Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-20 10:51
JR / vaticannews.va

Dramatyczna sytuacja uchodźców w północnej Francji

Na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche koczują setki migrantów, którzy za wszelką cenę chcą się przedostać do Wielkiej Brytanii. Jak mówi ks. Maurice Joyeux z Jezuickiej Służby Uchodźcom, żyją oni w postawie samobójczej, są świadomi, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia.

Autor/źródło: Pixabay, adeborois, licencja: CC0

Przeprawienie się na drugą stronę Kanału La Manche zawsze było trudne i niebezpieczne. Teraz po Brexicie jest to praktycznie niemożliwe. A jednak ci ludzie nadal będą próbować, mają obsesję na punkcie dotarcia do Anglii – mówi francuski jezuita. 

„Spotkałem się z 60 uchodźcami, którzy żyją w lesie tuż obok portu w strasznych warunkach, na deszczu. I wszystko to dlatego, że władze miejskie nie zrobiły niczego, aby wskazać tym ludziom jakieś suche miejsce, podczas gdy Caritas (Secours Catholique) i inne organizacje pozarządowe są gotowe udzielić im pomocy. Społeczeństwo obywatelskie chce pomagać. We Francji są też ludzie otwarci, nie tylko ekstremiści” – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Maurice Joyeux. „W Calais koczuje 500, 600 ludzi. I niemal codziennie się ich przegania. Jedynym miejscem, do którego mogą przyjść w ciągu dnia jest ośrodek Caritas. Codziennie przychodzi tam 400, 500 uchodźców, a trwa przecież pandemia. A jednak przy zachowaniu niezbędnego dystansu udaje się im jakoś udzielić pomocy, mogą doładować swoje smartfony, jest kilka pryszniców, mogą się umyć. Ale wszystko to stanowi pomoc doraźną i to pod nadzorem policji. Wydaje mi się, że zatraciliśmy w tym wszystkim naszą duszę. Podobnie jest w Dunkierce. Tam też jest od 400 do 600 uchodźców. Oni również żyją w lesie. Nie widać żadnego rozwiązania. I wszyscy myślą, że ten problem został załatwiony, że jest to normalne. A przecież jesteśmy we Francji, w kraju praw człowieka, w kraju, który ma poczucie sprawiedliwości. Jakimi ideologiami się kierujemy? To co się tu dzieje jest bardzo poważne”.

Krzysztof Bronk - Watykan

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-20 08:51:07
miniaturka

Wskazania na świętowanie Niedzieli Słowa Bożego

„Poprzez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii to sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię” – czytamy w nocie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Zawiera ona wskazania dotyczące sposobu celebracji Niedzieli Słowa Bożego.
2020-12-20 08:57:10
miniaturka

Włoski Kościół świętuje 800-lecie przybycia św. Antoniego

Kościół we Włoszech świętuje 800-lecie przybycia do tego kraju św. Antoniego. Jak mówi o. Paolo Floretta, organizator jubileuszu, franciszkanom zależy na przybliżeniu prawdziwego wizerunku świętego, który był nie tylko cudotwórcą, ale przede wszystkim skutecznym ewangelizatorem.
2020-12-20 09:59:21
miniaturka

Coraz trudniej o żywego karpia, ale i mniej chętnych

W tym roku trudniej będzie kupić żywego karpia, niemal wszystkie sieci handlowe wycofały się ze sprzedaży żywych ryb – powiedział PAP prezes Towarzystwa Promocji Ryb „Pan Karp” Zbigniew Szczepański.
2020-12-20 11:57:07
miniaturka

Psycholog: warto poszukać pozytywów tegorocznych świąt przeżywanych w czasie pandemii

Myślę, że tegoroczne Boże Narodzenie to będzie taki dobry czas na wpatrzenie się w siebie, swoich najbliższych i dostrzeżenie dobrych stron czasu spędzonego właśnie w takim większym spokoju – powiedziała psycholog dr hab. Katarzyna Ślebarska.
2020-12-20 12:24:26
miniaturka

Matka Boża w maseczce z błyskawicą. Ordo Iuris składa wniosek do prokuratury

„Wysokie Obcasy” opublikowały grafikę Matki Bożej w maseczce z piorunem. Bartosz Lewandowski z Ordo Iuris zapowiedział, że zostanie złożony wniosek do prokuratury z zawiadomieniem o przestępstwie w związku z obrazą uczuć religijnych.
2020-12-20 13:20:55
miniaturka

Przygotujmy nasze serce na ugoszczenie Boga

Aby Jezus narodził się w nas, przygotujmy nasze serce na ugoszczenie Boga – zachęcił papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Zachęcił też do obdarowania „kogoś potrzebującego, o którym nikt nie myśli”.