Strona główna
opoka.photoopoka.org.pl


2020-03-24 14:31
nc / KAI

Do 5 osób na mszach - rząd wprowadza dalsze obostrzenia ws. epidemii

Z powodu rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział wprowadzenie od północy z wtorku na środę kolejnych obostrzeń dotyczących obywateli w zakresie m.in. przemieszczania się poza domem, czy gromadzenia się.

Autor/źródło: premier.gov.pl

Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przypomniał na początku, że Polska zaczęła wprowadzać koniecznie ograniczenia szybciej niż inne kraje, dzięki czemu przyrost zakażeń jest u nas łagodniejszy. Polska zamknęła m.in. szkoły po ośmiu dniach od pojawienia się pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem, podczas gdy np. Włochy dopiero po kilkudziesięciu dniach.


Premier podziękował nauczycielom i rodzicom, którzy dzielnie realizują wskazania władz i mimo wielu niedogodności łączą pracę zdalną z domową edukacją dzieci.

Podziękował też za samodyscyplinę m.in. pracownikom sklepów, aptek, opieki zdrowotnej, pomocy społecznej oraz za ciężką pracę wszelkim służbom.


Zapowiedział jednak, że dotychczasowe ograniczenia są niewystarczające. - Musi być zrozumienie społeczne dla działań, gdyż tylko wtedy będziemy mogli wspólnie przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Ale to za mało. Musimy wdrożyć kolejne ograniczenia - poinformował szef rządu. Premier opisał pokrótce niektóre zmiany dotyczące sposobu publicznego przemieszczania się obywateli.


W komunikacji miejskiej należy respektować zasady zajmowania co drugiego miejsca siedzącego. W codziennym poruszaniu się poza domem nie powinny sobie towarzyszyć więcej niż dwie osoby, ale z wyłączeniem rodzin. - Będą to ograniczenia dotyczące każdego z nas, naszej codziennej aktywności - powiedział premier.


Minister zdrowia Łukasz Szumowski ujawnił więcej szczegółów zaostrzenia stanu epidemii. W rozporządzeniu rządu będzie obowiązywał zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami. Te wyjątki to zakupy, pójście do apteki, wyprowadzenie psa i spacer. - Ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić, czy iść na place zabaw - zaznaczył Szumowski.


- Wiem, że jest trudno, że jesteście zmęczeni, ale chciałbym was prosić o jeszcze większy wysiłek, aby zwalczyć koronawirusa - zwrócił się do Polaków minister i zaapelował: "Bardzo proszę, zostańmy w domu".


Zakaz częstszej styczności ma nie dotyczyć np. pomocy członkom rodziny, którzy tego wymagają.


Nowe zasady dotyczyć będą także zgromadzeń i uroczystości o charakterze religijnym. O to, jakie będą dalsze ograniczenia w tej mierze zapytała Katolicka Agencja Informacyjna. "Tutaj regulacja jest daleko idąca w stosunku do tego, co obowiązywało wcześniej. Ograniczamy liczbę osób uczestniczących w obrzędach liturgicznych, w mszach świętych do 5 osób, nie licząc oczywiście kapłanów oraz osób, które uczestniczą np. w pogrzebie, czyli osób zatrudnionych w zakładach pogrzebowych. To jest bardzo duże ograniczenie, ale myślę, że niezbędne, abyśmy mogli funkcjonować i chronić siebie wzajemnie" - poinformował min. Szumowski.


Kary za łamanie nowych zasad będą wynosić "od mandatu do 5000 zł" - zapowiedział minister zdrowia. Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 25 marca do 11 kwietnia, czyli do Wielkiej Soboty.


lk / Warszawa


Podziel się tym materiałem z innymi:


 
Kliknij aby zobaczyć newsy zawierające wybrany tag: rząd RP, Premier RP Mateusz Morawiecki, koronawirus, minister zdrowia