Strona główna
opoka.org.pl
2019-12-10 11:53
MG / vaticannews.va

Dla Niemców Żydzi to obcy, antysemityzm może się odradzać

Antysemityzm pozostaje w Niemczech tematem tabu.

Autor/źródło: Pixabay, falco, licencja: CC0

Aż do zamachu na synagogę w Halle (9 października 2019) wszystkie akty agresji wymierzone w Żydów konsekwentnie nazywano rasistowskimi, ale nie antysemickimi. Zwraca na to uwagę Guilhem Zumbaum historyk antysemityzmu w Niemczech. Przyznaje on, że nieudany zamach w Halle, w którym zginęło dwóch przypadkowych przechodniów, a neonazistowskiemu zamachowcy nie udało się wejść do wypełnionej Żydami synagogi, był wstrząsem dla opinii publicznej. To właśnie tym wydarzeniem była też podyktowana niedawna wizyta kanclerz Angeli Merkel w Auschwitz.


Żydzi nie czują się w Niemczech bezpiecznie. Liczba wymierzonych w nich aktów agresji stale rośnie, o 20 proc. rocznie. Według badań przeprowadzonych na zlecenie Światowego Kongresu Żydów 27 proc. Niemców ma względem nich negatywne uprzedzenia.


Zdaniem Guilhema Zumbauma postawa ta wynika z faktu, że Niemcy zawsze traktowali Żydów jak obcych. Nigdy nie przyswoili sobie ich dziedzictwa jako elementu własnej tożsamości, kultury i historii. Dziś Żyd ma dla nich tylko jedno podstawowe imię: ofiara.


W ostatnich latach niemiecki antysemityzm zyskał nowy podatny grunt, wraz z masowym napływem migrantów. Reakcją wielu Niemców na narastającą liczbę przybyszów jest niechęć względem obcych. Do tej grupy zaliczani są też niestety Żydzi.


Całkowicie nowy rozdział w historii niemieckiego antysemityzmu otwierają natomiast muzułmańscy migranci, którzy przywożą ze sobą wrogość względem Izraela – mówi Guilhem Zumbaum.

Muzułmańscy migranci wnoszą do Niemiec nową formę antysemityzmu


    „Antysemityzm w Niemczech ma różne formy. Przede wszystkim antysemityzm skrajnej prawicy, który opiera się na ideologii narodowego socjalizmu. Ale jest też antysemityzm środowisk muzułmańskich – mówi Radiu Watykańskiemu Guilhem Zumbaum. – Kiedy rozmawia się na przykład z Syryjczykami, którzy przyjechali do Niemiec, to przyznają, że u siebie byli indoktrynowani przeciw Izraelowi. Dla nich to jedyna słuszna postawa. Kiedy przybywają do Niemiec, są zaskoczeni, że ten kraj nie podziela wrogości względem Izraela. Intelektualiści zdają sobie sprawę z tej różnicy. Ale wielu młodych nadal żyje według tej ideologii wszczepionej im przez reżim Assada. To znaczy: Izrael to to samo co Żydzi, a zatem trzeba ich zgładzić, trzeba ich atakować. I nie poprzestają na samych słowach. Atakują Żydów na ulicach Berlina, Kolonii czy innych miast. Jeśli ktoś ma jarmułkę, czy gwiazdę Dawida, to zostaje przez nich uderzony.“Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-12-10 09:55:51
miniaturka

Rozpoczęcie obchodów jubileuszu 350-lecia Zgromadzenia Księży Marianów

W przypadającą 8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w licheńskim sanktuarium rozpoczęto świętowanie jubileuszu 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów
2019-12-10 10:42:56
miniaturka

Australia: katolicki festiwal młodych, „odbudujcie Kościół”

W Perth w Australii rozpoczął się katolicki Festiwal Młodych.
2019-12-10 10:45:38
miniaturka

Bp Ginoux: protesty we Francji potrwają długo, rząd ignoruje ludzi

We Francji trwa strajk generalny i nic nie wskazuje na jego rychłe zakończenie
2019-12-10 11:35:45
miniaturka

Licheń. Rozpoczęcie obchodów jubileuszu 350-lecia Zgromadzenia Księży Marianów

8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w licheńskim sanktuarium rozpoczęto świętowanie jubileuszu 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów.
2019-12-10 11:50:26
miniaturka

Boże Narodzenie jest każdego dnia

Każdego dnia jest Boże Narodzenie, kiedy wznosimy nasze myśli, pełne miłości i czystości do Matki Najświętszej. Kiedy Ona patrzy na nas, na nasze łzy i nas pociesza - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas rorat akademickich w kolegiacie św. Anny.
2019-12-10 12:16:13
miniaturka

Bp Mastalski: osoby w związkach niesakramentalnych nie są gorsze

Nawet jeśli nie żyjemy w związku sakramentalnym, to nie znaczy, że jesteśmy zwolnieni z podążania za Jezusem – mówił bp Janusz Mastalski podczas adwentowego dnia skupienia Duszpasterstwa Niesakramentalnych Związków Małżeńskich.