Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-03 09:51
JR

Dom Tolkiena na sprzedaż. Fani chcą go kupić i upamiętnić pisarza

Uruchomiono projekt mający upamiętnić J.R.R. Tolkiena. Otworzono ogólnoświatową zbiórkę na kupno domu pisarza, w którym ma powstać centrum kultury tolkienowskiej. W tym domu autor spędził 17 lat i napisał wiele swoich dzieł, m.in. „Władcę pierścieni”.

Autor/źródło: Facebook / Project Northmoor

Dlaczego autorzy projektu wybrali właśnie ten dom w Oksfordzie, chociaż Tolkien mieszkał także w innych miejscach? 

„Tolkien mieszkał w ciągu swojego życia w wielu domach, ale dom przy Northmoor Road 20 jest z nich najbardziej wyjątkowy, ponieważ to tam spędził kluczowe lata, w których napisał «Hobbita» i «Władcę Pierścieni». Jego dzieci dorastały w tym domu. To tutaj on i jego żona Edith spędzili drugą wojnę światową. Nie ma lepszego miejsca na świecie, aby poświęcić je temu wielkiemu pisarzowi” – czytamy na stronie.

Jak zaznaczają twórcy projektu, starają się zmienić to, że nigdzie na świecie nie ma ośrodka poświęconego Tolkienowi.

„Naszą wizją jest uczynienie domu Tolkiena nie suchym muzeum, ale przytulnym domem nieustającej kreatywności, inspirującym nowe pokolenia pisarzy, artystów i filmowców. Dom będzie również prowadził aktywność online, aby włączyć tych, którzy nie mogą podróżować do Oksfordu” – piszą twórcy.

Koszt kupna, remontu i wyposażenia domu jest niemały. 4 mln funtów potrzebne są na sam zakup nieruchomości, kolejne 500 tys. funtów na remont. Parter domu ma odzwierciedlać stan z czasów, kiedy żył tam Tolkiem, a sypialnie na górze będą zamienione w elementu kultury Śródziemia. W planach jest także odnowa ogrodu.

Do kogo będzie należał dom, jeśli w ramach projektu uda się zebrać środki i go kupić?

„Dom będzie należał do organizacji charytatywnej Project Northmoor. Project Northmoor Limited to zarejestrowana organizacja charytatywna 1192314 i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, zarejestrowana w Anglii pod numerem 13002586”.

W promocję projektu zaangażowało się wielu znanych ludzi, także aktorzy „Władcy pierścieni” i „Hobbita”, m.in. Ian McKellen, czyli filmowy Gandalf czy Martin Freman, odtwórca roli Bilba Bagginsa.

Źródło: projectnorthmoor.org


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl >>

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-03 08:46:53
miniaturka

Watykańska konferencja ws. nadużyć seksualnych - wnioski z raportu na temat McCarricka

Z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich odbyła się kolejna wirtualna konferencja poświęcona zapobieganiu nadużyciom względem dzieci i młodzieży. Jednym z wątków były próby wyciągnięcia wniosków z raportu na temat McCarricka.
2020-12-03 08:56:47
miniaturka
play

Papieska intencja na grudzień: sercem misji Kościoła jest modlitwa

W opublikowanej właśnie intencji modlitewnej na grudzień Papież zwraca uwagę na samą istotę modlitwy. Bez osobistej i głębokiej relacji z Jezusem będzie ona tylko pustą formą
2020-12-03 09:25:18
miniaturka

Abp Gądecki: mówienie o tzw. kompromisie w sprawie ochrony życia to fałsz

W oświadczeniu odnoszącym się do rezolucji Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce Przewodniczący KEP podkreślił, że oparta jest ona na całkowicie fałszywych założeniach. W świetle prawa międzynarodowego nie istnieje „prawo do aborcji”
2020-12-03 10:10:28
miniaturka

Przereklamowany Black Friday: średnie obniżki to tylko 3,4 proc.

Podczas tegorocznego Black Friday średnie obniżki cen sięgnęły 3,4 proc. - wynika z badania firmy doradczej Deloitte. Na najbardziej atrakcyjne oferty mogli liczyć kupujący np. laptopy.
2020-12-03 10:53:59
miniaturka

Francuski episkopat pozytywnie ocenia nowe zasady ostrożności epidemiologicznej

Konferencja Episkopatu Francji przyjmuje do wiadomości wskaźnik podany do wiadomości publicznej 2 grudnia 2020 r. przez Ministra Spraw Wewnętrznych odnośnie celebracji publicznych w miejscach kultu – czytamy w oświadczeniu opublikowanym w Paryżu
2020-12-03 10:54:22
miniaturka

W Japonii więcej ofiar samobójstw niż koronawirusa

W Japonii więcej osób zginęło w wyniku samobójstw w ciągu jednego miesiąca niż w całej pandemii w 2020 roku. Potwierdzają to władze japońskie. W październiku 2153 osoby popełniły samobójstwo, a łączna liczba ofiar koronawirusa 30 listopada wyniosła 2087.