Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-02-16 10:18
AC / Radio Watykańskie

Droga pokory – książka kard. Bergoglio

„Droga pokory” – pod takim tytułem ukazała się na Łotwie książka kard. Jorge Bergoglia. Zawiera ona przetłumaczone na łotewski dwa eseje przyszłego Papieża Franciszka poświęcone korupcji i grzechowi oraz samooskarżeniu.

Autor/źródło: Pixabay, congerdesign, licencja: CC0

Prezentacja tego skromnego tomiku odbyła się w Bibliotece Narodowej i stała się na Łotwie ważnym wydarzeniem. Zgromadziła spore grono polityków, a także obu arcybiskupów Rygi, katolickiego i luterańskiego. Nie przypadkiem wybrano też termin prezentacji: Środę Popielcową. Kwestia korupcji w życiu publicznym to ważny problem społeczny, z którym Łotwa zmaga się od lat. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zjawisko to nie tylko uderza w wizerunek kraju, ale przede wszystkim przynosi niepowetowane straty społeczeństwu oraz krzywdzi konkretnych ludzi, odbierając im obywatelską nadzieję. Od lat zatem mówi się o potrzebie zwalczenia korupcji, tak w konkretnym wymiarze polityczno-gospodarczym, jak też w relacjach międzyludzkich. Z pewnością może się do tego przyczynić głos Papieża mówiący o tym grzechu społecznym w kategoriach duchowych, a więc sięgając do jego korzenia zagnieżdżonego w sercu człowieka.

Ważnym kontekstem jest tu obchodzone w bieżącym roku stulecie niepodległości Łotwy. Książka „Droga pokory” pojawia się też jako swoiste przygotowanie do spodziewanej wizyty Franciszka w krajach bałtyckich. Oby te wydarzenia mogły stanowić zwrot we współczesnych dziejach Łotwy.

T. Cieślak SJ/Ryga/rv    


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: papież Franciszek, książka, Łotwa, Droga pokory