Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-27 08:23
JR / PAP

Dobro małżeństwa i rodziny ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości świata

Rodzina to naturalne środowisko, gdzie ludzie kroczą do zbawienia, gdzie się uświęcają oraz gdzie następuje międzypokoleniowy przekaz wiary – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP bp Wiesław Śmigiel w życzeniach na Niedzielę Świętej Rodziny.

Autor/źródło: PAP

W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu w Kościele katolickim obchodzimy święto Świętej Rodziny. „Jest zaproszeniem do modlitwy o świętość małżeństw i rodzin” – powiedział przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w informacji przekazanej w niedziel PAP przez biuro prasowe Episkopatu. 

„Dobro małżeństwa i rodziny ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości świata, Kościoła i naszej ojczyzny” – podkreślił bp Śmigiel, przywołując nauczanie sługi Bożego Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który wskazywał, że „rodzina powinna być Bogiem silna”, a od „rodziny zależy niemalże wszystko, każdy wymiar naszego życia”.

Przypominając, że w tym roku obchodzimy 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła powszechnego, duchowny zachęcił również wszystkich do inspiracji postacią św. Józefa. „Jest to człowiek wielkiej odwagi. To człowiek dojrzały, sprawiedliwy, pokorny, pełen miłości, opiekuńczy i bardzo skromny” – powiedział bp Śmigiel. Wskazał opiekuna Rodziny z Nazaretu jako świadka Jezusa, człowieka wiary, odpowiedzialności i odwagi.

W święto Świętej Rodziny w wielu kościołach podczas mszy świętych małżonkowie odnawiają swoje przyrzeczenia małżeńskie. 

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-12-26 13:54:41
miniaturka

Wszędzie, gdzie jesteśmy, powinniśmy być świadkami Chrystusa

Tam, gdzie mieszkamy, w rodzinie, w pracy, wszędzie jesteśmy powołani do bycia świadkami Jezusa – powiedział Ojciec Święty w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” 26 grudnia, w święto św. Szczepana, pierwszego męczennika.
2020-12-26 15:53:10
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Spróbujmy na podstawie dzisiejszej Ewangelii odpowiedzieć na dwa pytania: dlaczego rodzinę Jezusa, Maryi i Józefa nazywamy świętą? I co z ich życia może zaczerpnąć zwykła rodzina chrześcijańska, by kroczyć drogami świętości?
2020-12-26 16:33:34
miniaturka

Być człowiekiem Narodzenia Pańskiego to znaczy doświadczać obecnego w Hostii Boga

Narodzenie Pańskie nie skończyło się w nędznej szopie, lecz ma dopełnienie w najświętszej ofierze Chrystusa, czyli we Mszy św. – mówi ks. prof. Zdzisław Janiec z Katedry Historii Liturgii KUL.
2020-12-27 09:32:31
miniaturka

„Pij miłość św. Jana” – jakie przesłanie niesie błogosławieństwo wina?

Trzeci dzień oktawy Bożego Narodzenia poświęcony jest św. Janowi Apostołowi. Tego dnia święci się wino i podaje się wiernym do picia ze słowami: „Bibe amorem s. Joannis” – „Pij miłość św. Jana”. Wino oznacza szczęście, radość, ale również cierpienie i miłość.
2020-12-27 11:57:31
miniaturka

Zaszczepiono pierwsze osoby przeciw COVID-19

Pierwsze dawki szczepionek przeciw COVID-19 zostały podane osobom pracującym w służbie medycznej. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób.
2020-12-27 12:49:55
miniaturka

Papież ogłosił rok poświęcony rodzinie z okazji 5-lecia adhortacji „Amoris laetitia”

19 marca 2021 r. minie pięć lat od ogłoszenia adhortacji apostolskiej „Amoris laetitia”. „Aby kontynuować proces synodalny, która doprowadził do jej publikacji, postanowiłem ogłosić specjalny rok poświęcony rodzinie «Amoris laetitia»” – powiedział papież przed modlitwą „Anioł Pański”.