Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-17 10:40
JR / PAP

Do 2025 r. elektroniczne zarządzanie dokumentacją będzie w każdym urzędzie publicznym

Do 2025 roku systemy elektronicznego zarządzania dokumentacją powinny funkcjonować w każdym publicznym urzędzie – takie są założenia rządowe. Białostocki oddział NASK ma dostać w najbliższych latach po 50 mln zł rocznie na rozbudowę systemu EZD i jego wdrażanie.

Autor/źródło: PAP

Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją (EZD) to system opracowany w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, pod nazwą EZD PUW działa obecnie w blisko 660 instytucjach i urzędach. Nad nowym projektem EZD RP dla administracji publicznej pracuje NASK – Państwowy Instytut Badawczy, w partnerstwie z podlaskim urzędem.

O tej inicjatywie mówił w poniedziałek w białostockim oddziale NASK sekretarz stanu ds. cyfryzacji w kancelarii premiera Janusz Cieszyński. „Podjęliśmy decyzję, żeby w istotny sposób rozbudować zakres działalności tego ośrodka, żeby przeznaczyć na rozwój tych systemów kwotę 50 mln zł rocznie przez najbliższe lata, żeby umożliwić płynne wdrożenie zarówno w administracji centralnej, ale przede wszystkim u naszych partnerów w samorządach” – powiedział dziennikarzom.

Rządowe plany, to włączenie do elektronicznego zarządzania dokumentacją, przede wszystkim właśnie w oparciu o projekt EZD, ale też np. o różne systemy komercyjnie dostępne na rynku, wszystkich publicznych urzędów w Polsce do 2025 roku.

Poinformował, że oprogramowanie w wersji EZD RP będzie gotowe do użytku na początku 2023 roku; mówił że będzie dostępne bezpłatnie wszędzie tam, gdzie dany urząd będzie nim zainteresowany.

Podkreślał, że dzięki takim rozwiązaniom możliwa będzie sprawniejsza i transparentna obsługa obywateli. Mówiąc o cyfrowych rozwiązaniach wymienił internetowe konto pacjenta, których obecnie jest założonych ok. 10 mln. „To pokazuje, że Polacy chcą cyfrowego państwa, chcą sprawnego państwa i to jest naszym obowiązkiem w kancelarii premiera, żeby tym zarządzać” – mówił Cieszyński.

Dopytywany przez dziennikarzy mówił, że obecnie EZD PUW obejmuje zaledwie 1-1,5 proc. podmiotów.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera Adam Andruszkiewicz mówił, że obecnie 12 mln Polaków korzysta na co dzień przy załatwianiu spraw urzędowych z tzw. profilu zaufanego, a blisko 5 mln osób korzysta z aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela z dokumentami.

Prace na projektem EZD RP w administracji publicznej trwają od końca 2017 roku. Realizuje go NASK w partnerstwie z Podlaskim Urzędem Wojewódzkim. Z ostatnich danych zamieszczonych na stronie internetowej EZD wynika, że system ma aktualnie 659 partnerów.

To m.in. urzędy wojewódzkie, samorządy różnego szczebla, instytucje centralne jak Kancelaria Senatu czy Prezydenta RP, ministerstwa np. finansów, edukacji czy rolnictwa, a też takie instytucje jak np. Naczelne Archiwum Państwowe, a także uczelnie. W sumie system ma blisko 115,5 tys. użytkowników, czyli osób które z niego na co dzień korzystają.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-17 10:20:32
miniaturka

49 bibliotek publicznych otrzyma wsparcie finansowe na rozwój czytelnictwa

49 bibliotek publicznych w 14 województwach otrzyma łącznie ok. 5,4 mln zł – poinformowało w poniedziałek Narodowe Centrum Kultury. Pieniądze te – jak podało NCK – mają być przeznaczone na działania związane z Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
2021-08-17 10:24:04
miniaturka

“Od czasu wywózki na Syberię, nigdy nie byłam w Polsce….”

Franciszka Kozycz z domu Lichodziejewska – obecnie mieszka w domu im. Mikołaja Kopernika w Toronto. Jako nastolatka została wywieziona na Syberię. W Iraku wstąpiła do Wojska Polskiego. Podczas wojny pracowała jako kierowca ciężarówki, którą przewoziła między innymi żołnierzy, rannych w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie zamieszkała w Wielkiej Brytanii, a następnie przeprowadzila się do Kanady.
2021-08-17 10:33:59
miniaturka

Minister edukacji podpisał rozporządzenie zmieniające wykaz lektur

Zmiany w wykazie lektur, dodanie podstawy programowej z przedmiotu „historia tańca”, zmiana sposobu realizacji zajęć z wychowania do życia w rodzinie – to najważniejsze wskazane przez MEiN kwestie ujęte w rozporządzeniach podpisanych przez ministra edukacji i nauki.
2021-08-17 10:45:51
miniaturka

USA: diecezje i parafie nie będą wystawiać „szczepionkowych zwolnień”

Coraz więcej instytucji publicznych w USA wymaga od pracowników zaszczepienia się przeciw COVID-19. W tej sytuacji niektórzy katolicy zwracają się do diecezji i parafii z prośbą o wystawienie zaświadczenia, że nie mogą przyjąć szczepionki z racji religijnych.
2021-08-17 10:49:06
miniaturka

Biden o Afganistanie: „mamy interesy gdzie indziej” Ks. Cisło: „to cios dla chrześcijan”

Sytuacja w Afganistanie stała się napięta po przejęciu władzy przez talibów. Joe Biden przerwał urlop, aby skomentować wydarzenia: „Nie mogę powtórzyć błędów poprzedników w Afganistanie, mamy interesy gdzie indziej”. Tymczasem ks. prof. Cisło podkreśla, że sytuacja odbije się na chrześcijanach.
2021-08-17 10:52:32
miniaturka

W Oknie Życia w Częstochowie znaleziono dwuletnią dziewczynkę

W poniedziałek po godz. 21.00 w Oknie Życia im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Częstochowie zostało znalezione dziecko. Około dwuletnia dziewczynka czuje się dobrze. Przy dziecku pozostawiono list z informacją o imieniu. Zawiadomiono policję, a dziecku zapewniono opiekę lekarską.