Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-08 12:21
mk / KAI

Die Welt: kard. Woelki postąpił zgodnie z prawem kanonicznym

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary doszła do wniosku, iż kard. Rainer Maria Woelki postąpił w sprawie O. prawidłowo w świetle prawa kanonicznego – pisze „Die Welt". Kardynałowi zarzucono, że w 2015 roku nie zgłosił do Watykanu przypadku poważnego wykorzystywania seksualnego.

Autor/źródło: Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons)

Niemiecki dziennik poinformował o decyzji watykańskiej kongregacji 7 lutego. Gazeta powołuje się na kilka wysokich rangą rzymskich źródeł. Sam kard. Woelki zwrócił się do papieża Franciszka z prośbą o wyjaśnienie. Według wtajemniczonych, wynik ten został natychmiast zakomunikowany prefektowi Kongregacji ds. Biskupów, kardynałowi Marci Ouelletowi.

„Die Welt" zaznacza, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do papieża. Podaje, że archidiecezja kolońska oświadczyła, że nie otrzymała jeszcze odpowiedzi z Rzymu. Właśnie ta kwestia była przedmiotem szeregu brutalnych ataków medialnych na arcybiskupa Kolonii, a także prób zmuszenia go przez niedawno obradujących uczestników tzw. Drogi Synodalnej do ustąpienia ze stanowiska.

„Zrobiłem rachunek sumienia i jestem przekonany, że zachowałem się właściwie” - stwierdził w arcybiskup Kolonii w niedawnej rozmowie z gazetą Kölnische Rundschau. Przypomniał, że przypadek księdza O. badał prawnik z Kolonii, Björn Gercke i Watykan.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-08 11:06:58
miniaturka

Kto dziś zadzwoni do Joe Bidena mówiąc: „chodzi mi o twoją duszę”?

Kto pamięta dziś o Heywoodzie Brounie? Swego czasu był on bardzo znanym publicystą, a jego poglądy na religię były pełne cynizmu i pogardy. Wielu jednak zna i ceni abp Fultona Sheena, wybitnego teleewangelistę, który obecnie oczekuje na beatyfikację. Obydwu połączył jeden telefon.
2021-02-08 12:03:22
miniaturka

Jezus chce leczyć złamanych na duchu… przez sakramenty!

„Panie, Ty leczysz złamanych na duchu...” – zabrzmiał refren psalmu. I przyszła myśl: Jezus chce być obecny przez sakramenty, ale… ludzie Go ograniczają. Ile padło próśb o spowiedź, sakrament namaszczenia chorych, czy Komunię św. w tym trudnym czasie? Ilu kapelanów jest dziś w szpitalach? Jezus potrzebuje swoich szafarzy!
2021-02-08 12:13:33
miniaturka

Zaczynam dzień z Ewangelią

Warto postawić pytanie o nasze postrzeganie i przestrzeganie Prawa, o to czy Dekalog jest naszą „mądrością i umiejętnością”? A może wstydzimy się go uważając, że niektóre przykazania są passé i wybieramy tylko te, które nam odpowiadają?
2021-02-08 12:54:36
miniaturka

Serial „Opowieść Podręcznej” – antykościelna socjotechnika i strajk kobiet

Jeśli nie wiesz o co chodzi dziewczynom przebranym w czerwone płaszcze i białe nakrycia głowy, które wykrzykują dziwaczne hasła pod kościołami, lepiej, żebyś zapoznał się z amerykańskim serialem „Opowieść Podręcznej”
2021-02-08 13:27:22
miniaturka

Matthias Warnig – silny związek Władimira Putina z Niemcami

Były szpieg Stasi, dyskretny niemiecki szef projektu gazociągu Nord Stream 2 jest najbardziej wpływowym europejskim biznesmenem w Moskwie.
2021-02-08 13:34:50
miniaturka

Szkolenie (online) Liderów Polonijnych w zakresie doradztwa rodzinnego

Instytut Studiów nad Rodziną AKM i Polonijna Rada Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zapraszają do udziału w SZKOLENIU z zakresu doradztwa rodzinnego „Pomagam sobie – pomagam innym”. Celem Szkolenia jest kształcenie praktycznych umiejętności w towarzyszeniu małżeństwom w oparciu o interdyscyplinarną wiedzę z nauk o rodzinie. Szkolenie adresowane jest do osób już zaangażowanych lub pragnących się zaangażować w duszpasterstwo rodzin i towarzyszenie małżonkom na emigracji.