Spotkaniu Rodzin jest też świadectwem duszpasterskiej troski Kościoła. Jak podkreśla Aldona Wiśniewska, w większości polskich parafii istnieją duszpasterstwa i wspólnoty, w których rodziny pomagają sobie nawzajem, mogą otrzymać wsparcie, a także skorzystać z duszpasterskiej posługi kapłana.

Źródło: www.vaticannews.va


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: ŚDM, rodzina, Polska, parafia, Dublin, wspólnota, Światowe Spotkanie Rodzin