Strona główna
opoka.org.pl
2021-05-16 09:40
JR / PAP

Diety głodówkowe mogą szkodzić przyszłym pokoleniom? Naukowcy wyjaśniają

Diety polegające na okresowych głodówkach mogą szkodzić zdrowiu przyszłych pokoleń – ustalili naukowcy z University of East Anglia (Wlk. Brytania). Ich negatywne skutki można zaobserwować jeszcze w trzecim pokoleniu.

Autor/źródło: PAP

W ostatnich latach wzrosła popularność diet polegających na okresowych głodówkach, jednak niewiele było dotąd wiadomo o ich długoterminowym wpływie na zdrowie, a tym bardziej o tym, czy oddziałują na zdrowie przyszłych pokoleń.

Nowe badanie, którego wyniki zaprezentowano ostatnio w piśmie „Proceedings of the Royal Society B” (https://doi.org/10.1101/2020.06.24.168922), ujawniło, że zmniejszone spożycie pokarmu przez nicienie Caenorhabditis elegans – popularne organizmy modelowe – ma szkodliwy wpływ na trzy pokolenia potomstwa; zwłaszcza, gdy potomkowie mają dostęp do nieograniczonej ilości pożywienia.

„Wiadomo, że zmniejszone spożycie pokarmu wydłuża żywotność wielu zwierząt i może potencjalnie poprawiać zdrowie ludzi” – mówi główny autor badania dr Edward Ivimey-Cook. „Jednak niewiele dotąd wiedzieliśmy na temat długoterminowych skutków takiego zjawiska, a także jego wpływie na odległych potomków (…) Postanowiliśmy wypełnić tę lukę w wiedzy”.

Naukowcy przebadali więc wpływ ograniczonego w czasie postu na długość życia i rozmnażanie u nicieni i trzech pokoleń ich potomstwa. Obserwacjami objęli ponad 2500 robaków (podzielonych na cztery pokolenia), przy czym pierwszą generację podzielono na pół i umieszczono w warunkach, w których mogły jeść do woli, i takich, gdzie okresowo głodowały. Badania prowadzono w czterech różnych środowiskach, aby wyniki były bardziej obiektywne.

Po zakończeniu tej części eksperymentu rozpoczęto obserwacje czterech pokoleń potomnych: one także miały nieograniczony dostęp do pożywienia lub były okresowo na diecie postnej.

W ostatniej fazie badania naukowcy oceniali wpływ różnych scenariuszy na reprodukcję i długowieczność przyszłych pokoleń. Skupiali się m.in. na tym, co dzieje się, gdy „pradziadkowie” poszczą, ale przyszłe pokolenia mogą jeść tyle, ile chcą, lub sytuację, w której głodówek doświadczają wszystkie cztery pokolenia.

Jak wyjaśniają autorzy pracy, Caenorhabditis elegans to małe żyjące w glebie robaki, o przezroczystym ciele, jednak mające wiele wspólnych szlaków molekularnych z człowiekiem. Dlatego tak chętnie wykorzystuje się je jako organizm modelowy do badań genetycznych, embriologicznych itp. Ich wielką zaletą jest też to, że mają krótki cykl życiowy, wynoszący zaledwie dwa tygodnie, dzięki czemu można badać ich rozwój oraz rozwój wielu pokoleń ich potomstwa w krótkim czasie. „Przeprowadzenie podobnego badania na ludziach zajęłoby sto lat lub dłużej” – wyjaśnia dr Ivimey-Cook.

„Odkryliśmy, że post rzeczywiście wydłużył życie nicieni, a także poprawił wydajność reprodukcyjną ich potomstwa, jednak tylko pod warunkiem, że samo potomstwo także pościło” – opowiada specjalista. „Zaskoczyło nas natomiast bardzo, że głodówki zmniejszyły wydajność reprodukcyjną kolejnych pokoleń, jeśli potomstwo miało dostęp do nieograniczonej ilości pożywienia”.

„Ten szkodliwy efekt był ewidentny nawet u wnuków i prawnuków. Można więc stwierdzić, że okresowe poszczenie może niekorzystne wpływać na zdrowie potomstwa i że efekt ten utrzymuje się przez całe pokolenia” – podsumowuje Ivimey-Cook.

Jak dodaje, wiele szlaków molekularnych zaangażowanych w reakcję na post jest mocno zakonserwowanych ewolucyjnie, co oznacza, że w niezmienionej formie istnieją u wielu gatunków, w tym u ludzi. Dlatego zdecydowanie powinno się rozważyć zasadność takiego stylu żywienia.

„Jest to naprawdę ważne, ponieważ oznacza, że czasami próbując prowadzić zdrowy, według nas, tryb życia szkodzimy dopiero kolejnym pokoleniom” – przestrzega naukowiec.


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-05-15 16:57:32
miniaturka

Papież Franciszek: pedofilia to swoiste zabójstwo, pozbawia dzieciństwa

„Nie obawiajcie się niezrozumienia i licznych trudności. Wytrwale i odważnie kontynuujcie waszą pracę” – powiedział papież przyjmując w Watykanie przedstawicieli Stowarzyszenia Meter, które walczy z wykorzystywaniem seksualnym nieletnich.
2021-05-16 09:16:36
miniaturka

Bp Solarczyk: uroczystość Wniebowstąpienia jest okazją do umocnienia relacji z Bogiem

Uroczystość Wniebowstąpienia jest okazją do tego, by odnowić i umocnić swoją osobistą relację z Bogiem – powiedział PAP ordynariusz diecezji radomskiej bp Marek Solarczyk.
2021-05-16 09:30:13
miniaturka

Samo przechorowanie COVID-19 nie wystarczy, by czuć się bezpiecznie

Naturalna odporność po przejściu COVID-19 jest bardzo krótkotrwała, a samo przechorowanie nie wystarczy, by pacjent czuł się bezpiecznie – powiedziała PAP mikrobiolog dr Joanna Jursa-Kulesza. Wskazała, że konieczne jest szczepienie.
2021-05-16 11:00:54
miniaturka

„Muranów to jeden wielki grobowiec”. Wspomnienia Izaaka Wacława Kornbluma

Powstanie w getcie warszawskim trwało niespełna miesiąc, a jego tragicznym epilogiem było wysadzenie 16 maja 1943 r. przez Niemców Wielkiej Synagogi na Tłomackiem. Jak czas wojny i powstania wspomina Izaak Wacław Kornblum, uratowany w marcu 1943 roku z warszawskiego getta?
2021-05-16 11:18:08
miniaturka

Ordo Iuris broni prawa do krytykowania politycznych aktywistów LGBT

Prawnicy Instytutu Ordo Iuris złożyli odpowiedź na pozew, jaki przeciwko prof. Przemysławowi Czarnkowi złożył działacz społeczny LGBT prof. Jakub Urbanik. Jak podkreślają prawnicy, żadne ze stwierdzeń ministra nie dotyczyło prof. Urbanika, a realizacja jego żądań doprowadziłaby do ograniczenia swobody debaty publicznej w Polsce.
2021-05-16 11:34:27
miniaturka
play

„Spotkajmy się w rozmowie”. Posłuchaj utworu promującego dialog!

„Spotkajmy się w rozmowie, jest tyle miejsca w słowie. Otwórzmy się na dialog, mając w sercach Dekalog” – śpiewają artyści w piosence przygotowanej dla Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Tekst do utworu napisał Jacek Cygan, a muzykę skomponował Piotr Rubik.