Strona główna
opoka.org.pl
2020-06-25 09:22
AC / Łukasz Sośniak SJ/ vaticannews.va

Decydujący moment dla szkolnictwa katolickiego w Australii

W Australii coraz mniej uczniów zapisuje się do katolickich szkół podstawowych. Zjawisko szczególnie widoczne jest na wschodnich przedmieściach Melbourne, drugiego pod względem wielkości miasta tego kontynentu. Społeczności imigrantów, świadome wysokich kosztów edukacji, wybierają darmowe szkoły państwowe.

Autor/źródło: photogenica.pl

W całym kraju zapisy do szkół katolickich spadły o prawie półtora procenta od 2014 r. „O tyle samo wzrosły zapisy do szkół państwowych” - wyjaśnia dr Emma Rowe, wykładowca z uniwersytetu w Deakinie. Na wschodnich przedmieściach Melbourne, niegdyś katolickim sercu kraju, liczba zapisów spadła w tym samym okresie o ponad 12 procent, czyli średnio o 31 uczniów na szkołę.

Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogarszająca się sytuacja finansowa miejscowych rodzin. „Innym czynnikiem jest upadek tradycji religijnej i przekonanie, że szkoły katolickie mogą być dogmatyczne pod względem wyznaniowym. Zwiększa się też liczba chińskich imigrantów, którzy nie wybierają dla swoich dzieci katolickich szkół. Nie bez znaczenia są także skandale seksualne w środowisku duchownych” - wymienia dr Emma Rowe. „Jest to krytyczny moment dla szkolnictwa katolickiego, jeżeli zapisy w kolejnych latach będą spadać, a na to się zanosi, wiele z tych szkół przestanie istnieć” - dodaje.

W związku z tym katolicka szkoła średnia Emmaus College zapowiedziała, że od przyszłego roku pierwszeństwo zapisu będą mieli uczniowie, którzy ukończyli podstawówki katolickie, a dopiero w drugiej kolejności rozpatrzone zostaną zgłoszenia dzieci, które uczęszczały do szkół państwowych lub niezależnych. „Decyzja ta ma na celu wsparcie katolickiej edukacji” - czytamy w o świadczeniu Emmaus College.

źródło: vaticannews.va

Więcej ważnych i ciekawych artykułów na stronie opoka.org.pl →


Podziel się tym materiałem z innymi:


 

Polecamy
2020-06-24 23:30:24
miniaturka

Ks. Fortunato Di Noto: Pedofilia to zbrodnia przeciwko ludzkości

Liczba nadużyć oraz przestępstw seksualnych wobec dzieci gwałtownie wzrasta. – Dzieci, ofiary pedofilii i pornografii, są „towarem” w ogromnym i niszczącym biznesie, bo jest na to wielki popyt – zaznacza ks. Fortunato Di Noto, włoski kapłan, założyciel stowarzyszenia "Meter", zwany "łowcą pedofilów".
2020-06-25 08:17:44
miniaturka

Tydzień wolności religijnej w Stanach Zjednoczonych

„Modlić się i działać dla wolności” – pod tym hasłem odbywa się do 29 czerwca w Stanach Zjednoczonych: „Tydzień wolności religijnej”. Abp Miami przypomina, że wolność religijna jest gwarancją wszelkich innych wolności.
2020-06-25 08:50:13
miniaturka

Anglia: Msze Święte powracają 4 lipca. Są jednak ograniczenia

Od 4 lipca w kościołach katolickich Anglii będzie można znowu odprawiać Msze i nabożeństwa – ogłosił premier Wielkiej Brytanii. Liczba uczestników nabożeństw nie może jednak przekroczyć 30 osób.
2020-06-25 09:46:04
miniaturka

Papież podarował rower elektryczny na aukcję charytatywną

Papież Franciszek podarował rower elektryczny najnowszej generacji na aukcję charytatywną.
2020-06-25 09:59:16
miniaturka

Papież: wszystko może być słowem skierowanym do Boga

„Moc modlitwy, tym, którzy dają jej miejsce w życiu, może zapewnić relację z Bogiem, który jest prawdziwym towarzyszem drogi człowieka pośród tysięcy życiowych trudności” – powiedział Papież podczas środowej audiencji ogólnej.
2020-06-25 11:03:18
miniaturka

Papież życzy Polakom owocnego i spokojnego czasu wakacji!

- Drodzy bracia i siostry, wchodzimy w okres wakacji. Pomimo wszystkich środków bezpieczeństwa związanych z zagrożeniem zarażenia koronawirusem, niech to będzie spokojny czas odpoczynku, korzystania z piękna natury i umacniania więzi z ludźmi i z Bogiem – podkreślił Papież.