Strona główna
opoka.org.pl
2020-09-28 13:37
ds / Wydawnictwo św. Stanisława BM

Do rodzinnej modlitwy różańcowej zaprasza "Staś"

Miesiąc październik nazywany jest „miesiącem różańcowym”. Wysłuchajmy prośby Matki Bożej i chętnie przychodźmy na wieczorne nabożeństwa różańcowe.

Autor/źródło: Dariusz Stępień na podstawie materiałów prasowych Wydawnictwa św. Stanisława BM

Rozsypane koraliki 

- Ojej! – zawołała zmartwiona babcia. Przed chwilą wyciągnęła swój ulubiony różaniec, aby, jak miała to w zwyczaju, odmówić swą codzienną modlitwę. I właśnie w tym momencie przerwał się sznurek, na który nanizane były różańcowe koraliki. Małe brązowe kuleczki rozsypały się po podłodze, tocząc się we wszystkie strony pokoju. 

- Babciu, zaraz ci pomożemy! – zawołał Karol i razem z Beatką zaczął zbierać koraliki.

- Jeden, dwa, trzy – liczyła babcia. – Jeszcze brakuje jednego paciorka.

- O, już go widzę! Jest tam, za kwietnikiem – zawołała Beatka i sapiąc wyczołgała się z kąta pokoju, trzymając w ręce ostatni, zagubiony koralik.

- Dziękuję wam, kochani, za pomoc.

- Nie ma za co, babciu – odrzekł Karol. – Czy uda się naprawić ten różaniec?

- Oczywiście. Muszę tylko nawlec paciorki na nowy, mocny sznurek.

- A może trzeba , babciu, kupić nowy? – zapytała Beatka.

- Nie. Ten różaniec jest dla mnie bardzo ważny i drogi. Dostałam go od mojej mamy, czyli waszej prababci. Gdy ja, albo ktoś z mojego rodzeństwa mieliśmy jakieś kłopoty, zmartwienia, mama wyciągała swój brązowy różanie i powtarzała: „Módl się, dziecko. Odmawiaj różaniec. Ja też pomodlę się za ciebie. Matka Boża poradzi sobie z twoimi problemami i pomoże ci je rozwiązać”. I tak zawsze robiliśmy. A teraz to samo powtarzam waszej mamie. Babcia w zadumie patrzyła na leżące na stole brązowe paciorki.

- Zobaczcie, jakie one są już wytarte. Tyle razy przesuwały je palce mojej mamy, a potem moje…

- A to jest mój różaniec. Poznajesz go, babciu? – zapytała Beatka kładąc na stole białe pudełeczko, które przyniosła ze swojego pokoju.

- Tak – uśmiechnęła się babcia. – Przywiozłam go z Częstochowy specjalnie dla ciebie.

Dziewczynka wyciągnęła z pudełka biały różaniec. Przyglądała mu się przez chwilę, a potem powiedziała:

- Chciałabym, żeby kiedyś i te paciorki były wytarte tak, jak paciorki twojego różańca, babciu…


s. Zofia Szymanek FDC


tekst pochodzi z z pierwszego numeru miesięcznika dla najmłodszych "Staś", Wydawnictwo św. Stanisława BM. To kontynuacja znanych od 1997 r. i cenionych przez Czytelników i Księży periodyków dla dzieci „Jaś” oraz „Ola i Jaś”.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-09-08 09:55:13
miniaturka

Calais: nie ma koczowiska, ale nadal jest tysiąc migrantów

Choć w Calais już od 4 lat nie ma koczowiska dla migrantów, zwanego potocznie dżunglą, do tego portowego miasta w północnej Francji nadal przybywają ludzie, którzy chcą się przedostać do Wielkiej Brytanii.
2020-09-08 11:09:54
miniaturka

Jan Paweł I może być wkrótce beatyfikowany?

Prawdopodobnie na ostatnim etapie znajduje się badanie przez Watykan cudu za wstawiennictwem papieża Jana Pawła I. Jak poinformowała argentyńska gazeta „La Nación”, już od dwóch lat trwa badanie wyzdrowienia śmiertelnie chorej dziewczynki w Buenos Aires.
2020-09-08 12:02:55
miniaturka

Papież dziękuje Bogu za życie i posługę kard. Jaworskiego

„Niech Miłosierny Chrystus, któremu śp. kardynał Marian poświęcił swoje życie, przyjmie go do swojej chwały. Dziękuję Panu za życie i posługę apostolską tego wiernego świadka Ewangelii ” – napisał Papież w telegramie do abp. Marka Jędraszewskiego po śmierci kard. Jaworskiego.
2020-09-08 12:28:40
miniaturka

Lednica: zawierzenie Matce Bożej i nowy dom modlitwy

Prymas Polski abp Wojciech Polak poświęcił 7 września nowy dom modlitwy na Polach Lednickich. Odbyło się także uroczyste oddanie rozwijającego się od przeszło 20 lat lednickiego dzieła Maryi Niepokalanej Matce Kościoła. Dziś, w święto Narodzenia NMP, ruszają ogólnopolskie rekolekcje „Oddanie33”.
2020-09-08 13:16:45
miniaturka

Czy Krzysztof Kolumb był Krzyżowcem?

Imponujące grono postaci przewija się przez karty książki "Krzyżowcy". Przedstawia krucjatowy świat od wschodniego rejonu Morza Śródziemnego aż po południową Hiszpanię, od Bizancjum po Bałtyk. Co w tym świecie robi Krzysztof Kolumb? Przeczytaj fragmenty książki, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Horyzonty.
2020-09-08 13:36:18
miniaturka

Papież towarzyszy przygotowaniom do kolejnego ŚDM

Papież towarzyszy przygotowaniom do kolejnego ŚDM. Planowane początkowo na 2022 rok Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie zostały przesunięte o rok ze względu na zagrożenie zdrowotne spowodowane pandemią koronawirusa.