Strona główna
opoka.org.pl
2021-06-26 08:51
AC / PAP

Dieta niskokaloryczna zmienia mikrobiom jelitowy

Stosowanie bardzo niskokalorycznej diety zmienia kompozycję mikrobiomu jelitowego i wpływa na wchłanianie substancji odżywczych - informują naukowcy ze szpitala klinicznego Charité w Berlinie i Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Autor/źródło: PAP

Do badań rekrutowano 80 kobiet po menopauzie, które miały od lekkiej nadwagi po zaawansowaną otyłość. Połowa z nich przez 16 tygodni stosowała dietę poniżej 800 kalorii dziennie.

Regularne badania próbek kału wykazały, że dieta zmieniła skład mikrobiomu jelitowego oraz liczebność poszczególnych mikroorganizmów.

„W odpowiedzi na ograniczenie kalorii bakterie zmodyfikowały swój metabolizm, aby absorbować więcej cukru, przez co nie był on dostępny dla gospodarza. Można powiedzieć, że zaobserwowaliśmy rozwój +głodnego mikrobiomu+” – mówi dr Reiner Jumpertz von Schwartzenberg, jeden z autorów badań.

Próbki kału pobrane przed i po diecie przeszczepiono transgenicznym sterylnym myszom (nieposiadającym żadnych bakterii jelitowych). Okazało się, że gryzonie, które otrzymały mikrobiom pobrany od kobiet po diecie, straciły ponad 10 proc. masy ciała. Mikrobiom sprzed diety nie miał na masę ciała myszy żadnego wpływu.

Zarówno u kobiet na diecie, jak i u gryzoni, które otrzymały ich mikrobiom, zaobserwowano wyraźne namnożenie się bakterii Clostridioides difficile. Poziom tej Gram-dodatniej bakterii podnosi się w odpowiedzi na stosowanie antybiotyków i może powodować stan zapalny ścian jelita grubego.

„Zmiany te powodują, że wchłanianie substancji odżywczych w jelitach jest mniej skuteczne, choć nie wywołuje to objawów klinicznych. Nie jest jednak jeszcze jasne, czy kolonizacja jelit przez C. difficile wpływa jednoznacznie negatywnie, czy też może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia” – podsumowują autorzy.

Ich wnioski publikuje pismo „Nature” (DOI: 10.1038/s41586-021-03663-4).

koc/ zan/ PAP

Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-06-25 15:43:03
miniaturka

Wartość inwestycji w fotowoltaikę w całym roku 2020 to ok. 10 mld zł

Portal WysokieNapiecie.pl szacuje wartość inwestycji w fotowoltaikę w całym roku 2020 na ok. 10 mld zł. Z tej kwoty 6,5 mld zł na zakup i montaż wydały gospodarstwa domowe, a ok. 3 mld zł firmy i samorządy.
2021-06-26 00:34:47
miniaturka

„Orzeł stulecia Rzeczpospolitej” dla Caritas Polska

Caritas Polska została uhonorowana nagrodą „Orzeł stulecia Rzeczpospolitej” w kategorii Instytucja Charytatywna. Statuetkę odebrał 25 czerwca, podczas gali w Krakowie, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.
2021-06-26 09:18:12
miniaturka

75 proc. obłożenia w kościołach i innych miejsca kultu od 26 czerwca

W obiektach kultu religijnego od 26 czerwca obowiązuje 75 proc. obłożenia. Kościół zniósł dyspensy od obowiązku niedzielnej Mszy św. „Eucharystia jest źródłem i szczytem chrześcijańskiego życia. W czasie wakacji znalezienie kościoła w Polsce nie powinno być problemem” – powiedział PAP rzecznik KEP ks. Gęsiak.
2021-06-26 09:40:29
miniaturka

Kard. Parolin: prawo o homotransfobii jest niejasne

„W projekcie włoskiego prawa o homotransfobii pojęcie dyskryminacji jest niejasne. Istnieje więc ryzyko, że będzie ono łączyć najróżniejsze rodzaje zachowań i karać wszelkie możliwe rozróżnienia między mężczyzną i kobietą” – powiedział kard. Pietro Parolin.
2021-06-26 10:37:01
miniaturka

Koniec polskiej misji w Afganistanie

Misja w Afganistanie to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego; polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat, w misji uczestniczyło ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników MON - podkreśliło ministerstwo obrony narodowej.
2021-06-26 11:02:08
miniaturka

PGE i Caritas Polska pomagają Czechom poszkodowanym przez tornado

„Wiemy jak ważna jest sąsiedzka pomoc i wsparcie w trudnych momentach” – mówi prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, która razem z Caritas Polska uruchamia pomoc dla Czechów, którzy ucierpieli z powodu tornada i gwałtownych burz na południu Moraw.