Strona główna
opoka.org.pl
2021-02-17 18:22
mk / KAI

Delegat KEP nie może ingerować we władzę i kompetencje innych biskupów

Abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży nie może samodzielnie podejmować działań śledczych ani sądowniczych ani też ingerować we władzę i kompetencję innych biskupów diecezjalnych – podkreśla w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Studnicki.

Autor/źródło: episkopat.pl

Publikujemy treść wypowiedzi ks. dr. Piotra Studnickiego, kierownika Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży:

Abp Wojciech Polak został wybrany przez biskupów polskich jako delegat Episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży. Głównym jego zadaniem jest inicjowanie i koordynowanie działań Kościoła w Polsce, które służą z jednej strony budowaniu systemu ochrony osób małoletnich, a z drugiej, pomocy osobom skrzywdzonym wykorzystaniem seksualnym. Jako delegat KEP abp Polak ma do dyspozycji biuro i Fundację Świętego Józefa. Może poprzez Fundację zaproponować pomoc pokrzywdzonym, między innymi, poprzez pokrycie kosztów psychoterapii lub konsultacji prawnej. Może też, na przykład, zaoferować wsparcie swojego biura w przygotowaniu zawiadomienia osobom, które wiedzą o zaniedbaniach przełożonych kościelnych.

Delegat KEP nie chce zastępować osób, które mają informacje z pierwszej ręki o ewentualnych zaniedbaniach, ale może wesprzeć każdego, kto taką wiedzę posiada i chce ją zgłosić do Stolicy Apostolskiej. Mogę potwierdzić, że Biuro Delegata KEP kilkakrotnie pomagało w przygotowaniu zawiadomień, które zostały następnie, zgodnie z „Vos estis lux mundi”, przekazane Stolicy Apostolskiej. Taka też pomoc została zaproponowana osób pokrzywdzonym przez ks. Dymera podczas spotkania z abp Polakiem w czerwcu ubiegłego roku.

Abp Polak ani jako Prymas Polski ani jako Delegat KEP nie ma uprawnień, aby na własną rękę prowadzić postępowania dotyczące biskupów oraz ich ewentualnych zaniedbań w kwestii wykorzystania seksualnego. Nie może samodzielnie podejmować działań śledczych ani sądowniczych. Nie może ingerować we władzę ani kompetencję innych biskupów diecezjalnych. Nie jest on więc prokuratorem ani sędzią w takich sprawach. Taką władzą dysponuje bowiem tylko Stolica Apostolska. Delegat KEP działa zgodnie z obowiązującymi procedurami, ustanowionymi przez papieża Franciszka w motu proprio „Vos estis lux mundi” z czerwca 2019 i nie może poza to prawo wykraczać.


Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-02-17 14:52:02
miniaturka

Wielkopostna zarozumiałość

„Zbyt łatwo może wkradać się myśl, że Jezus powinien być zadowolony, że dołączę do niego w moich wybrednych wielkopostnych przedsięwzięciach. Nazwijmy tę pokusę wielkopostną zarozumiałością” – pisze na łamach First Things teolog Hans Boersma.
2021-02-17 15:31:53
miniaturka

Ks. Studnicki: sprawa ks. Dymera pokazuje, jak bardzo potrzebujemy modlitwy i pokuty

Obok pomocy psychoterapeutycznej osobom pokrzywdzonym, uczciwych procesów oraz szeregu działań prewencyjnych, potrzebne są także działania duszpasterskie – uważa ks. Piotr Studnicki. „Podjęcie modlitwy i pokuty jest naszym świętym obowiązkiem” – podkreśla.
2021-02-17 17:02:26
miniaturka

Nie tylko naparzanka w internecie

O ewangelizacji w mediach społecznościowych i buncie młodych opowiada w rozmowie z Marcinem Tafejką (SalveNET) ks. Janusz Chyła, nazywany „proboszczem Twittera”. „Człowiek z człowiekiem powinien przynajmniej próbować znaleźć wspólną płaszczyznę dialogu” – mówi ks. Chyła.
2021-02-18 08:46:19
miniaturka

Nawracajmy się z postawy dystansu od Boga!

Cały sens Wielkiego Postu jest taki, aby być bliżej Boga, żeby na nowo wejść w relację miłości z Nim. Nawracajmy się z postawy dystansu. Wiele mówi się o konieczności zachowania dystansu. Jednak w relacji do Boga mamy nawracać się z dystansu do postawy bliskości – apeluje bp Włodarczyk.
2021-02-18 09:29:28
miniaturka

Katolicy w Birmie protestują z różańcem w ręku!

Katoliccy duchowni i świeccy przyłączyli się do protestów w Birmie przeciw wojskowemu zamachowi stanu. Setki wiernych przemaszerowało pokojowo ulicami miasta odmawiając różaniec. Kard. Bo odwołał się do przykładu abp. Romero: „Biskup może umrzeć, ale Kościół Boży nigdy nie zginie!”.
2021-02-18 11:06:05
miniaturka

W niedzielę relikwie bł. ks. McGivney’a rozpoczną peregrynację na terenie Polski!

Cud pro-life za wstawiennictwem ks. McGivneya przyczynił się do beatyfikacji założyciela Rycerzy Kolumba. Rada Najwyższa Rycerzy Kolumba przekazała do Polski trzy relikwie ks. Michaela. W najbliższą niedzielę rozpoczną peregrynację na terenie naszego kraju.