Strona główna
opoka.org.pl
2021-08-15 10:24
JR / PAP

Deficyt snu u młodych matek przyspiesza proces starzenia

Zbyt mało snu w ciągu pierwszych sześciu miesięcy po urodzeniu dziecka może dodać 3 do 7 lat do biologicznego wieku kobiet – donoszą naukowcy z UCLA na łamach pisma „Sleep Health”. „Kilka miesięcy deficytu snu może mieć trwały wpływ na zdrowie fizyczne” – mówi autorka pracy, prof. Judith Carroll.

Autor/źródło: PAP

„Kiedy świeżo upieczone matki narzekają, że te wszystkie nieprzespane noce spędzone na uspokajaniu swoich noworodków odbierają im lata życia, mogą mieć rację” – żartują autorzy publikacji. „Rok po porodzie tzw. wiek biologiczny matek, które spały mniej niż 7 godzin na dobę do szóstego miesiąca po porodzie, był o 3 do 7 lat wyższy niż tych pań, które przesypiały 7 godzin lub więcej”.

Naukowcy obserwowali 33 kobiety w czasie ciąży oraz przez cały pierwszy rok życia ich dzieci. Analizowali DNA pobrane z próbek ich krwi, aby określić ich „wiek biologiczny”, który może różnić się od wieku chronologicznego.

Okazało się, że matki, które spały mniej niż 7 godzin w ciągu doby, miały wyraźnie krótsze telomery w białych krwinkach. Telomery są małymi fragmentami DNA zlokalizowanymi na końcach każdego chromosomu. Działają niczym nakładki ochronne, zabezpieczając go przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Skrócone telomery od dawna wiązane są z wyższym ryzykiem zachorowania na raka, choroby sercowo-naczyniowej i innych oraz wcześniejszym zgonem.

„Kilka miesięcy deficytu snu może mieć trwały wpływ na zdrowie fizyczne” – mówi pierwsza autorka pracy, prof. Judith Carroll. „Z wielu wcześniejszych badań wiemy, że spanie mniej niż 7 godzin na dobę jest szkodliwe dla zdrowia i zwiększa ryzyko chorób związanych z wiekiem”.

Nocny sen uczestniczek eksperymentu wynosił od 5 do 9 godzin, ale ponad połowa nich przesypiała mniej niż 7 godzin i to zarówno 6 miesięcy, jak i rok po porodzie.

„Tymczasem odkryliśmy, że z każdą godziną dodatkowego snu biologiczny wiek matki był niższy” – opowiada Carroll. „Jak wielu innych naukowców zajmujących się snem, twierdzę, że wysypianie się jest tak samo ważne dla ogólnego stanu zdrowia, jak dieta i ćwiczenia”.

Carroll zaleca, aby młode matki korzystały z każdej okazji, aby trochę się wyspać. Mogą to być krótkie drzemki w ciągu dnia, gdy dziecko śpi, przyjmowanie ofert pomocy od rodziny i przyjaciół oraz, jeśli to możliwe, nocne zajmowanie się niemowlęciem na zmianę z partnerem. „Zaspokojenie matczynych potrzeb związanych ze snem w dłuższej perspektywie wyjdzie na dobre całej rodzinie” – podkreśla.

Współautorka badania prof. Christine Dunkel Schetter dodaje, że chociaż przyspieszone starzenie biologiczne związane z utratą snu może zwiększać ryzyko dla zdrowia kobiet, nie powoduje automatycznie szkód w ich organizmach. „Nie chcemy, aby przesłanie było takie, że matki mają jakieś trwałe zaburzenia w ciele w wyniku opieki nad niemowlętami i brak snu” – mówi. „Nie wiemy bowiem nawet, czy efekt ten jest długotrwały”.

W badaniu wykorzystano najnowsze naukowe metody analizy zmian w DNA do oceny starzenia biologicznego, zwanego również starzeniem epigenetycznym. Badana kohorta obejmowała kobiety w wieku od 23 do 45 lat.

Te same autorki w zeszłym roku udowodniły, że stres matki przed porodem może przyspieszać biologiczne starzenie się jej dziecka, co nazwały formą „międzypokoleniowego transferu ryzyka zdrowotnego”.

Więcej w publikacji źródłowej (https://doi.org/10.1016/j.sleh.2021.02.002)


Logo PZU

Zamieszczone na stronach internetowych portalu https://opoka.org.pl/ i https://opoka.news materiały sygnowane skrótem „PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Fundację Opoka na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2021-08-15 09:02:28
miniaturka

Kilkanaście tysięcy pieszych pielgrzymów dotarło na Jasną Górę

Kilkanaście tysięcy pielgrzymów dotarło w sobotę pieszo na Jasną Górę. Największą grupę stanowili uczestnicy 310. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, zwanej matką polskich pielgrzymek. W tym roku zgromadziła ona ok. 3,5 tys. pątników, którzy szli ze stolicy dziewięć dni w 22 grupach.
2021-08-15 09:24:10
miniaturka

Koronawirus i wesela. Jak pandemia wpłynęła na branżę ślubną?

W czasie pandemii młodzi planują uroczystości ślubne i weselne na 2-4 miesiące przed tym wydarzeniem, a nie kilka lat wcześniej – mówią eksperci pytani przez PAP. Z powodu drożejących produktów na rynku, koszty organizacji wesela wzrosły o 10-15 proc.
2021-08-15 10:17:18
miniaturka

Kilkaset tysięcy Francuzów protestuje przeciwko przepustkom sanitarnym

Już piąty tydzień z rzędu Francuzi protestują na ulicach przeciwko obowiązkowym przepustkom sanitarnym i nowym obostrzeniom dla osób niezaszczepionych przeciw Covid-19. Od połowy lipca antyrządowe demonstracje stale rosną w siłę. W ubiegły weekend w całym kraju brało w nich udział ponad 237 tys. ludzi.
2021-08-15 11:45:03
miniaturka

Ukraina: trudna sytuacja duszpasterska w Donbasie

Wciąż trudna sytuacja panuje na wschodniej Ukrainie, gdzie od 2014 roku trwa wojna. Dochodzą do tego także trudności z zapewnieniem ciągłości pracy duszpasterskiej, zwłaszcza w rejonie Ługańska, gdzie władze odmawiają zgody na pobyt rzymskokatolickiego kapłana.
2021-08-15 11:51:06
miniaturka

Zwiększają się prześladowania chrześcijan w Algierii

Chrześcijanie w Algierii są coraz bardziej prześladowani. Władze tego północnoafrykańskiego kraju zamknęły kolejne trzy kościoły. Uzasadniły to złym stanem budynków i brakiem pozwoleń na działalność jako miejsca kultu, choć rząd nie wydaje takich dokumentów od 15 lat.
2021-08-15 11:53:56
miniaturka

Prezydent podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego w Warszawie

Prezydent Andrzej Duda podpisał w niedzielę ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. Ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od momentu ogłoszenia.