Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl
2018-05-16 23:13
MS

Do Lednicy zostało już tylko kilkanaście dni!

Na kilkanaście dni przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000 zdradzamy jeden z najciekawszych punktów programu.

15 maja w Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbyła się konferencja prasowa przed XXII Spotkaniem Młodych LEDNICA 2000. Udział w konferencji wzięli m.in. abp Stanisław Gądecki i bp Artur Miziński, a także duszpasterz lednicki o. Wojciech Prus OP. Biskup Gądecki tak mówił o Lednicy - Pamiętam te spotkania od początku aż po dzień dzisiejszy. Zawsze byłem pod wrażeniem tego młodego Kościoła, który gromadził się z o. Janem Górą, który przeżywał też na swój sposób życie sakramentalne. To nie była tylko zabawa czy taniec, ale przede wszystkim głębokie przeżycie sakramentalne, które właśnie w przypadku wielu doprowadziło do głębokich nawróceń. Po wielu latach niektórzy przystępowali do spowiedzi świętej i twierdzili, że było to spowiedzi ich życia, w takich nadzwyczajnych okolicznościach. Arcybiskup wyraził również swój zachwyt nad wolontariatem lednickim - Lednica jest przykładem wolontariatu bardzo oddanego przed spotkaniem, w trakcie, i po nim. Stworzyła się bardzo oddana rzesza wolontariuszy, która uczy się Kościoła przez pracę. Są różne drogi nauki Kościoła. Są takie, które idą przez naukę, drogą intelektualną, ale o wiele poważniejsza i pozostawiająca głębokie ślady po sobie jest droga uczenia się Kościoła przez bezinteresowną pracę.

Lednica to symbole. W tym roku uczestnicy Spotkania otrzymają Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia, aby spojrzeli w oczy Pana Jezusa i zobaczyli w Jego twarzy siebie. To pozwoli zrozumieć młodym ludziom, że naprawdę zostali stworzeni na obraz Boga.  Zwierciadło Prawdziwego Spojrzenia nie będzie jedynym symbolem, który otrzymają pielgrzymi. Każdy kto przyjedzie na Pola Lednickie dostanie dar od prezydenta RP Andrzeja Dudy – flagę Polski. Ze względu na fakt, że Lednica jest częścią obchodów 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości pan prezydent przyjął zaproszenie na Spotkanie i zapowiedział swoją obecność. Podczas procesji oficjalnie rozpoczynającej XXII Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 uczestnicy zostaną poproszeni o objęcie flag i wówczas zielone pole zajaśnieją nowym blaskiem - biało – czerwonym. W tym samym czasie będziemy świadkami skoku ze spadochronem pułkownika Szopińskiego, który został nazwany „Skokiem w wolność”. Pułkownik Szopiński skoczy z podarowaną przez prezydenta kopią najstarszego rękopisu „Bogurodzicy”. – zdradza koordynator tegorocznego Spotkania Natalia Graczyk. Kolejnym akcentem patriotycznym będzie godzina św. Jana Pawła II. W tak znamiennym roku Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 nie mogłoby się odbyć bez wspólnego dziękczynienia za wolność. Stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości uczcimy wspólną modlitwą podczas tradycyjnej godziny św. Jana Pawła II – Ojca naszej wolności. Zaraz po Eucharystii uczestnicy spotkania rozpoczną wspólne rozważania na temat wolności naszego kraju, a także roli Papieża Polaka w polskiej drodze ku niej. Towarzyszyć temu będzie piękna symbolika – trudno bowiem o lepsze miejsce do celebrowania polskiej wolności, niż miejsce, w którym Polska się zaczęła. Można więc powiedzieć, że gest ucałowania Ziemi Polskiej, który będzie zwieńczeniem wspólnej modlitwy, będzie tak naprawdę dziękczynieniem dziesiątek tysięcy młodych ludzi za Ojczyznę samą w sobie.

To nie wszystko. Jeszcze przed Lednicą odbędzie się akcja Fishmob – cała Polska tańczy dla świętego Jana Pawła II. Jest to akcja odbywająca się w okolicach urodzin papieża Polaka, podczas której ludzie wychodzą na ulice wielu miast w całej Polsce i tańcami Lednickimi dziękują Bogu za dar, jakim był dla nas św. Jan Paweł II. Do wzięcia udziału w akcji zapraszał Kazek Hojna – wodzirej lednicki, który podczas konferencji zaprezentował układ przygotowany specjalnie na tegoroczną Lednicę do najnowszej piosenki Siewców Lednicy „Ty jesteś Drogą”.

Program Spotkania jak co roku jest bogaty w niekonwencjonalne metody głoszenia konferencji. W tym roku usłyszymy „konferencję na 3 głosy”, podczas której trzech ojców dominikanów będzie głosić słowo z różnych części pola. Mało tego, będą je głosić na podwyższeniach. Jeden z nich stanie na drabinie, inny na beczce, a trzeci na rusztowaniu. Nie ma rzeczy niemożliwych, a już na pewno nie na Lednicy.

Warto dodać, że dzieło lednickie nie odbyłoby się gdyby nie zaangażowanie niemal 4 000 wolontariuszy, którzy pomagają nam tworzyć Spotkanie. Nic nie oddaje słowa „Jestem” bardziej niż ofiarowanie się jako bezinteresowny dar dla innych. W tym ostatnim czasie przed Spotkaniem zachęcamy tych, którzy jeszcze się nie zdecydowali do wybrania służby. Każdy znajdzie coś dla siebie. Szczególnie zachęcamy do wzięcia udziału w ISL, czyli Infrastrukturze Spotkania Lednickiego, podczas której na tydzień przed 2 czerwca przygotowujemy puste pole na przyjazd pielgrzymów. Jeśli ktoś nie ma czasu, aby być z nami przed Lednicą, nic straconego! Akcja Po pozwala zaangażować się w pomoc po Spotkaniu, podczas której wolontariusze doprowadzają Pola Lednickie do stanu sprzed ISL. Na koniec konferencji prasowej organizatorzy zaprezentowali także chustę, którą otrzymają księża do wycierania wiernym stóp podczas obrzędu mandatum. O umycie stóp będą poproszeni wszyscy uczestnicy Spotkania. To mocny gest, ale zachęcimy do niego wszystkich uczestników. Bez wyjątku.Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: Jan Góra, Lednica, Pola Lednickie, Lednica 2018, Spotkania Młodych