Strona główna
opoka.org.pl
2018-01-19 19:09
Aleksandra Bonk / Justyna Walicka / Archidiecezja Krakowska

Dialogi arcybiskupa Marka Jędraszewskiego - nowa formuła

W Kolegiacie Świętej Anny w Krakowie rozpoczęła się kolejna edycja "Dialogów" Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, podczas których metropolita wygłosi katechezy oraz odpowie na zadawane przez wiernych pytania.

Autor/źródło: Fot. Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

W Kolegiacie św. Anny odbyły się pierwsze z ośmiu zaplanowanych na ten rok Dialogów. W ramach ich nowej formuły, rozpoczęły się od prezentacji sondy ulicznej, w której przechodnie odpowiadali na pytanie: co to znaczy mieć relację z Bogiem? Wśród odpowiedzi, najczęściej pojawiało się praktykowanie modlitwy oraz wiara w Jego obecność. Po obejrzeniu materiału arcybiskup zapytał, czy wypowiadające się osoby były przypadkowe. Zwrócił bowiem uwagę, że nie pojawiła się żadna negatywna czy obojętna odpowiedź, a przecież takich ludzi jest wśród nas wielu.

W tym kontekście przywołał historię J.P. Sartra, filozofa i pisarza, zadeklarowanego ateisty. W autobiografii opisuje scenę, kiedy jako dziecko bawił się zapałkami i zrobił dziurę w dywanie. Żeby zlikwidować dowody winy zamalował farbą dywan i podłogę. Wtedy poczuł na sobie wzrok Boga, który go podglądał. I przeklął Go. Po latach jednak wyznał, że nie do końca udało mu się tego Boga przezwyciężyć. Niejednokrotnie myśl o Nim powracała.

Metropolita krakowski zwrócił także uwagę, że mimo iż w sondzie wielokrotnie była mowa o modlitwie jako sposobie utrzymania relacji z Bogiem, to nikt nie wspomniał o najważniejszym.

- Żeby być w relacji z Panem Bogiem to przede wszystkim trzeba starać się o to, żeby żyć w przyjaźni z Nim, czyli, mówiąc językiem teologicznym, żeby cieszyć się łaską uświęcającą. Żeby w tym stanie z kolei trwać, konieczna jest także spowiedź św., a o tym właściwie nie było mowy - zauważył.

Po krótkiej katechezie arcybiskupa nadszedł czas na pytania. Pierwsze z nich dotyczyło założenia mówiącego, że aby dobry dialog był możliwy, osoby muszą być sobie równe. Jak zatem ma się to do relacji z Bogiem, która z założenia równą nie jest.

W odpowiedzi arcybiskup potwierdził, że w istocie nie ma żadnej równości między Bogiem a nami, a wręcz nieskończona odległość. Bóg jest Stwórcą całego świata, a człowiek marnym pyłkiem. Ale to jest tylko jedna strona prawdy. Z drugiej, Bóg nie tylko stworzył człowieka na swój obraz, ale także nie zostawił go samego z grzechami, przemijaniem i śmiercią. Zesłał Syna, który stał się człowiekiem i dlatego tę odległość do siebie niesamowicie skrócił.

- Bóg dał się nam dotknąć, dał się nam zobaczyć w Jezusie Chrystusie, (...) I ponieważ stał się On jednym z nas i podjął ludzki los we wszystkim łącznie z cierpieniem i śmiercią. Dzięki temu rzeczywiście mamy, jak pisze św. Paweł apostoł, „śmiały przystęp do Boga". Tak śmiały, że możemy do niego mówić „Abba", czyli „Ojcze", co dosłownie znaczy to „Tatusiu". To jest szczególna relacja z Bogiem i nie byłaby ona możliwa, gdyby nie to, że Bóg każdą i każdego z nas ukochał - tłumaczył arcybiskup.

Metropolita zwrócił także uwagę, że to Bóg wykonuje pierwszy krok do nas.

- I cały problem polega na tym , co my z tym Bogiem, który do nas przychodzi zrobimy. Czy wyjdziemy Mu na spotkanie, (...) czy odwrócimy się do Niego, czy też, jak w przypadku Sartra, przeklniemy Go.

Podczas spotkania pojawiła się także prośba o refleksję na temat przeżyć duchowych św. Matki Teresy z Kalkuty, która przez 50 lat swojego życia w żaden sposób nie odczuwała obecności Boga, a wręcz Jego odrzucenie.

- Dotykamy tutaj bardzo ważnego, o ile nie najbardziej istotnego wymiaru chrześcijańskiej wiary. Ta wiara wcale przede wszystkim nie polega na tym, żeby czuć Boga i Jego obecność (...). Najważniejsze dla chrześcijańskiej wiary jest trwanie na dobre i na złe. Także podczas tych trudnych chwil i lat - wyjaśnił metropolita.

Jedno z ostatnich pytań brzmiało: czy można nawiązać relację z Bogiem bez sakramentu spowiedzi?

- Ważne, żebyśmy mieli z Bogiem relację dziecka do Ojca. A ta relacja jest możliwa wtedy, kiedy jesteśmy w stanie łaski uświęcającej. I to jest najważniejsze. Żeby w tej postawie dziecka trwać, konieczne jest korzystanie z sakramentu pojednania - jednoznacznie powiedział arcybiskup. Przypomniał, że wielcy święci regularnie i często przystępowali do spowiedzi. Metropolita dodał także, że bałby się ludzi, którzy lekceważą sakrament pokuty twierdząc, że sobie sami wszystko z Bogiem omówią. Zaznaczył, że taka postawa bliska jest grzechom przeciwko Duchowi Świętemu.

Wszystkie informacje na temat czasu, miejsca i tematyki kolejnych dialogów znaleźć można na stronie Dialogi


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-01-19 17:36:29
miniaturka

Katowice: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2018

Do 27 stycznia br. potrwają w Katowicach obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Myśl przewodnia zaczerpnięta została z Księgi Wyjścia „Prawica Twoja wsławiła się mocą” (Wj 15,6).
2018-01-19 18:17:04
miniaturka

Zaproszenie na rekolekcje dla dziewcząt

Apostolstwo Młodzieży Sióstr Prezentek serdecznie zaprasza dziewczęta (w wieku 16-25 lat) na rekolekcje: "Święci uczą nas modlitwy".
2018-01-19 19:03:23
miniaturka

Kościół włączy się w obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Nad formą ogólnopolskich kościelnych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości dyskutowała w Warszawie Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.
2018-01-20 07:13:34
miniaturka

Amazonia - zagrożona ziemia święta

„Zdejm sandały z nóg, gdyż miejsce, na którym stoisz, jest ziemią świętą” – te słowa Boga do Mojżesza przypomniał Franciszek, podczas przemówienia skierowanego do ludów Amazonii, na spotkaniu w Puerto Maldonado.
2018-01-20 07:34:42
miniaturka

Malawi: zabito księdza

Ks. Tony Mukomba, napadnięty i dotkliwie pobity przez bandytów, zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych ran.
2018-01-20 08:01:10
miniaturka

Angielski biskup: w ciągu dnia kościoły powinny być otwarte

W naszych kościołach mamy największy skarb, Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Dlaczegóż to mielibyśmy Go zamykać przed Jego ludem? Śmiem twierdzić, że nie mamy do tego prawa – mówi bp Philip Egan.