Strona główna
opoka.org.pl
2018-12-15 08:40
S. Zielińska / Beata Zajączkowska

Deklaracja paryska w obronie chrześcijan Bliskiego Wschodu

Przedstawiciele chrześcijan i muzułmanów z Egiptu, Iraku, Syrii, Libanu i Armenii sygnowali w Paryżu wspólną deklarację w obronie prześladowanych mniejszości na Bliskim Wschodzie.

Autor/źródło: Pixabay, uroburos, licencja: CC0

W dokumencie wyraźnie wspomniano o chrześcijanach i jazydach, którzy cierpią ze strony ekstremistów islamskich. Podkreślono, że ludzie którzy zostali wypędzeni ze swych domów mają prawo do nich powrócić.

Forum w Paryżu zostało zorganizowane pod egidą organizacji (Coordination chrétiens d'orient en danger) zajmującej się niesieniem pomocy zagrożonym chrześcijanom Bliskiego Wschodu. Podkreślono, że w tym regionie trzeba na nowo wypracować pojęcia „obywatelstwa” i „równości” niezależnie od wyznawanej wiary. Uczestnicy spotkania przypomnieli zarazem, że potrzeba nad tym refleksji w łonie samego islamu.

Sygnatariusze apelu wskazują jednocześnie, że obowiązkiem władz poszczególnych krajów oraz wspólnoty międzynarodowej jest wsparcie uchodźców w powrocie do swych domów. Trzeba odbudować, szpitale, szkoły i zniszczone miejsca kultu. Deklaracja paryska zauważa, że Rada Bezpieczeństwa ONZ powinna zacząć wywiązywać się ze swego zadania i ustanowić jasne oraz wyraźne sankcje przeciwko organizacjom i stowarzyszeniom odpowiedzialnym za terroryzm. Członkowie organizacji przygotowującej spotkanie podkreślili ponadto, że obecność chrześcijan na Bliskim Wschodzie nie jest jedynie kwestią wypływającą z czynnika religijnego, ale wiąże się z podstawowymi prawami człowieka.

W spotkaniu w Paryżu wzięli udział znani i cenieni przywódcy religijni zarówno ze strony muzułmanów jak i chrześcijan. Obecny był m.in. szejk Abdel Amir Qabalan kierujący Najwyższą Radą Szyitów w Libanie, wysocy przedstawiciele patriarchy Babilonii i Cylicji, a także reprezentant wielkiego imama kairskiego uniwersytetu Al-Azhar.


źródło: www.vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2018-12-15 07:14:14
miniaturka

Cantalamessa: prawdziwa jedność w miłości jest możliwa

Tematowi Trójcy Świętej poświęcił drugie kazanie adwentowe kaznodzieja Domu Papieskiego. Podkreślił znaczenie jedności, która swój fundament i uzasadnienie znajduje w tajemnicy Boga.
2018-12-15 07:36:11
miniaturka

Katowice: dobiega końca szczyt klimatyczny

W Katowicach dobiega końca dwutygodniowy szczyt klimatyczny. Najpóźniej w niedzielę okaże się, czy stronom uda się przyjąć tak zwany „Rulebook” – zbiór szczegółowych zasad wdrażających w życie porozumienie paryskie z 2015 roku.
2018-12-15 07:46:59
miniaturka

List Franciszka do archidiecezji Rio de Janeiro

W liście do archidiecezji Rio de Janeiro Papież zapewnił, że „włącza się w prośbę całego Kościoła lokalnego kierowaną do Pana, aby posyłał więcej robotników do realizacji misji na tej ziemi błogosławionej przez Chrystusa Odkupiciela”.
2018-12-15 12:14:05
miniaturka

Kraków: kolejna edycja akcji „Ciacho za ciacho”

Już jutro odbędzie adwentowa odsłona charytatywnej akcji „Ciacho za ciacho”. W tym roku przebiegnie ona pod hasłem „Daj mleko, będziesz wielki!”, a zebrane środki zostaną przekazane do ośrodka dożywiania w Kongo.
2018-12-15 12:36:31
miniaturka

Biskupi bułgarscy o wizycie Papieża

Mamy nadzieję, że wizyta papieska przyniesie obfite łaski zarówno naszej wspólnocie katolickiej, jak i wszystkim Bułgarom. - napisali tamtejsi biskupi po ogłoszeniu papieskiej wizyty w tym kraju.
2018-12-15 13:04:43
miniaturka
play

Charyzmat to dar Ducha Świętego dla budowania Kościoła

W krakowskiej Bazylice Trójcy Świętej odbyła się kolejna edycja „Dialogów” z arcybiskupem Markiem Jędraszewskim. Tematem grudniowego spotkania było zagadnienie modlitwy charyzmatycznej w Kościele.