Strona główna
opoka.org.pl
2019-05-13 10:56
Anna Bajon / Justyna Tyrka | Archidiecezja Krakowska

Diecezjalne Błogosławieństwo Lektorów w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie

- Za chwilę otrzymacie błogosławieństwo. To znaczy siłę, by jeszcze bardziej, głębiej i dojrzalej kochać. Miłość domaga się ofiary, wyrzeczeń, nieraz umiejętności przebaczenia i przyznania się do błędu – mówił bp Mastalski podczas Błogosławieństwa lektorów w Krakowie.

Autor/źródło: Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Wydarzenie to było uwieńczeniem Kursu Ministranta Słowa Bożego, w którym młodzi ludzie uczestniczyli przez rok. Uroczystość, w której do służby posłano 200 nowych ministrantów Słowa Bożego, przygotował i prowadził ks. Ryszard Kilanowicz, odpowiedzialny w archidiecezji krakowskiej za liturgiczną służbę ołtarza.

Ministrant Słowa Bożego powinien świadczyć o Chrystusie w codziennym życiu. Diecezjalne Błogosławieństwo Lektorów w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Kustosz Sanktuarium św. Jana Pawła II, ks. Mateusz Hosaja przywitał wszystkich zebranych, zwłaszcza Ministrantów Słowa Bożego. Wyraził swoją radość z tego, że w tym szczególnym miejscu, które jest poświęcone św. Janowi Pawłowi II – pielgrzymowi Ziemi, lektorzy zostaną pobłogosławieni do swej posługi.

– Życzę Wam wszystkim, by to dzisiejsze spotkanie, wasz entuzjazm i zapał stawał się nadzieją dla całego Kościoła, stawał się Waszą radością i szczęściem, że uczestniczycie w misji Chrystusa – powiedział. Stwierdził, że w tym szczególnym dniu Ministranci Słowa Bożego zostaną objęci modlitwą i poprosił biskupa o przewodniczenie Mszy św.

W swojej homilii biskup przywołał słowa św. Jana Pawła II, skierowane do polskiej młodzieży „Bądźcie wiernymi świadkami Chrystusa Zmartwychwstałego, nie cofajcie się nigdy przed przeszkodami, które piętrzą się na ścieżkach waszego życia. Liczę na was. Liczę na wasz młodzieńczy zapał i oddanie Chrystusowi. (…) Świat was potrzebuje. Potrzebuje was Kościół”. Nawiązując do nich, stwierdził że lektorzy są potrzebni Kościołowi, ponieważ przez swą posługę przekazują Słowo Boże słuchaczom. – Godnym Ministrantem Słowa Bożego można być tylko wtedy, gdy się jest przy Bogu i w Nim pokłada nadzieję – podkreślił biskup.

Stwierdził, że aby właściwie pełnić wyznaczone im zadania lektorzy powinni pamiętać o tym, że Jezus kocha człowieka aż po krzyż, a na jego miłość można odpowiedzieć tylko miłością, która zakłada właściwe wybory.  Lektor powinien dawać świadectwo w swoim środowisku i właściwie się wyrażać. Biskup przywołał słowa Papieża Franciszka, który zwrócił uwagę na słabość człowieka, poszukującego miłości. Bóg kocha ludzi mimo wszystko, w sposób doskonały. Ministranci Słowa Bożego powinni pamiętać o tym, że tylko Jezus nadaje sens życiu i powołaniu i należy wyjść naprzeciw Jego oczekiwaniom. Biskup stwierdził, że nawet młodzi ludzie borykają się z wątpliwościami, rozczarowaniami i trudnościami, mogą je pokonać tylko z Chrystusem. Wskazał, że nie ma piękniejszego wieku jak młodość i posługa, którą podejmują lektorzy może nadać mu sens. Podkreślił, że Jezus zawsze podpowiada jak żyć. Przyznał, że Kościół przechodzi teraz trudny czas. – Proszę Was, nie dajcie się wypchnąć z Kościoła. Proszę Was, byście w tym Kościele odnaleźli swój dom i bezpieczeństwo – powiedział.  Stwierdził, że koniecznym jest likwidowanie zbytnich uogólnień i dociekanie do prawdy.

– Jesteście młodym Kościołem, Kościołem przyszłości. Ale pamiętajcie, że Kościoł  to również rodzina, Domowy Kościół i Wasi bliscy muszą widzieć, ze Wy tym Słowem żyjecie. Nie zawiedźcie ich, nie zawiedźcie Kościoła – powiedział biskup. Nawiązał do słów Papieża Franciszka, który mówił że życie staje się piękne gdy człowiek otwiera się na opatrzność Boską. – Otwórzcie się dziś na to błogosławieństwo i bądźcie wspaniałymi lektorami, wspaniałymi chłopakami i wspaniałymi synami – zakończył biskup.

Ministranci Słowa Bożego po ukończeniu rocznej formacji zostają pobłogosławieni do swej posługi. Podczas uroczystej Mszy św. kandydaci są proszeni o wystąpienie i zostają pouczeni o odpowiedzialności, która będzie na nich spoczywała. Biskup pyta ich o postanowienia, kandydaci klękają, zebrani otaczają ich swoją modlitwą. Następnie ministranci zostają pobłogosławieni, otrzymują legitymacje oraz krzyże lektorskie, które są znakiem ich posługi.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-05-13 09:10:35
miniaturka

Krzyż w centrum duchowości. Majowe spotkanie z bł. Michałem Giedroyciem

W kościele św. Marka w Krakowie odbyło się ostatnie już spotkanie przygotowujące do czerwcowego dziękczynienia za beatyfikację Michała Giedroycia. Wydarzenie rozpoczęła konferencja wygłoszona przez siostrę prof. Adelajdę Sielepin CHR, jadwiżankę wawelską.
2019-05-13 09:40:22
miniaturka

Oświadczenie Zgromadzenia Księży Marianów

Publikujemy tekst oświadczenia Zgromadzenia Księży Marianów w związku z upublicznieniem filmu Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu".
2019-05-13 10:03:50
miniaturka

Oświadczenie w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka

Rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej, ks. Przemysław Śliwiński przekazał mediom oświadczenie w sprawie ks. Dariusza Olejniczaka.
2019-05-13 11:09:06
miniaturka

Nic nie może wymazać zła, jakiego doznały osoby pokrzywdzone

Dr Rafał Kowalski, rzecznik archidiecezji wrocławskiej w reakcji na film "Tylko nie mów nikomu".
2019-05-13 11:51:46
miniaturka

Brukina Faso: dżihadyści zamordowali księdza i 5 wiernych

Ojciec Święty wyraził ubolewanie z powodu wczorajszego ataku komanda fundamentalistów islamskich na kościół w Dablo w Burkina Faso, podczas którego zamordowali oni kapłana i pięcioro wiernych, a następnie podpaliła świątynię.
2019-05-13 12:29:48
miniaturka

Ekologiczne szkolenia w Sosnowcu, Rzeszowie i Przemyślu

W pierwszej połowie maja w Sosnowcu, Rzeszowie i Przemyślu odbyły się warsztaty dla wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas oraz Parafialnych Zespołów Caritas zatytułowane “Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych”.