Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-22 09:18
AC / Paweł Pasierbek SJ/ vaticannews.va

DRKonga: kontrola nad dobrami naturalnymi przyczyną konfliktów

Wydobycie diamentów, koltanu, kobaltu, dostęp do wody – różne, ale bardzo cenne dobra naturalne i możliwość ich wykorzystywania są przyczyną konfliktów i przemocy we wschodniej części Demokratycznej Republiki Konga. Powoduje tysiące ofiar śmiertelnych i sprawiają, że setki tysięcy Kongijczyków musi opuścić swoje domy.

Autor/źródło: Pixabay.com, Kuro308, licencja CC0

Według danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka Michelle’a Bacheleta tylko w ostatnich 8 miesiącach zginęło tam około 1300 ludzi. Natomiast w kwietniu i maju odnotowano ponad 100 przypadków przemocy wobec dzieci, gwałtów, okaleczeń, a także wiele ataków na szkoły czy ośrodki służby zdrowia. Panującą tam sytuację opisuje Camillo Casola, analityk z włoskiego Instytutu Studiów nad Polityką Międzynarodową.

- W rejonie tym dochodzi do wielu starć i aktów przemocy, których podłoża są dość różne. Trzeba bowiem pamiętać, że sytuacja w Demokratycznej Republice Konga jest bardzo złożona. Wystarczy wspomnieć, że według ocen głównych centrów analitycznych, działa tam ponad 100 różnych ugrupowań zbrojnych. Ich działalność obejmuje przede wszystkim regiony wschodnie Północnego i Południowego Kiwu i Ituri. Dokonująca się tam przemoc i starcia są wynikiem zajmowania i kontrolowania poszczególnych terytoriów, a co za tym idzie także dóbr naturalnych – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego Camillo Cosala. - Oczywiście sytuacja ta najbardziej odbija się na życiu ludności cywilnej, która dodatkowo cierpi z powodu działań wojska kongijskiego, oskarżanego o nadużycia, gwałty, wykonywanie wyroków bez wcześniejszego sądu. Do tego jeszcze dochodzą konflikty etniczne, najczęściej związane z dostępem do wody oraz lepszej ziemi. Tak więc jest to sytuacja ogromnie skomplikowana, która niesie ze sobą ogromną liczbę przesiedleńców i uchodźców. Mówi się o prawie milionie miszkańców Konga, którzy proszą o pomoc w krajach ościennych.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-21 19:42:51
miniaturka

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa w mikstackiej parafii

Mikstat: Po raz kolejny w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa na Rynku wybrzmiały słowa poświęcenia się miasta Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
2020-06-22 08:16:20
miniaturka

Niech nikt nie pozostanie w tyle, także podczas pandemii

„Zranione serce Mediolanu bije również dla tych, którzy w innych częściach świata stoją przed wyzwaniem, które rzuciło Lombardię na kolana: zagrożenie koronawirusem”.
2020-06-22 08:48:14
miniaturka

Jemen: życie ludzi pogarsza się z dnia na dzień. Zmarli chowani są we wspólnych fosach.

W Jemenie wciąż setki osób umierają z powodu pandemii koronawirusa – informuje Ministerstwo Zdrowia tego kraju. Zmarli chowani są we wspólnych fosach, a cmentarze rozrastają się do ogromnych rozmiarów.
2020-06-22 09:36:07
miniaturka

Chrześcijanie w Mosulu znów pełni nadziei

Arcybiskup Mosulu wraz z muzułmańskimi przywódcami i dygnitarzami plemiennymi odwiedził stare miasto. Sześć lat po tym, jak Państwo Islamskie narzuciło tam swoje rządy, chrześcijanie są pełni nadziei na jego odrodzenie.
2020-06-22 09:47:17
miniaturka

#ZaczynamDzienOdEwangelii - Osąd czy samosąd?

Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono. Dlatego ostrożność w sądach jest ważna. Zamiast osądzać innych, lepiej szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie czy w podobnych okolicznościach nie postąpilibyśmy tak samo. Komentarz do Ewangelii, Mt 7, 1-5.
2020-06-22 10:29:50
miniaturka

Modlimy się o dialog w sprawie kontroli broni jądrowej

We wspólnym oświadczeniu amerykańscy i europejscy biskupi wzywają do modlitwy o pokojowy dialog przed zaplanowanym na dziś, 22 czerwca, spotkaniem USA-Rosja w sprawie kontroli broni jądrowej.