Strona główna
opoka.org.pl
2020-08-18 10:35
MG / Łukasz Sośniak SJ – vaticannews.va

Do prawdziwego pokoju w Kolumbii wciąż jest bardzo daleko

W szeregach dawnych partyzantów kolumbijskich ścierają się wciąż zwolennicy i przeciwnicy zakończenia walk i ugody z władzą.

Autor/źródło: Pixabay, LeifLinding, licencja: CC0

Choć od zawarcia paktu kończącego wojnę domową minęło już ponad 3,5 roku, to do realnego pokoju wciąż daleko. Najbardziej cierpią na tym najubożsi mieszkańcy wsi. Dlatego kolumbijscy biskupi spotkali się, aby omówić etapy wdrażania planu pokojowego i zastanowić się jak poprawić los najbiedniejszych. W spotkaniu wzięło udział ok. trzydziestu hierarchów, nuncjusz apostolski abp Luis Mariano Montemayor oraz przedstawiciel ONZ.


Carlos Ruiz Massieu, delegat Organizacji Narodów Zjednoczonych w Kolumbii, omówił szczegóły raportu przekazanego w lipcu Radzie Bezpieczeństwa ONZ, przedstawiającego trudną sytuację niepewności i braku bezpieczeństwa w jakiej żyją obecnie Kolumbijczycy. Wśród głównych zagrożeń znalazły się częste zabójstwa i groźby wobec przywódców społecznych oraz zwykłych obywateli. W związku z tym biskupi uznali, że zasadnicze znaczenie ma obecnie jak najszybsze wdrożenie całości porozumienia pokojowego oraz potrzeba utworzenia sprawnego wymiaru sprawiedliwości.


Arcybiskup Bogoty Luis José Rueda znaznaczył, że aby poprawić los najbiejdniejszych mieszkańców Kolumbii zamieszkujących tereny wiejskie konieczna jest jak najszybsza reforma zarządznia tymi obszarami i zajęcie się problemami nielegalnych upraw. Uczestnicy spotkania zgodzili się, że niezbędny jest międzydiecezjalny system informacji, który pozwoli ustalić, co dzieje się na poszczególnych terytoriach w kontekście niesprawiedliwości i ubóstwa. To pozwoli skoordynować działania i usprawnić pomoc. „Kościół działający skutecznie może mieć duży wkład w poprawę sytuacji, a nawet dokonać przełomu, skierować Kolumbię na drogę, która prowadzi do pokoju i pojednania” – uważa bp Juan Carlos Barreto z diecezji Quibdó

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-08-17 20:53:57
miniaturka

Inauguracja inwestycji w Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie

15 sierpnia 2020 r. Burmistrz Radzymina Krzysztof Chaciński i Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik uroczyście zaprezentowali samorządowe plany budowy i wizualizacje Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 w Radzyminie.
2020-08-17 20:55:50
miniaturka

Brazylia świętuje tydzień powołanych do życia zakonnego

W ramach miesiąca powołań konferencja zrzeszająca zakony w Brazylii zainicjowała tydzień poświęcony życiu konsekrowanemu.
2020-08-18 06:41:14
miniaturka

Taizé: modlitwa w 15. rocznicę śmierci brata Rogera

W prosty sposób, tak jak brat Roger by chciał, Wspólnota Taizé upamiętniła 15. rocznicę śmierci swego założyciela.
2020-08-18 06:47:41
miniaturka

Anglia: niepokojący ton debaty o uchodźcach

Brytyjskie media rozgrzewa temat uchodźców, którzy mimo pandemii koronawirusa nieustannie próbują przekroczać kanał La Manche.
2020-08-18 07:59:42
miniaturka

Nuncjusz solidarny z biskupami Zimbabwe

Władze Zimbabwe ostro zaatakowały miejscowy episkopat po tym, jak w liście pasterskim biskupi skrytykowali siłowe tłumienie protestów społecznych, które przetoczyły się przez ten afrykański kraj oraz nieudolność państwa w walce z kryzysem gospodarczym i sanitarnym.
2020-08-18 08:31:28
miniaturka

Ukraina: Grekokatolicy modlą się o pokój na Białorusi

O modlitwie w intencji narodu białoruskiego „walczącego o swoje prawa i wolność” zapewnił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK), arcybiskup większy Swiatosław Szewczuk.