Strona główna
opoka.org.pl
2019-02-12 18:00
ek / Krzysztof Ołdakowski SJ

Delegacja z Wenezueli przyjęta w watykańskim Sekretariacie Stanu

"Najważniejszą sprawą jest uniknięcie rozlewu krwi." - podkreślił wiceprzewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej Guzman Carriquiry po spotkaniu z delegacją.

kard. Baltazar Porras
Autor/źródło: Centro Televisivo Vaticano/commons.wikimedia.org/licencja CC BY 3.0

Zaznaczył, iż "jakiekolwiek rozwiązanie siłowe pokojowych demonstracji lub próby interwencji ze strony sił zewętrznych byłyby najgorszym z możliwych rozwiązań."

Natomiast kard. Baltazar Porras, arcybiskup Meridy i administrator apostolski archidiecezji Caracas uważa, że nowy rząd, który powstanie, powinien usłyszeć głos wszystkich mieszkańców kraju, bez względu na ich zapatrywania polityczne. Inaczej powtórzyłby się mechanizm wykluczenia, który doprowadził do obecnego kryzysu.

Zdaniem wenezuelskiego hierarchy inną ważną rzeczą jest, aby działać z przejrzystością pozwalającą wyeliminować wszekie zagrożenie korupcją. Trzeba także upodmiotowić sektor ludowy, aby nie czuł się zmarginalizowany. Ci, którzy go tworzą nie mogą być uważani jedynie za potrzebujących pomocy, ale muszą poczuć się odpowiedzialni za swój los oraz za przyszłość kraju.

Ktokolwiek sięgnie po władzę nie będzie miał podpisanego czeku in blanco. Będziemy czujni i krytyczni wobec nowego rządu, aby wykluczyć wypaczenia i nadużycia – podkreśla kard. Porras. Nie chodzi wyłącznie o „wygnanie Maduro” i powrót do tego, co było, ponieważ Wenezuela zasługuje na lepszą przyszłość.

Źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2019-02-12 14:10:12
miniaturka

Gratulacje Przewodniczącego Episkopatu dla biskupa nominata Arkadiusza Okroja

W imieniu wiernych i pasterzy Kościoła w Polsce zapewniam Księdza Biskupa o naszej modlitwie i życzliwej pamięci, zwłaszcza w czasie przygotowań do przyjęcia sakry biskupiej – napisał abp Stanisław Gądecki w liście gratulacyjnym.
2019-02-12 14:47:03
miniaturka

Białystok: ruszyła pierwsza w Polsce Służba Medyczna Caritas

Grupa doświadczonych medyków będzie działać na rzecz mieszkańców Białegostoku i regionu w zakresie profilaktyki zdrowotnej, edukacji oraz działań ratowniczych.
2019-02-12 14:55:33
miniaturka

Francja: Kościół zaniepokojony kolejnymi profanacjami

Tylko w ostatnich dniach doszło do 9 profanacji. Zdaniem ordynariusza diecezji Nîmes, został przekroczony pewien punkt krytyczny, nastał nowy etap agresji.
2019-02-12 18:36:22
miniaturka

Poznań: szkolenie dla kleryków o ochronie małoletnich przed wykorzystaniem seksualnym

Arcybiskupie Seminarium Duchowne w Poznaniu zorganizowało spotkanie formacyjne dotyczące ochrony małoletnich.
2019-02-13 08:14:35
miniaturka

Hiszpania: kampania o kobietach XXI w.

„Kobieta XXI wieku. Ani niezależna, ani bezpieczna, ani nie mająca głosu” (La mujer del siglo XXI. Ni independiente, ni segura, ni con voz) – pod takim hasłem w Hiszpanii trwa doroczna kampania „Manos Unidas” (Złączone ręce).
2019-02-13 08:46:29
miniaturka

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie o tożsamości małżeństwa

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że niedopuszczalna jest transkrypcja zagranicznego aktu stanu cywilnego, z którego wynika, że dwóch mężczyzn zawarło małżeństwo.