Strona główna
opoka.org.pl
2017-11-29 07:34
Anna Bajon / Radio Watykańskie

Drugi dzień papieskiej wizyty w Birmie

Drugi dzień papieskiej wizyty w Birmie dobiegł już końca.

Autor/źródło: pixabay, CC0

Ze względu na różnicę czasu w tej części Azji jest już późny wieczór. Po wczorajszym dniu, przeznaczonym na aklimatyzację, dzień dzisiejszy miał charakter oficjalny. Franciszek odwiedził stolicę, rozmawiał z prezydentem i premierem, przemawiał do przedstawicieli władz i korpusu dyplomatycznego. Wcześniej jednak przyjął przedstawicieli głównych religii Birmy.

Po spotkaniu ze zwierzchnikami religijnymi Papież odprawił jeszcze w swej rezydencji w Rangunie Eucharystię w gronie swoich najbliższych współpracowników. Następnie samolotem udał się do nowej stolicy Birmy, Nay Pyi Taw. To właśnie tam przed pałacem prezydenckim miało miejsce oficjalne powitanie Papieża w Birmie. Franciszka podejmował sam prezydent Htin Kyaw. On też wprowadził Ojca Świętego do swego pałacu, gdzie odbyły się rozmowy prywatne. Najpierw z prezydentem, a następnie z Aung San Suu Kyi, która pełni w istocie funkcję szefa rządu. W przeszłości odegrała ona kluczową rolę w walce o demokrację w Birmie, przeciwstawiając się wojskowej dyktaturze. Przypłaciła to 15-letnim aresztem domowym. W 1991 r. została uhonorowana pokojową Nagrodą Nobla.

Po wizycie w pałacu prezydenckim Franciszek udał się do międzynarodowego centrum kongresowego, gdzie spotkał się z przedstawicielami władz i korpusem dyplomatycznym.

kb/ rv

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2017-11-28 15:51:48
miniaturka

Kard. Nycz o procesie beatyfikacyjnym Prymasa Wyszyńskiego

Po uroczystej prezentacji “Pro memoria” metropolita warszawski został zapytany o stan trwającego w Stolicy Apostolskiej procesu beatyfikacyjnego kard. Stefana Wyszyńskiego. Publikujemy odpowiedź kard. Nycza.
2017-11-28 18:22:20
miniaturka

Koncert kolęd - bożonarodzeniowe przesłanie z Gdańska

W tym roku bożonarodzeniowe przesłanie popłynie na całą Polskę z Gdańska. Wszystko za sprawą wielkiego koncertu kolęd, który zostanie nagrany dziś o godz. 19.00 w kolegiacie pod wezwaniem św. Ignacego Loyoli na Oruni.
2017-11-28 18:41:27
miniaturka
play

Właściciel dużej firmy: Modlę się za swoich pracowników

Czy chrześcijański przedsiębiorca może być bogaty? O wartościach chrześcijańskich w biznesie mówią Jan Brodawka i Tomasz Sztreker. Wkrótce Kongres Chrześcijańskich Przedsiębiorców.
2017-11-29 08:57:57
miniaturka

"Efekt Franciszka” w Birmie: konferencja o mniejszościach

Papieska podróż do Birmy przynosi pierwsze owoce. Rząd tego kraju zapowiedział na ostatni tydzień stycznia nadchodzącego roku trzecią sesję konferencji pokojowej Panglong z udziałem mniejszości etnicznych.
2017-11-29 09:54:07
miniaturka

Abp Jędraszewski: Wsłuchiwanie się w głos potrzebujących otwiera drogę do świętości

We wtorek 28 listopada metropolita krakowski przewodniczył w Igołomi Mszy św. na zakończenie Roku św. Brata Alberta.
2017-11-29 10:17:08
miniaturka

Trzy miliony w trzydzieści dni

Przed Mniszkami Benedyktynkami ze Staniątek niełatwe zadanie - mają miesiąc, by zebrać 3 mln złotych. Tylko wtedy dostaną kolejne 7 mln na rewitalizację zabytkowych obiektów należących do klasztoru.