Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-23 13:53
mk / PAP

Dr Sutkowski o liczbie zakażeń: może świadczyć o skuteczności szczepień

Ostatnie statystyki MZ dotyczące zakażeń wskazują na to, że obostrzenia przyniosły rezultaty; mogą też świadczyć o skuteczności szczepień – powiedział PAP prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski. Dodał, że w walce z koronawirusem pomogła pogoda.

Autor/źródło: PAP

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w niedzielę o 1 075 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, zmarło 46 chorych z COVID-19.

Dr Sutkowski zwrócił uwagę, że są to dane weekendowe, niższe szczególnie w zakresie zgonów, „ale cały czas, od kilku tygodni, zmniejsza się liczba zakażeń i przypadków zgonów w szpitalach”.

„To jest pokłosie coraz lepszej sytuacji pandemicznej. Trzeba to skomentować jako dobre dane, które wskazują na to, że i obostrzenia przyniosły rezultaty, ale i pogoda pomogła w walce z koronawirusem” – ocenił prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Według niego, ostatnie statystyki mogą też świadczyć o skuteczności szczepień. „W szpitalach obserwujemy głównie osoby starsze, niezaszczepione, albo osoby młodsze niezaszczepione. To one chorują” – podkreślił.

Zdaniem Sutkowskiego, dotychczasowa „gradacja luzowania obostrzeń” okazała się skuteczna i powinna być kontynuowana.

Ekspert zaznaczył, że w 80 proc. liczba zakażeń zależy od nas – „to my możemy wszystko i poprawić, i posuć”.

Pytany o kolejną falę zakażeń, zaznaczył, że pod koniec czerwca możemy się spodziewać „małej bryzy”, a jesienią być może „nieco większej fali”. Zastrzegł, że ich skala będzie nieporównanie mniejsza od tej, z jaką mieliśmy do czynienia podczas trzeciej fali. W jego ocenie, „górka” pod koniec czerwca będzie następstwem luzowania obostrzeń, „które się jeszcze dzisiaj nie kumulują w postaci hospitalizacji”.

„Możemy przypuszczać, że kolejne problemy zaczną się jesienią, bo zaszczepi się 50, a nie 80 proc. osób i wygaśnie odporność wśród tych, którzy już chorowali na koronawirusa” – powiedział. „Uratujemy się działając, czyli powodując, że będziemy się szczepić” – zaznaczył.

Odnosząc się do dyskusji o tzw. paszportach covidowych wskazał, że taki certyfikat powinien być postrzegany jako służący bezpiecznej turystyce. „Będzie pewnie paszportem na Europę” – podsumował. (PAP)

Autor: Magdalena Jarco

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-23 11:31:39
miniaturka

Chiny: władze aresztowały biskupa oraz grupę księży i seminarzystów

W ciągu zaledwie dwóch dni – 20 i 21 maja – niemal cały personel kościelny z prefektury apostolskiej Xinxiang został aresztowany w wyniku akcji policyjnej prowincji Hebei w środkowych Chinach. Do aresztu trafił m.in. bp Joseph Zhang Weizhu.
2021-05-23 13:29:58
miniaturka

Papież: Duchu Święty uczyń nas misjonarzami twego pocieszenia

„Kościół nie jest ludzką organizacją, ale świątynią Ducha Świętego. Jezus przyniósł na ziemię ogień Ducha. Kościół jest reformowany poprzez namaszczenie łaski, moc modlitwy, radość w misji oraz rozbrajające piękno ubóstwa” – powiedział Papież w uroczystość Zesłania Ducha Świętego.
2021-05-23 13:40:17
miniaturka

Franciszek: Duch Święty urzeczywistnia jedność i powszechność Kościoła

„Niech Duch Święty zstąpi w obfitości, napełni serca wierzących i rozpali we wszystkich ogień swej miłości” – tymi słowami, wzywając wstawiennictwa Najświętszej Maryi Panny, modlił się dzisiaj Papież podczas południowego spotkania z wiernymi zebranymi na Placu św. Piotra.
2021-05-23 14:13:26
miniaturka

Pielgrzymka Służby Zdrowia. Prezydent dziękuje medykom za poświecenie i profesjonalizm

Prezydent Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników odbywającej się na Jasnej Górze 97. Pielgrzymki Służby Zdrowia podziękował medykom za profesjonalizm i poświęcenie, z jakim stawili czoła wyzwaniom związanym z pandemią koronawirusa.
2021-05-23 22:41:31
miniaturka

Nowy redaktor naczelny „Przewodnika Katolickiego”

Ksiądz Wojciech Nowicki – redaktor naczelny Radia Emaus, diecezjalnej rozgłośni archidiecezji poznańskiej – zostanie nowym redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”. Zastąpi na tym stanowisku ks. dr. Mirosława Tykfera, który pełnił tę funkcję od 2014 r.
2021-05-23 22:45:04
miniaturka

Szef KPRM: w Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19

W Polsce wykonano ponad 18 mln szczepień przeciw COVID-19 – poinformował w niedzielę szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk. W niedzielę na rządowych stronach podano, że w pełni zaszczepionych jest ponad 5,5 mln osób.