Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-13 08:38
MG / PAP

Dopasowanie maseczki ważniejsze niż materiał, z którego jest wykonana

Brytyjski eksperyment pokazał, że nawet najlepsze maski, gdy nie są dobrze dopasowane do twarzy, chronią w podobnym stopniu co zwykłe - tańsze. Niestety wiele maseczek nie pasuje do twarzy użytkowników, znaczenie ma np. ilość tkanki tłuszczowej pod skórą.

Autor/źródło: PAP

Badacze z University of Cambridge przeprowadzili serię testów sprawdzających działanie wysokiej jakości maseczek, takich jak N95, KN95 czy FFP3. Okazało się, że często chronią one słabo.


„Wiemy, że jeśli nie ma szczelności między twarzą i maseczką, znaczna część aerozoli i kropelek wycieknie górą i bokami, z czego zdaje sobie sprawę wiele osób noszących okulary" - o wynikach mówi główna autorka pracy opublikowanej na łamach „PLOS ONE”, Eugenia O'Kelly.


W czasie eksperymentów 7 ochotników oceniało szczelność masek N95 i KN95 z pomocą zaleceń brytyjskiego National Health Service. Potem uczestnicy przeszli przez bardziej złożone testy ilościowe, w czasie których specjalne mierniki sprawdzały stężenie cząstek wewnątrz maseczki i na zewnątrz niej. W tym przypadku badacze sprawdzali maski N95, KN95, a także maseczki chirurgiczne i zwykłe - materiałowe.


Maski N95, które są bardzo podobne do powszechnie stosowanych w Europie maseczek FFP3, oferowały największą ochronę. Mimo to większość z nich poległa w dokładnych testach. Kiedy maski tego typu były dobrze założone, zatrzymywały 95 proc. cząstek, ale czasami, w przypadku złego dopasowania, działały tak, jak proste maski z materiału.


„Nie wystarczy przyjąć, że jakiś model maski N95 będzie dopasowany do większości populacji. Pasująca do największej liczby osób maska 8511 N95 była odpowiednia tylko dla 3 z 7 uczestników” - przestrzega O'Kelly.


Badacze zauważyli przy tym, że istotną rolę odgrywa szerokość przylegającego do twarzy kołnierza maseczki. Maski o szerszym kołnierzu pasowały do twarzy większej liczby uczestników.


Okazało się także, że na dopasowanie wpływają niewielkie różnice w budowie twarzy, np. ilość tkanki tłuszczowej. „Dokładne dopasowanie do twarzy to trudne wyzwanie techniczne. Jak pokazało nasze badanie, niewielkie różnice, takie jak o centymetr szerszy nos, czy nieco pełniejsze policzki mogą zapewnić dopasowanie lub je zrujnować”- podkreśla O'Kelly.


Eksperymenty wskazały, że proste, rutynowe testy szczelności zwykle dają błędne wyniki, ponieważ niewielkie przecieki użytkownikowi trudno jest zauważyć.


Naukowcy mają nadzieję, że ich badanie pomoże tym, którzy pracują nad nowymi maseczkami i sposobami ich testowania. Dzięki ulepszeniom pracownicy służby zdrowia i przedstawiciele innych stwarzających zagrożenie profesji będą bezpieczniejsi.


Badacze liczą też, że ich wyniki zwrócą uwagę na to, jak istotne jest dobre dopasowanie wysokiej jakości masek.


Warto zaznaczyć, że przeprowadzone dotąd eksperymenty nie sprawdzały jeszcze wpływu dopasowania maski na ochronę innych osób. Takie testy są zaplanowane na przyszłość.


https://www.eurekalert.org/pub_releases/2021-02/uoc-pfo021121.php


https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0245688 (PAP)


autor: Marek Matacz

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-13 08:52:35
miniaturka

90 lat w służbie Kościoła - jak rozwijało się Radio Watykańskie

Radio Watykańskie istnieje już 90 lat. Jego celem jest ukazywanie szerszej perspektywy Kościoła niż robią to lokalne media kościelne. Dziś to już nie tylko samo radio, ale zintegrowana struktura mediów watykańskich
2021-02-13 10:00:57
miniaturka

Nowy biskup kaliski: „Jestem świadomy trudnych doświadczeń, jakie przeżywaliście”

W pierwszym pasterskim liście do diecezjan nowy biskup kaliski, Damian Bryl zapewnia diecezjan, że pragnie być blisko nich, otaczając troską i modlitwą osoby zranione
2021-02-13 10:09:23
miniaturka

Uwaga na walentynkowe oferty i promocje!

Zaproszenia na fałszywe portale randkowe w celu wyłudzenia danych, pozorne promocje czy podróbki znanych firm to niektóre pułapki, na które mogą się natknąć klienci w związku z Walentynkami, obchodzonymi 14 lutego - przestrzega UOKiK i radzi, na co uważać podczas zakupów.
2021-02-13 12:19:20
miniaturka

Irlandia: biskupi apelują o rezygnację z ustawy legalizującej eutanazję

Biskupi Irlandii proszą tamtejszych parlamentarzystów o rezygnację z wprowadzenia ustawy pozwalającej na eutanazję, wskazując jednocześnie na alternatywę, jaką jest medycyna paliatywna
2021-02-13 12:40:20
miniaturka

Kim był Mateusz Talbot, patron pierwszego dnia Tygodnia Modlitw o Trzeźwość?

Rozpoczyna się 54. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Patronem pierwszego dnia został Sługa Boży Mateusz Talbot. Warto przybliżyć tę postać, stosunkowo mało znaną w Polsce i jego życiową drogę od uzależnienia i skrajnego upodlenia do świętości
2021-02-13 12:51:18
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Jeszcze rok temu czytalibyśmy ewangeliczną opowieść o uzdrowieniu trędowatego jako zapis z zamierzchłych czasów. W dobie epidemii nagle nabrała ona realizmu - sami doświadczamy społecznej izolacji i łatwiej nam wczuć się w dramat trędowatego