Strona główna
opoka.org.pl
2020-12-30 10:37
JR / Ordo Iuris

Dobro dzieci wymaga usprawnienia procedur adopcyjnych

W Polsce nie brakuje chętnych do adoptowania dziecka, jednak obecny proces przysposobienia jest zwykle trudny i długotrwały. Instytut Ordo Iuris przygotował analizę na ten temat, w której rekomenduje wprowadzenie zmian mających na celu usprawnienie procedur adopcyjnych.

Autor/źródło: Pixabay.com

Jej autorzy proponują m.in. ujednolicenie wymagań wobec par chcących adoptować dziecko oraz ustawowe uregulowanie funkcjonowania okien życia. 

Zgodnie z polskim prawem przysposobić można tylko osobę małoletnią, a więc taką, która nie ukończyła 18 roku życia i wyłącznie dla jej dobra. Z danych Najwyższej Izby Kontroli wynika, że liczba dzieci przysposabianych w Polsce utrzymuje się na stałym poziomie. Rocznie kwalifikuje się ich do adopcji ok. 2,5 tys. Chętnych do zostania rodzicami adopcyjnymi nie brakuje. Ich liczba przewyższa liczbę dzieci oczekujących na adopcję. Jednakże procedura adopcyjna to bardzo długi i sformalizowany proces. Czas jej trwania szacuje się nawet na dwa lata.

Jak wskazują eksperci Ordo Iuris, w latach 2015-2017 NIK przeprowadziła kontrolę ośrodków adopcyjnych w Polsce. Wykazała ona rozbieżności w praktyce stosowania przepisów określających procedury adopcyjne przez poszczególne ośrodki. Ponadto, długi czas oczekiwania na adopcję, niejednolite wymogi ośrodków w stosunku do kandydatów na rodziców zastępczych, brak procedur odwoławczych wobec pracowników placówek adopcyjnych za popełniane przez nich błędy, to tylko niektóre z problemów związanych z adopcją w Polsce. W analizie Instytutu podkreślono też, że w dalszym ciągu brak jest podstaw prawnych regulujących sytuację okien życia. Pomimo tego okna funkcjonują, a każde pojawiające się w nich dziecko należy traktować jako ocalałe. Nie wiadomo, gdzie by trafiły, gdyby takich miejsc w Polsce nie było.

„W dokonanej analizie udało się zidentyfikować klika problemów związanych z funkcjonowaniem procedur adopcyjnych w Polsce. Przede wszystkim, należy ujednolicić standardy adopcyjne w wymiarze całego kraju oraz wprowadzić system teleinformatyczny umożliwiający sprawną wymianę informacji. Powinno to przyczynić się do przyspieszenia postępowań. Poważnym problemem pozostaje również brak odpowiednich regulacji dotyczących «okien życia». Ich funkcjonowanie powinno być zabezpieczone na poziomie ustawowym. Niepokojące są incydentalne wypadki rozdzielania rodzeństwa, które trafia do różnych rodzin adopcyjnych, co powinno być zawsze absolutną ostatecznością” – komentuje mec. Bartosz Zalewski z Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris.

 Źródło: Ordo Iuris

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Zobacz także
2020-12-29 15:47:29
miniaturka

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Poszkodowane kościoły, jedna osoba nie żyje

W silnym trzęsieniu ziemi, które wystąpiło dziś rano w pobliżu Zagrzebia, stolicy Chorwacji, poważnemu uszkodzeniu uległo wiele domów i kościołów, a przynajmniej jedna osoba, 12-letnia dziewczynka, zginęła
2020-12-30 09:36:12
miniaturka

Nie można dopuścić do „nacjonalizmu szczepionkowego”

Watykan przestrzega przed „nacjonalizmem szczepionkowym”. Wskazuje, że szczepienia przeciw COVID-19 muszą w równej mierze być dostępne dla wszystkich. Chodzi tu zarówno o ich dystrybucję, jak i cenę, która nikogo nie może wykluczać z tego globalnego lekarstwa.
2020-12-30 10:14:20
miniaturka

Legalizacja eutanazji nie jest podyktowana argumentami medycznymi, ale politycznymi

Hiszpańscy biskupi, krytykując ustawę legalizującą eutanazję, wzywają polityków do odstąpienia od działań na rzecz zmiany prawa. Abp Mario Iceta stwierdził, że działania te nie są podyktowane argumentami medycznymi, a jedynie ideologią forsowaną przez partie polityczne.
2020-12-30 10:49:59
miniaturka

Proklamacja Trumpa w rocznicę męczeństwa T. Becketa: wolność religijna i ochrona życia

Biały Dom wydał we wtorek 29 grudnia dokument upamiętniający postać św. Tomasza Becketa, angielskiego arcybiskupa, który poniósł 850 lat temu śmierć męczeńską w obronie autonomii Kościoła wobec prób jej znacznego ograniczania przez władze państwowe.
2020-12-30 11:49:27
miniaturka

Ojczyzna papieża Franciszka legalizuje aborcję

W Argentynie przegłosowano ustawę, która legalizuje aborcję. Do 14 tygodnia ciąży aborcja będzie dostępna i bezpłatna w każdym przypadku. Do tej pory była dozwolona tylko wtedy, gdy ciąża była wynikiem gwałtu lub zagrażała życiu lub zdrowiu kobiety.
2020-12-30 12:36:00
miniaturka

Kryzys jest po to, by coś zmienić, a nie załamywać ręce

Jednym z wyzwań obecnego czasu jest wzmacnianie w wiernych świeckich poczucia osobistej odpowiedzialności za Kościół i jego misję w świecie. To wymaga zmiany myślenia także nas, duchownych – mówi abp Wojciech Polak w rozmowie z „Przewodnikiem Katolickim”.