Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-27 11:20
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ

DR Konga: Naglący apel o zapewnienie bezpieczeństwa

Kongijski Kościół wyraził zaniepokojenie z powodu braku bezpieczeństwa w tym afrykańskim kraju, mimo stacjonowania tam oenzetowskich sił pokojowych.

Autor/źródło: United Nations Photo/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Najbardziej narażona na ataki diecezja Butembo-Beni wystosowała pilny apel w sprawie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa społecznego w tym regionie. W ubiegłym tygodniu podjęto decyzję o przedłużeniu mandatu misji wojsk pokojowych na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga

Diecezjalna Komisja Sprawiedliwości i Pokoju podkreśla, że Kościół jest świadkiem licznych aktów przemocy, które dotykają miejscową ludność. W ostatnim czasie dochodzi do prawdziwych masakr w wyniku zakrojonych na szeroką skalę operacji wojskowych w regionie. Komisja ujawniła m.in. szczegóły planu „bałkanizacji” tego regionu. Chodzi o osiedlanie cudzoziemców we wschodniej części kraju ze szkodą dla ludności tubylczej. Wyraziła też zaniepokojenia tragicznymi wydarzeniami, które trwają pomimo obecności w kraju misji ONZ. Postawiła też pytania dotyczące nie tylko roli, jaką odgrywają siły pokojowe w tym kraju, ale także podstawy ich mandatu w Kongu. Przypomniano m.in. o gwałtownych demonstracjach, które wybuchły niedawno w Północnym Kiwu po fali morderstw do jakich doszło w Beni. Kongijski Kościół wskazuje, że frustracja, nieufność i niezadowolenie ludności wobec żołnierzy sił pokojowych muszą wzbudzić poważną refleksję nad ich widoczną biernością w działaniu, która może być wręcz postrzegana jako współudział w masakrach na miejscowej ludności.

Komisja Sprawiedliwości i Pokoju diecezji Butembo-Beni odrzuca plan „bałkanizacji” wschodu, wskazując, że jest w niego zamieszana grupa skorumpowanych oficerów kongijskich, jak i najemników z sąsiednich krajów, pozostających na żołdzie najeźdźcy. Tutaj jako główny przeciwnik wskazywana jest Rwanda. „Bałkanizacja” miałaby oznaczać realizację planu osiedlenia ludności pochodzącej z plemienia Hutu, która została wyparta z Tanzanii i w dużej części Północnego Kiwu.

W ciągu najbliższych kilku dni z wizytą na terenie diecezji Butembo-Beni będzie przebywał abp. Kinszasy, kard. Fridolin Ambongo. Będzie to trzecia z kolei wizyta ważnego przedstawiciela Kościoła katolickiego na terenie prowincji Północnego Kiwu, na wschodzie Konga.

Źródło: Vatican News


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Demokratyczna Republika Konga, przemoc, Organizacja Narodów Zjednoczonych