Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-27 11:20
nc / Krzysztof Ołdakowski SJ

DR Konga: Naglący apel o zapewnienie bezpieczeństwa

Kongijski Kościół wyraził zaniepokojenie z powodu braku bezpieczeństwa w tym afrykańskim kraju, mimo stacjonowania tam oenzetowskich sił pokojowych.

Autor/źródło: United Nations Photo/flickr.com/CC BY-NC-ND 2.0

Najbardziej narażona na ataki diecezja Butembo-Beni wystosowała pilny apel w sprawie sytuacji w zakresie bezpieczeństwa społecznego w tym regionie. W ubiegłym tygodniu podjęto decyzję o przedłużeniu mandatu misji wojsk pokojowych na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga

Diecezjalna Komisja Sprawiedliwości i Pokoju podkreśla, że Kościół jest świadkiem licznych aktów przemocy, które dotykają miejscową ludność. W ostatnim czasie dochodzi do prawdziwych masakr w wyniku zakrojonych na szeroką skalę operacji wojskowych w regionie. Komisja ujawniła m.in. szczegóły planu „bałkanizacji” tego regionu. Chodzi o osiedlanie cudzoziemców we wschodniej części kraju ze szkodą dla ludności tubylczej. Wyraziła też zaniepokojenia tragicznymi wydarzeniami, które trwają pomimo obecności w kraju misji ONZ. Postawiła też pytania dotyczące nie tylko roli, jaką odgrywają siły pokojowe w tym kraju, ale także podstawy ich mandatu w Kongu. Przypomniano m.in. o gwałtownych demonstracjach, które wybuchły niedawno w Północnym Kiwu po fali morderstw do jakich doszło w Beni. Kongijski Kościół wskazuje, że frustracja, nieufność i niezadowolenie ludności wobec żołnierzy sił pokojowych muszą wzbudzić poważną refleksję nad ich widoczną biernością w działaniu, która może być wręcz postrzegana jako współudział w masakrach na miejscowej ludności.

Komisja Sprawiedliwości i Pokoju diecezji Butembo-Beni odrzuca plan „bałkanizacji” wschodu, wskazując, że jest w niego zamieszana grupa skorumpowanych oficerów kongijskich, jak i najemników z sąsiednich krajów, pozostających na żołdzie najeźdźcy. Tutaj jako główny przeciwnik wskazywana jest Rwanda. „Bałkanizacja” miałaby oznaczać realizację planu osiedlenia ludności pochodzącej z plemienia Hutu, która została wyparta z Tanzanii i w dużej części Północnego Kiwu.

W ciągu najbliższych kilku dni z wizytą na terenie diecezji Butembo-Beni będzie przebywał abp. Kinszasy, kard. Fridolin Ambongo. Będzie to trzecia z kolei wizyta ważnego przedstawiciela Kościoła katolickiego na terenie prowincji Północnego Kiwu, na wschodzie Konga.

Źródło: Vatican News

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2019-12-27 09:56:26
miniaturka

Wspólnota św. Idziego: 300 tys. bożonarodzeniowych obiadów

Ponad 300 tys. bezdomnych, ubogich i potrzebujących zjadło obiad bożonarodzeniowy przygotowany przez Wspólnotę św. Idziego. Wydarzenie zorganizowano w ponad 70 krajach świata, w tym także i w Polsce.
2019-12-27 10:09:29
miniaturka

Indonezja: Boże Narodzenie w dżungli, pod gołym niebem

Indonezyjscy chrześcijanie w regionie Aceh świętowali Boże Narodzenie w dżungli, pod gołym niebem. W 2015 r. dziesięć kościołów zostało bowiem w tym regionie zburzonych.
2019-12-27 10:39:21
miniaturka

Kard. Maradiaga apeluje o zaprzestanie przemocy w więzieniach

– Tych, którzy chcą zabijać, proszę o rozejm na czas świąt Bożego Narodzenia – powiedział purpurat. Wskazał, że „Chrystus chce się narodzić także w Hondurasie, który pragnie pokoju”.
2019-12-27 11:19:07
miniaturka
play

Martyrologium o Narodzeniu Pańskim – Kalenda

W wigilię Bożego Narodzenia, po odśpiewaniu Prymy, zgodnie ze starożytnym zwyczajem Kościoła Katolickiego diakon lub kantor obwieszcza z ambony Martyrologium o Narodzeniu Pańskim.
2019-12-27 11:23:14
miniaturka

Patriarchat Moskiewski zerwał relacje z patriarchą aleksandryjskim

Patriarchat Moskiewski zerwał komunię kościelną z patriarchą aleksandryjskim, który uznał autokefalię (niezależność) Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego postanowił, że imię Teodora II nie będzie wymieniane w liturgii i nie można z nim jej sprawować.
2019-12-27 11:41:44
miniaturka

2/3 Ukraińców za wstapieniem do UE

Najnowsze badania socjologiczne na Ukrainie pokazują, że ogólnie w ostatnich latach wśród Ukraińców wzrosła chęć wstąpienia do UE, a także do NATO. Wyraźnie widoczne są tu jednak różnice regionalne, szczególnie porównując zachód kraju z południem i wschodem.