Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-14 10:49
JR / PAP

Dogoterapia: czy roboty zastąpią prawdziwe psy?

Zwierzęta-roboty mogą być zamiennikiem naszych prawdziwych futrzanych przyjaciół, szczególnie w działaniach terapeutycznych – donoszą psychologowie z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii.

Autor/źródło: PAP

Zwierzęta, zwłaszcza psy, mogą być z powodzeniem wykorzystywane w praktyce terapeutycznej dzieci i młodzieży. Nowe badania wykazały, że równie skuteczny, a nawet lepszy jako terapeuta niż żywy pupil, może być robot-zwierzę. 

Dla porównania efektów, jakie przynosi terapia z udziałem prawdziwych psów i robotów biomimetycznych (naśladujących zachowania prawdziwych zwierząt), zespół psychologów z Uniwersytetu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii porównał je ze sobą podczas interakcji z 34 dziećmi w wieku 11-12 lat. Badanie odbyło się w ogólnodostępnej szkole średniej w West Sussex (Wielka Brytania).

W badaniu wzięły udział dwa prawdziwe psy terapeutyczne: krzyżówka trzyletniego Jacka Russella z pudlem i dwunastoletni labrador retriever z organizacji charytatywnej Pets as Therapy. Robotem, który wziął udział w obserwacji, była biomimetyczna maszyna MiRo-E, skonstruowana przez Consequential Robotics.

Dzieci poproszono o wypełnienie kwestionariusza na temat swoich przekonań i postaw wobec psów i robota. Następnie wzięły udział w dwóch oddzielnych sesjach, podczas których poddały się swobodnej zabawie, jednej z prawdziwym psem, a drugiej z robotem.

Według danych zebranych dzięki kwestionariuszom, dzieci spędzały podobną ilość czasu na głaskaniu prawdziwego psa i robota. Więcej czasu jednak poświęcały na interakcję ze sztucznym pupilem.

Choć dzieci stwierdziły, że zdecydowanie wolały zabawę z żywym psem, ogólny poziom przyjemności, jaki czerpały ze spotkania z psem-robotem, był wysoki. Dzieci wyrażały też więcej pozytywnych emocji po interakcji z MiRo-E. Sesje przyniosły więcej przyjemności uczestnikom, jeśli przypisywali oni różne stany psychiczne i uczucia zarówno psu, jak i robotowi.

„Wiemy, że prawdziwe psy mogą zapewnić dzieciom uspokajające i przyjemne interakcje, poprawiając ich samopoczucie, motywację i zmniejszając stres” – mówi nadzorująca badanie psycholog dr Leanne Proops, przybliżając rolę psów w terapii. „Nasze badanie wykazało, że roboty biomimetyczne mogą być ich zamiennikiem w pewnych sytuacjach. Wykorzystanie ich zamiast prawdziwych czworonogów przynosi nawet pewne korzyści”.

Zaletami płynącymi z zaangażowania robota zamiast zwykłego psa, według Proops i jej współpracowników biorących udział w eksperymencie, są m.in. łatwiejsza pielęgnacja i wydłużony czas pracy. Sztuczne zwierzaki, poprzez odzwierciedlenie ruchów i zachowania prawdziwych zwierząt, mogą być bardzo realistyczne – mogą machać ogonem, wyrażać „emocje” za pomocą dźwięków, nastawiać uszy w ich kierunku, a nawet zasypiać.

Psychologowie zaznaczają, że badanie odbyło się na małej grupie badanych. Jego wyniki pokazują jednak, że interaktywne roboty-zwierzęta mogą być wykorzystywane jako alternatywa dla tradycyjnej animaloterapii.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-14 08:42:51
miniaturka

Witebsk: skazany ksiądz już na wolności

Proboszcz kościoła w Rossonach na Witebszczyźnie, ks. Wiaczasłau Barok po 10 dniach został zwolniony z aresztu – podaje portal belsat.eu. Duchowny został skazany z artykułu kodeksu wykroczeń, dotyczącego „propagandy lub publicznej demonstracji oraz rozpowszechniania symboli i atrybutów nazistowskich”.
2020-12-14 10:33:23
miniaturka

„Kosmiczna” szopka w Watykanie: czy sztuka sakralna ma szokować?

Zaprezentowana w tym roku na Placu św. Piotra w Watykanie bożonarodzeniowa szopka wzbudza olbrzymie kontrowersje. Wykonane z ceramiki figury przypominają raczej postacie z epopei kosmicznych niż Świętą Rodzinę w stajence betlejemskiej
2020-12-14 10:34:19
miniaturka

Pandemia pokazała, jak bardzo potrzebujemy siebie nawzajem – także żeby spokojnie umrzeć

To paradoks pandemii – izolacja społeczna pokazała, jak bardzo siebie nawzajem potrzebujemy. Tak na co dzień, żeby żyć, ale też i w szczególnych momentach – jak umieranie, żeby móc spokojnie umrzeć. Ważna jest wtedy obecność zarówno bliskich, jak i kapelanów.
2020-12-14 11:08:41
miniaturka

Na jakie wartości współczesnej kultury wskazałby dziś św. Paweł na Areopagu?

„Ja wam głoszę to, co czcicie, nie znając” – czy także do nas, współczesnych, kieruje św. Paweł te słowa? Na jakie wartości współczesnej kultury wskazałby dziś apostoł na Areopagu? Odpowiedzi poszuka abp Rowan Williams w wykładzie, który wygłosi 16 grudnia.
2020-12-14 11:49:58
miniaturka

Pełne galerie handlowe, puste kościoły…

Ostatnie dni to czas poluzowania obostrzeń związanych z jesienną falą pandemii. Gdyby przybysz z obcej planety zjawił się w naszych galeriach handlowych, doszedłby do wniosku, że pandemii już w ogóle nie ma. Niestety, nie odniósłby takiego wrażenia, zaglądając do naszych kościołów…
2020-12-14 12:08:37
miniaturka

Świat chrześcijański nam nie pomógł

Jako strona przegrana w tej wojnie straciliśmy bardzo dużo i trzeba to podkreślić, że świat chrześcijański nam nie pomógł. Ograniczał się do słów, do wyrażania żalu, że toczy się wojna w Karabachu, że trzeba ją zakończyć – mówi biskup polowy Armii Armenii Vrtanes Abrahamyan.