Strona główna
opoka.org.pl
2020-04-19 18:34
Waldemar Wesołowski

Diecezja legnicka pożegnała bp. Marka Mendyka, który odchodzi do Świdnicy

Po 11 latach posługi biskupa pomocniczego w Legnicy, bp Marek Mendyk obejmuje diecezję świdnicką, w miejsce pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który przeszedł na emeryturę.

Niedziela Miłosierdzia Bożego była dniem modlitwy za bp. Marka Mendyka. W kaplicy WSD w Legnicy została odprawiona Msza święta dziękczynna w intencji nowego Biskupa Świdnickiego. Eucharystii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Homilię wygłosił biskup Senior Stefan Cichy, który także podziękował bp. Mendykowi za 25 lat posługi w Diecezji legnickiej, w tym za 11 lat jako biskup pomocniczy legnicki.

W prezencie wraz z życzeniami bp Marek Mendyk otrzymał od bp. Zbigniewa Kiernikowskiego kopię ikony Matki Bożej Łaskawej z krzeszowskiego sanktuarium.

Na zakończenie Mszy świętej nowy Biskup Świdnicki podziękował za modlitwę w jego intencji i podkreślił, iż w związku z epidemią koronawirusa, nie może osobiście spotkać się z duchowieństwem i wiernymi Diecezji Legnickiej, dlatego też napisał list, w którym podziękował wszystkim, których Pan Bóg postawił na Jego drodze życia kapłańskiego i biskupiego na terenie Diecezji Legnickiej.

Bp Marek Mendyk został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem świdnickim31 marca. Urzędowe objęcie diecezji świdnickiej odbędzie się w czwartek 23 kwietnia.

Bp Marek Mendyk urodził się 18 marca 1961 roku w Głuszycy k. Wałbrzycha (diecezja świdnicka). Święcenia prezbiteratu przyjął 23 maja 1987 roku w archikatedrze wrocławskiej.  24 grudnia 2008 r. papież Benedykt XVI mianował ks. prałata Marka Mendyka biskupem pomocniczym diecezji legnickiej. Święcenia biskupie nominat przyjął dnia 31 stycznia 2009 roku (wspomnienie św. Jana Bosko) w katedrze legnickiej z rąk biskupa legnickiego Stefana Cichego. Pełnione funkcje i godności: Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego, Członek Komisji Duszpasterstwa, Członek (z wyboru) Rady Stałej, Asystent Rady Szkół Katolickich, Członek Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, Członek Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jego zawołaniem są słowa: In Verbo Tuo, Domine (Na Twoje Słowo, Panie).Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:Polecamy
2020-04-19 15:25:16
miniaturka

Życzenia wielkanocne Przewodniczącego KEP dla wiernych Kościoła greckokatolickiego

Życzę, aby słowa Zmartwychwstałego Pana i doświadczenie Jego obecności w Kościele przepełniały głębokim pokojem i nadzieją – napisał przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki w liście z życzeniami wielkanocnymi dla wiernych Kościoła greckokatolickiego.
2020-04-19 17:44:49
miniaturka

Papież: miłosierdzie odpowiedzią na życiowe zawieruchy

O miłosierdziu, które jest jedyną odpowiedzią chrześcijan na zawieruchy życia i dziejów mówił Papież w rozważaniu przed modlitwą „Regina Caeli”. Złożył także życzenia chrześcijanom Kościołów Wschodnich, którzy dziś obchodzą Wielkanoc.
2020-04-19 18:19:10
miniaturka

Akcja Katolicka apeluje o wsparcie prasy katolickiej

Zarząd Akcji Katolickiej w Polsce w czasie pandemii koronawirusa apeluje do swoich członków o wsparcie prasy katolickiej.
2020-04-19 19:01:20
miniaturka

Abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach: Miłosierna miłość Boga zwycięża świat

– Na cierpienia, które przeżywamy w teraźniejszości, trzeba zatem patrzeć i je przeżywać w perspektywie przyszłości, sięgającej zbawienia wiecznego - mówił abp Marek Jędraszewski w Łagiewnikach.
2020-04-19 22:34:37
miniaturka

Papież w homilii: Boże Miłosierdzie przejawia się w zmartwychwstaniu ucznia

Miłosierdzie to ręka, która zawsze nas podnosi. Bóg wie, że bez miłosierdzia pozostalibyśmy na ziemi, że byśmy mogli iść naprzód, ktoś musi nas postawić na nogi - mówił Papież w homilii podczas Mszy w Niedzielę Bożego Miłosierdzia.
2020-04-19 22:37:20
miniaturka

UNICEF: w czasie kwarantanny chronić dzieci przed przemocą

Ogólnoświatowa akcja „Zostań w domu” jest konieczna do pokonania pandemii koronawirusa. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie domy są jednakowo bezpieczne, stąd też konieczne jest podjęcie wysiłków chroniących dzieci przed przemocą i nadużyciami.