Strona główna
opoka.org.pl
2018-08-31 11:52
Monika Fenisz

Druhno, druhu – czy nadal jesteś GOTÓW?

25 lat. Ponad dwie dekady kształtowania tożsamości, budowania relacji, szerzenia patriotyzmu. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Katowickiej świętuje 25-lecie reaktywacji.

25 lat KSM AK
Autor/źródło: KSM Katowice

"Pierwszy raz o KSM-ie dowiedzieliśmy się od ks. Adama Sekścińskiego. To dzięki niemu powstaliśmy. Było to w roku 1999. Było nas może z pięć osób, które bardzo chciały się ze sobą spotykać" – mówią Krystian, Szymon i Robert z Jejkowic. "Cieszymy się, że to, co my zaczęliśmy, nadal trwa. To powód do dumy. Teraz mamy świadomość, że to my byliśmy fundamentem do stworzenia czegoś pięknego" – dodają.

Na przestrzeni lat KSM istniał w 52 parafiach. W oddziałach działały tysiące młodych ludzi, bowiem – jak wspominają członkowie seniorzy – w latach ‘90. w spotkaniach uczestniczyły kilkudziesięcioosobowe grupy młodzieży. Choć większość tych oddziałów już nie istnieje, księża i członkowie seniorzy chętnie wspominają lata spędzone w Stowarzyszeniu.

"Jak teraz mieliśmy ŚDM, to mi się przypomniał KSM! To, co myśmy przez te pięć dni tutaj w parafii z nimi mieli (gościliśmy Trinidad i Tobago), to był KSM. W najlepszej formie. Właśnie tak działaliśmy z KSM-em, mecze, imprezy, akcje charytatywne, mikołaj, na spotkaniach omawialiśmy, co będziemy robić w kolejnym tygodniu, wyjazdy na film, na rekolekcje, na narty" – wspomina ks. Grzegorz Jagieł, który był Asystentem KSM w Piekarach-Szarleju, w parafii św. Piotra i Pawła w Katowicach oraz św. Katarzyny w Jastrzębiu Górnym. "Przez te 10 lat mocnej działalności KSM-u, dużo dobra udało się uczynić, zwłaszcza dla tych młodych ludzi i dzieci, które były spoza kościoła".

"Byłem prezesem oddziału w Leszczynach przez dwie kadencje, bardzo miło wspominam ten czas, byliśmy pełni zapału, by – jak głosi rota przyrzeczenia – „móc całym życiem służyć Bogu, Kościołowi i Polsce”. Ważne dla mnie było także to, że mój dziadek od strony taty – śp. Wacław Drążczyk, był członkiem KSM przed drugą wojną światową" – wspomina Sebastian Drążczyk.

Więcej wspomnień będzie można usłyszeć podczas uroczystych obchodów 25-lecia reaktywacji Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Katowickiej, które odbędą się 6 października 2018 r. Program spotkania:

- Msza Święta w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Katowicach-Szopienicach (ul. Siewna 25, Katowice);

- uroczysta Gala, podsumowująca 25 lat istnienia KSM AK i Bal Jubileuszowy w Miejskim Domu Kultury „Szopienice-Giszowiec” (ul. Gen. J. Hallera 28, Katowice).

Organizatorzy zapraszają wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób związani byli z KSM-em w ciągu minionych 25 lat. Tych, którzy pragną podzielić się zdjęciami lub refleksjami z tego czasu, zachęcają do przesłania ich mailowo: ksm.katowice@gmail.com lub przez profil na Facebooku: www.facebook.com/ksm.archidiecezjikatowickiej.

Czy dziś jest jeszcze miejsce na KSM? "Uważam, że KSM to bardzo dobra grupa na te czasy, bo jest w niej Boży element, ale konkretny. W KSM-ie się nie fruwa. KSM uczy (i uczył) życia, te dokumenty, chodzenie do urzędów – tego właśnie nauczył mnie KSM i może nauczyć dzisiejszą młodzież. To mi się podobało" – tak odpowiada na to pytanie ks. Joachim Konkol, który w 1991 roku założył – jak wynika z archiwalnych dokumentów – pierwszy oddział w diecezji (przy parafii św. Michała w Michałkowicach). 

"Co nam dał KSM? Dał nam bardzo wiele, ale przede wszystkim gotowość. To najważniejsze. Zawsze gotowi do działania. GOTÓW!" – dodają założyciele oddziału w Jejkowicach.

"Wierzymy, że w gronie wielu druhów i druhen będziemy mogli raz jeszcze wspólnie powiedzieć GOTÓW 6 października podczas wspólnego świętowania" – dodaje Łukasz Fenisz, Prezes Zarządu KSM AK.

Szczegółowe informacje nt. obchodów, znaleźć można na stronie internetowej: KSM Archidiecezji Katowickiej.


Linki zewnętrzne:

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-08-31 10:48:30
miniaturka
play

Cud w małżeństwie - #mit2

Chcesz zmienić swoje małżeństwo, relacje, ale nie wiesz jak? W cyklu nagranym przez Salve TV Agnieszka Pieniążek rozprawia się z mitami w relacjach.
2018-08-31 11:24:11
miniaturka

Wybrzeże Kości Słoniowej – amnestia dla więźniów politycznych

To historyczna decyzja – w ten sposób biskupi z Wybrzeża Kości Słoniowej ocenili informację o amnestii, którą zostało objętych 800 więźniów politycznych w ich kraju. Została ona podjęta przez prezydenta republiki z okazji 58. rocznicy odzyskania niepodległości.
2018-08-31 11:42:33
miniaturka

Dzień Męczenników z Orisy

Modlitwa o pokój i pojednanie, a także wołanie o sprawiedliwość - to towarzyszyło w całych Indiach obchodom Dnia Męczenników z Orisy.
2018-08-31 12:24:49
miniaturka

Chłopiec, który doznał uzdrowienia za pośrednictwem MB Fatimskiej daje świadectwo

10-letni chłopiec, którego cud uzdrowienia otworzył drogę do kanonizacji Franciszka i Hiacynty Marto, przyleciał z rodziną na 44. Szczecińskie Dni Katechetyczne, podczas których da świadectwo swojego uzdrowienia i wiary.
2018-08-31 12:41:48
miniaturka

1 września – Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia

W sobotę, 1 września w Kościele Katolickim już po raz czwarty obchodzony będzie Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Z tej okazji 31 sierpnia i 1 września w Asyżu odbędzie się ogólnoświatowa, ekumeniczna modlitwa w intencji stworzenia.
2018-08-31 13:34:16
miniaturka

Poznań: 10 tys. użytkowników aplikacji „Drogowskaz”

Aplikacja mobilna dla wiernych „Drogowskaz”, uruchomiona przez archidiecezję poznańską, umożliwia wyszukiwanie w telefonie godzin Mszy św., spowiedzi, informacji z życia parafii, czy akcji prowadzonych przez poznański Caritas.